ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یک روش برای بهبود ظاهر ، وضعیت و عملکرد کجی دندان ها، نامرتبی دندان و بستن فاصله بین دندان ها است . با این روش دندان‌ها صاف شده و در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند .

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

روش ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است ( مال اکلوژن ) و دندان‌ ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند ( کجی دندان ) و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود . روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت ( ارتوپدی فک و صورت ) و بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند نیز می باشد .

متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) با استفاده از وسایل خاص سعی در تصحیح مشکلات فکی- دندانی دارد . این وسایل میتوانند ثابت یا متحرک باشند . وسایل متحرک توسط فرد قابل برداشتن و گذاشتن هستند در حالی که وسایل ثابت قابل جابه جا کردن نیستند. از وسایل ارتودنسی جهت ایجاد حرکت آرام دندانی و جهت دادن به رشد و تکامل فک‌ها استفاده می‌‌شود.

افراد نیازمند به ارتودنسی

تنها دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند سودمندی استفاده از روش های ارتودنسی دندان را برای بیمار مشخص کند .

بیمار با مراجعه به کلینیک ارتودنسی و بیان مشکل درخواست ارائه خدمات را می‌کند . در این حالت بر اساس ابزارهای تشخیص مشکل و نیز دریافت سابقه کامل پزشکی و دندانی بیمار ، انجام معاینات کلینیکی ، مدل های ساخته شده از دندان ها، و رادیولوژی دندان ، دندان پزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند استفاده از روش های درمانی ارتودنسی ( سیم کشی دندان ) را به بیمار پیشنهاد کرده و از یک برنامه درمانی مناسب برای رفع مشکل وی استفاده نماید. توجه به عادات غلط و رفع آنها در پیشگیری و درمان موثر می باشد ، مکیدن انگشت در کودکان به عنوان شایع‌ترین عادت، در صورت آنان اثرات ناخواسته‌ای می‌گذارد که باعث عدم رویش دندان‌ های جلو و چرخش هر دو فک می‌شود .

دندان‌پزشکی کودکان یک حوزه تخصصی دندان‌پزشکی است که عمدتاً با مشکلات دهان و دندان کودکان از زمان نوزادی تا سال‌های نوجوانی ارتباط دارد . معمولاً اخذ تخصص در حوزه دندانپزشک اطفال به دو تا سه سال آموزش تخصصی اضافی ( پس از تکمیل دوره دندان‌پزشکی عمومی ) نیاز دارد تا به این ترتیب پزشک بتواند با روش‌های درمان انواع مختلف مشکلات دندان در بین کودکان آشنا شود . علاوه بر این در طول این دوره آموزش‌های لازم برای آماده‌سازی و مراقبت از شرایط مربوط به وضعیت سلامتی، فیزیکی، یا ذهنی بیمار به پزشک ارائه خواهد شد.

اگر درمان ارتودنسی توسط متخصص مجرب ارتودنسی و به طور صحیح انجام شود عوارض احتمالی آن بسیار محدود خواهد شد اما آنچه که به عنوان عوارض ارتودنسی متحرک مطرح است، غالبا مربوط به عوارض درمان‌هایی است که توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می‌شود و در دو گروه کلی مشکلات فکی و جابه‌جایی دندان‌ها تقسیم‌بندی می‌شود.به طور کلی عوارض ارتودنسی کودکان ، بزرگسالان و یا بارداری به اندازه ای نیست که از انجام آن صرف نظر کنید اما در هر صورت آگاهی از عوارض ارتودنسی ثابت در تصمیم‌گیری آینده شما حائز اهمیت خواهد بود. قیمت ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد.

در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌ متحرک ارتودنسی انجام شود هزینه ارتودنسی ثابت  نسبت به هزینه ارتودنسی متحرک کمتر خواهد بود ، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده این هزینه متفاوت خواهد بود. اگر درمان ارتودنسی توسط متخصص مجرب ارتودنسی و به طور صحیح انجام شود عوارض احتمالی آن بسیار محدود خواهد شد اما آنچه که به عنوان عوارض ارتودنسی مطرح است ، غالبا مربوط به عوارض درمان‌هایی است که توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می‌شود و در دو گروه کلی مشکلات فکی و جابه‌جایی دندان‌ها تقسیم‌بندی می‌شود. آگاهی از مشکلات  انواع ارتودنسی متحرک و ثابت در تصمیم‌گیری آینده شما حائز اهمیت خواهد بود .

مراقبت های لازم در زمان ارتودنسی

تغذیه در ارتودنسی :

در طول دوره درمان ارتودنسی در کودکان ، بزرگسالان و بارداری، می توان مجموعه ای از مواد غذایی متنوع را مصرف کرد. به هر حال، برخی از انواع مواد غذایی می توانند باعث وارد شدن آسیب و صدمه به براکت ها و سیم های ارتودنسی شوند. هنگامی که این اجزا دچار آسیب شوند، در نتیجه عدم مراقبت های ارتودنسی صحیح بیمار با ناراحتی، حرکت ناخواسته دندان، نیاز به برگزاری جلسات درمانی اضافی در مطب متخصص ارتودنسی ، و افزایش طول مدت درمان مواجه می شود. به خاطر داشته باشید، چسبی که برای نگه داشتن براکت ها بر روی دندان ها استفاده می شود، بسیار شکننده است. هنگامی که فشار بیش از حد به این چسب وارد شود، براکت ها از سطح مینای دندان جدا می شود. در طول چند روز اول پس از درمان، لازم است بیمار از مواد غذایی نرم استفاده کند. علاوه بر این لازم است بیمار از ابزارهای ارتودنسی در هنگام غذا خوردن تا زمان استفاده از بریس ها حفاظت نماید . به این ترتیب، لازم است بیمار از خوردن غذاهای سخت، سفت، چسبنده و ترد خودداری نماید .

هزینه و قیمت ارتودنسی 

قیمت ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌ متحرک ارتودنسی انجام شود هزینه ارتودنسی ثابت  نسبت به هزینه ارتودنسی متحرک کمتر خواهد بود ، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده هزینه ارتودنسی دندان متفاوت خواهد بود .

در بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی دندان همراه با جراحی فک دارند، هزینه ارتودنسی دندان چون در دو مرحله قبل و بعد از درمان انجام می‌شود بیشتر خواهد بود و قیمت ارتودنسی که ممکن است توسط جراح فک و صورت انجام می‌شود ، جدا از هزینه‌ ارتودنسی دندان خواهد بود .

یکی دیگر از انواع ارتودنسی ، ارتودنسی لینگوال است . این نوع ارتودنسی کاملاً مخفی است و در نتیجه می‌توانید دندان‌ها را بدون نگرانی از ظاهر خود ردیف کنید . قیمت ارتودنسی لینگوال به دلیل اینکه باید به طور سفارشی ساخته شود، کمی بیشتر خواهد بود. 

قیمت ارتودنسی دندان و هزینه سیم کشی دندان کودکان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید.

partner-header