دندانپزشکی کودکان

دندانپزشک کودکان در زمینه سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا ده سالگی به فعالیت اشتغال دارد و از تجربه و صلاحیت لازم برای درمان ناراحتی‌های دندان ، لثه و دهان کودکان در مراحل مختلف این دوران برخوردار است .

نخستین دندان‌های شیری کودکان در شش ماهه نخست زندگی جوانه می‌زند و افتادن دندان‌های شیری نیز از سن شش یا هفت سالگی شروع می‌شود و در نهایت با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شود. اگر از دندان‌ها به خوبی مراقبت نشود، احتمال پوسیدگی و بیماری دهان و دندان وجود دارد که درد و عوارض مادام‌العمر را در پی خواهد داشت. کرم‌خوردگی یا پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها در اصل نوعی بیماری عفونی است که ۵ برابر بیش از آسم و ۷ برابر بیش از تب یونجه در میان کودکان شایع است .

کم توجهی والدین به دندان های شیری

بسیاری از والدین امروز به این نکته توجه نمی کنند که دندانپزشک اطفال یک بخش عمده در بهداشت کودکان و مراقبت از کودک ، بهداشت دهان و دندان در کودکان است . متاسفانه اکثر والدین با توجه به موقتی بودن دندان های شیری و موقتی بودن به این نکته توجه نمی کنند اما  غافل از آن که این دندان هاست که به کودک کمک میکند که درست تغذیه کند ، به صحبت کردن و لهجه و فونتیک او کمک میکند و از همه جالبتر این که فضا را برای دندان های دایمی نگه می دارد .

دندانپزشک کودکان ، اهمیت خاصی برای پوسیدگی دندان قائل هستند . تحقیقات نشان می‌دهد که بهداشت دهان پایین در بچه‌ها منجر به عملکرد درسی ضعیف در مدرسه و همچنین روابط اجتماعی ضعیف می‌انجامد . بنابراین متخصصان اطفال ، توصیه‌هایی در رابطه با تقویت دندان‌ ها ، عادت‌های غذایی سالم و سایر مواردی که مانع بیماری‌های دهان می‌شود ، به آنها می‌کنند.

روش های درمانی در دندانپزشکی کودکان

کشیدن دندان کودکان

تصمیم‌گیری در مورد لزوم کشیدن دندان را به عهده دندانپزشک کودکان بگذارید. این تصمیم با توجه به شرایط و نیازهای خاص هر کودک گرفته می‌شود . بعضی از دلایل کشیدن دندان فوریتی دندانی است که باعث عفونت دندان ، بیماری یا تروما شده و یا این که پوسیدگی شدید وجود دارد.

ترمیم دندان کودکان
ترمیم دندان عملی است که در آن دندان پوسیده یا آسیب دیده با دقت ترمیم می‌شود تا عملکردی مانند دندان سالم داشته باشد. بسیاری از ترمیم دندان با اصطلاح پر کردن دندان یاد می‌کنند، چون در این عمل مواد سنتزی داخل یا اطراف دندان قرار داده می‌شود.
اگر دندان شیری کودک پوسیدگی داشته باشد ، این دندان باید ترمیم شود تا از پخش شدن پوسیدگی به دیگر دندان‌ها جلوگیری شود . اگر درمان انجام نشود و پوسیدگی پخش شود ، احتمال دارد دندان‌ها زودتر بیفتد .
دندان شیری به طور طبیعی باید تا زمان بیرون زدن دندان‌های دائمی از لثه در دهان بماند و نیروی وارد از دندان دائمی منجر به افتادن آن شود. چنانچه دندان شیری زودتر بیفتد ، دندان یکی از دو سمت به طرف این فضای خالی می‌آید و مشکل به‌هم‌فشردگی دندان‌ها رخ می‌دهد.

ارتودنسی

ناهنجاری‌های فکی ـ دندانی یا نامرتبی دندان‌ها در سن ۲ یا ۳ سالگی قابل تشخیص است . درمان زودهنگام غالباً نیاز به درمان گسترده ارتودنسی در سنین بالاتر را کاهش می‌دهد .

ترمیم و درمان ریشه یا عصب کشی

به هسته مرکزی و داخلی دندان مغز دندان گفته می‌شود که عصب‌ها، رگ‌های خونی، بافت پیوندی و سلول‌های جبرانی را دربرمی‌گیرد. هدف از درمان ریشه یا عصب‌کشی در دندانپزشکی کودکان زنده نگه داشتن دندان آسیب دیده تا زمان رویش دندان دائمی است.
پوسیدگی دندان و صدمه‌های تروماتیک دلایل اصلی لزوم انجام عصب‌کشی است.

مراقبت های اولیه برای دندان کودک :
با ظاهر شدن دندان های شیری ، کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید و آنهم برای شناسایی هر گونه مشکلات دهان و دندان در مراحل اولیه و کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان .
::   فراموش نکنید که مراجعه به دندان پزشک ترس و نگرانی کودک را برای بازدیدهای آینده کاهش می دهد.
::   چک آپ های منظم شش ماه یک بار برای دندان کودکان توصیه می شود.
::   از سن سه سالگی به بعد کودکان باید حداقل دو بار در سال برنامه فلوراید تراپی داشته باشند.
::  فیشور سیلانت نیز در سنین هفت یا هشت سالگی به بعد ضروری است.
به طور معمول اولین دندان دایمی که در دهان کودک ظاهر می شود ، دندان شماره شش یا اولین دندان آسیای بزرگ است . در برخی از کودکان ، سطح جونده دندان شش تازه رویش یافته، دارای شیارها و فرو رفتگی ‌های عمیقی است که با مسواک زدن تمیز نمی‌ شود و خرده‌ های مواد غذایی و میکروب‌ ها در داخل این شیارها قرار می‌ گیرد و باعث پوسیدگی دندان می‌ شود. قبل از اینکه شیارهای عمیق دندانی سبب پوسیدگی دندان شوند، دندانپزشک شیارهای عمیق را با مواد فیشورسیلانت کم عمق می کند، به طوری که با مسواک زدن سطح جونده دندان براحتی تمیز شود .
partner-header