آیا بزرگسالان باید حتما ارتودنسی کنند؟

ارتودنسی شفاف یا نامرئی
چه زمانی نیاز به ارتودنسی شفاف می باشد؟
۱۳۹۷/۰۷/۱۹
اهمیت یک لبخند زیبا
چرا داشتن لبخند زیبا مهم است؟
۱۳۹۷/۰۷/۲۶
ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

دغدغه ارتودنسی بزرگسالان

زمانی که صحبت از ارتودنسی می شود، حتما یک فلش بک می زنید به دوران کودکی، حتی خودتان هم بریس روی دندان هایتان نداشتید، حتما دوستانتان را یادتان می آید که دهانشان پر از این بریس های فلزی بوده است.

به عنوان یک کودکی که هیچ بریسی روی دندان هایش نداشته، تصور ذهنی دندانپزشک زیبایی و ترمیمی از بریس ها، بزرگتر شده و مثل کاراکتر آنتونی مایکل هال در ۱۶شمع می باشد. بعد از یک شب وحشتناک که در ماشین دزدیده می شود، وقتی بیدار می شود خود را با headgear می بیند. بعد از بیرون آمدن از این فلش بک ها، فکر ارتودنسی بزرگسالان حداقل کمی ترسناک تر می شود. البته خیلی نباید بی رحم بود؛ در واقع به گفته دندانپزشک زیبایی و ترمیمی تقریبا یک میلیون بیمار بزرگسالا بالای ۱۸ سال هستند که ارتودنسی کردند.

در همان حال که صاف و یکدست کردن دندان ها از دندانپزشک زیبایی و ترمیمی انتظار می رود، و کلید مهمی در زندگی اکثر بیماران بزرگسال می باشد، باید گفت که هیچ وقت برای انجام ارتودنسی بزرگسالان دیر نیست. بلکه هدف اصلی داشتن دندان های سالم و زیبا می باشد. تصحیح بهم ریختگی دندان ها یا مشکلات بایت دندان ها می توانند عزت نفس بیمار را بهبود بخشند، در نتیجه یک تغییر اساسی در زندگی فرد ایجاد می کنند. علاوه بر عزت نفس و اعتماد به نفس که در ادامه این لبخند زیبا و دلخواه بیمار می آید، دندان های مرتب و یکدستی دیده می شود از پوسیدگی دندان، بیماری های لثه، سردرد یا گوش درد، بایت نادرست و مشکلات جویدن جلوگیری می کند. اگر نگران ارتودنسی بزرگسالان می باشید، بهتر است سری به دندانپزشک زیبایی و ترمیمی ما بزنید، همچنین با بیماران بزرگسالی که ارتودنسی انجام داده بودند، یک مشورتی کنید.

انواع ارتودنسی بزرگسالان چه می باشد؟

بریس های امروزی شبیه به آن هایی که در کودکی و در ذهنتان هست، نمی باشند. در واقع به کمک پیشرفت های دندانپزشکی زیبایی و تخصصی تر شدن انواع بریس ها، حتی می توان بریسهایی استفاده کرد که به چشم هم نمی آیند. در ضمن دخالتی در کارهای روزانه تان هم نخواهند داشت. یکسری از این بریس ها عبارتند از :

انواع ارتودنسی بزرگسالان

بریس های سرامیکی : این نوع از بریس های رنگ دندان و شفاف، که برخی اوقات بریس های پرسلین هم نامیده می شوند، تقریبا از فاصله دور قابل دید نیستند و حتی سیم ها و اتصالاتشان هم به رنگ دندان می باشند.

اینویزلاین یا ارتودنسی شفاف : این نوع از تری های پلاستیکی تقریبا غیر قابل دید می باشند و می توانند به راحتی برای مسواک زدن، غذا خوردن و نوشیدن درآورده شوند. حرکت دندان ها در این نوع ارتودنسی شفاف توسط ارتودنتیست و تکنیسین آزمایشگاه تعیین می شود. بعد چند نوع تنظیمات روی تری هایی که فابریکه شدند، صورت می گیرد و به صورت کاملا استراتژیکی روی دندان قرار می گیرند.

بریس های لینگوال : این بریس ها که Incognito یا iBraces نامیده می شوند، براکت هایشان به سطح داخلی دندان متصل می شوند، در ضمن هیچ گونه وسیله دیگری در خارج آن ها قرار نمی گیرد. به عبارتی براکت های سفارشی هستند و به صورت اختصاصی برای دهان خودتان ساخته می شوند. قسمت پایینی بریس های لینگوال به این گونه هستند که ممکن است روی طرز صحبت کردن تاثیر بگذارند و معمولا به خارط تماس زیادی که با زبان دارند، کمی ناراحت کننده باشند.

البته می توانید از ارتودنسی سنتی یا ارتودنسی فلزی هم بهره ببرید، هم کوچکترند و هم خیلی قابل دید نیستند. ارتودنسی سنتی همچنان هم به عنوان یک گزینه بسیار عالی برای صاف و یکدست کردن دندان ها محسوب می شوند.