آیا بالارفتن سن روی ایمپلنت دندان تاثیر دارد؟

ایمپلنت دندان نوجوانان
نوجوانان هم می توانند ایمپلنت کنند؟
۱۳۹۷/۰۶/۱۵
ارتودنسی نامرئی یا شفاف
چه کسانی می توانند ارتودنسی نامرئی کنند؟
۱۳۹۷/۰۶/۲۲
بالا رفتن سن و ایمپلنت دندان

بالا رفتن سن و ایمپلنت دندان

بالا رفتن سن و ایمپلنت دندان

بالا رفتن سن روی همه جوانب سلامت جسمی بدن تاثیر می گذارد. اما می دانستید که بالا رفتن سن تاثیر خاصی روی خط لثه و امکان از دست دادن دندان ها را دارد؟ اکثر افراد مسن حداقل یک دندان مصنوعی دارند، و بیشترشان پروتزهای متحرک یا یک دست دندان کامل استفاده می کنند. با همان ها هم می خورند و می جوند. بخشی از پا به سن گذاشتن شامل تغییرات دهانی است که دندان ها تغییر جهت پیدا می کنند و چیزیست که خارج از کنترل ماست و نمی توان از آن جلوگیری کرد. فقط با مراقبت های درست و بجا می توان این لبخند زیبا و دندان ها را تا مدت ها نگه داشت.

تاثیر بالا رفتن سن روی تحلیل لثه ها

در صورتی متوجه پیرشدن دهانتان شدید، حتما متوجه تحلیل لثه تان خواهید شد. ممکن است دیده باشید که دندان هایتان به نظر بلندتر برسند و خط لثه قسمت های زیادی از دندان را بیرون انداخته باشد. با بزرگتر شدنمان و بیشتر شدن سنمان، خط لثه هم تحلیل پیدا می کند. اغلب چنین پروسه ای خیلی طول می کشد، قبل از اینکه متوجه شوید، بخاطر تاثیرات آن است که کند و تجمعی است. ممکن است حتی متوجه تغییرات خط لثه تان نشوید، تا زمانی که در لبخندتان متوجه چنین تغییراتی شوید.

بنابراین چه چیزی منجر به چنین تغییراتی در خط لثه می شود؟

ممکن است بخاطر نوسانات هورمونی در زنان باشد که در سن بلوغ، بارداری و یائسگی رخ می دهد. همه این ها می توانند روی لثه تاثیر بگذارند. از این رو زنان که وارد دوره یائسگی می شوند، هورمون ها تغییر پیدا می کنند تا زمانی که یائسگی کامل شود. یک فرایندیست که در مرحله از آن، لثه ها و موقعیت دندان می تواند تغییر کند. مهم ادامه نظارت و کنترل روی دندان هاست که باید به همراه این نوسانات هورمونی باشد.

تغییرات در خط لثه می تواند منجر به عفونت های پریودنتال شود. لثه ای که دچار عفونت های باکتریایی می باشد، می تواند بافت لثه را خراب کند و استخوان اطراف آن را از بین ببرد. اگر دندانپزشک هر گونه روش اضافه ای را توصیه کرد (جرمگیری لثه یا درمان ریشه)، باید طبق همان روش جلو رفت. بیماری های پریودنتال می توانند با درمان های کامل متوقف شوند و دندان ها را نجات داد.

علاوه براین، بیماری لثه و به دنبال آن تحلیل لثه کاملا ژنتیکی است، فرقی نمی کند که چقدر به دندان ها اهمیت می دهید. تحلیل لثه از طریق خانواده به آدم می رسد. از آن جایی که این موضوع خیلی مرتبط با نگهداری دندان ها می باشد، ممکن است نشانه هایی از ارث خانواده را به شما نشان دهد.

بالا رفتن سن و ایمپلنت دندان

گاهی اوقات تحلیل لثه می تواند در نتیجه مسواک زدن های خیلی سفت هم باشد. باید به آرامی مسوک زد طوری که بتواند پلاک های روزانه را از روی دندان ها پاکسازی کند. با مسواک زدن های سفت و سخت فقط دندان ها و لثه ها را بین می برید. پس آرام مسواک زده و فکر نکنید با این محکم مسواک زدن دندان ها تمیزتر می شوند!

متاسفان هدر ادامه آن، دندان ها ممکن است ترک بردارند. اگر دندان ها نیروی زیادی به آن ها وارد شود، به استخوان و لثه آسیب می رسد. تمام این فواصل زیادی که بین دندان می افتد، اغلب موقع مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خراب می شوند. همه این موارد هم می توانند تحلیل لثه را تحریک کنند. برای جلوگیری از انجام پروتز دندان، می توان ارتودنسی انجام داد.

واضح و روشن است که یکی از این خطرات احتمالی، استفاده از تنباکو می باشد. چه سیگار بکشند، چه تنباکو بجوند، باز تحلیل لثه و بیماری های لثه دیده می شود. هیچ فعالیتی بدتر از سیگار کشیدن برای سلامت دهان ضرر ندارد. اگر بزاق دهان خشک شود، باعث تولید باکتری های آسیب زا می شوند که باکتری های مفید را می کشند. سپس دندان را زرد می کنند و جای لک روی دندان می ماند.

متاسفانه بعد از آن تحلیل لثه رخ می دهد که هم طبیعی است هم طولانی است.

با بالارفتن سن هم که تحلیل رخ می دهد، در نتیجه دندان ها طبیعی از دست می رند و لثه از بین می رود. با درمان هایی مثل ایمپلنت دندان می تواند سلامت را به لثه و دهانتان برگرداند. ایمپلنت های دندانی به دندان های مجاور دندان طبیعی سوار می شوند تا از شیفت دندان ها جلوگیری شود. در ضمن ایمپلنت دندان لایه های زیرین لثه و خط فک را در جای خود، حتی با بالا رفتن سن نگه می دارد.