بهترین زمان برای سفید کردن دندان
بهترین زمان برای سفیدکردن دندان چه موقع است؟
۱۳۹۷/۰۷/۰۵
تکنولوژی در دندانپزشکی زیبایی
با چه روش هایی می توان به لبخندی زیبا رسید؟
۱۳۹۷/۰۷/۱۲
ویژگی های روکش دندان

ویژگی های روکش دندان

دندانپزشکان چطور رنگ روکش را با دندان ست می کنند؟

شاید برخی بیماران از اینکه دندانپزشکان زیبایی خود را هنرمندانی فراتر و حرفه ای تر از متخصصین دندانپزشکی می دانند، متعجب شوند. هیچ تعجبی هم نیست. صحبت از ساختن یک لبخند زیبا و بدن نقص که می شود، دندانپزشکی زیبایی ترکیبی از هنر و علم می شود، خصوصا زمانی که یک دندان آسیب دیده یا پوسیده با روکش دندان پوشیده می شود.

روش هایی که برای هماهنگی رنگ روکش دندان یا دندان ها استفاده می شود!

هماهنگ کردن رنگ دندان ها با روکش دندان قلق های خاص خودش را دارد و واقعا هم دارد. بعد از همه این ها، در مقایسه با اسپکتروم رنگ داخلی دنیای طبیعی، دندان های انسان کمی رده های زرد هم روی این پوشش سفید دندان هایشان دارند. خوشبختانه تکنیک های بسیاری در طی زمان تست شده اند، علم و تکنولوژی امروزی به دندانپزشک زیبایی کمک می کند تا تصمیماتی از جهت زیباکردن دندان بگیرد.

دندانپزشکان و تکنسین های دندانپزشکی ترجیح می دهند که سایه دندان ها را ترجیح می دهند، نه فقط رنگ آن ها. یک سایه ای که شامل hue، کروما و مقدار می باشد. hue که همان رنگ می باشد. رنگ هایی که به طور طبیعی در دندان یافت می شوند، زرد، قرمز یا خاکستری هستند. کروما هم اشباع یا شدت رنگ را نشان می دهد. مقدار هم که میزان تیرگی یا روشنی سایه دندان را نشان می دهد.

متداول ترین ابزار هماهنگی رنگ ها، راهنمای سایه ها، کارد فلزی یا پلاستیکی به همراه دندان های از جنس پرسلین می باشد که سایه ها در ترتیب خاصی قرار گرفته اند. دندانپزشک زیبایی هم راهنما را کنار دندان های شما نگه می دارد و آن ها را با سایه طبیعی که در نمونه ها آورده شده مقایسه می کند. این کار تازمانی ادامه دارد که سایه ای مشابه دندان هایتان پیدا شود. سپس دندانپزشک زیبایی شروع به تعیین مقدار دندان می کند، و بعد از آن می تواند و رنگ و کروما را تشخیص دهد.

با اینکه انتخاب سایه تقریبا ذهنی می باشد، برخی علوم هم می توانند در این زمینه کمک کنند. تصمیم گیری برای رنگ آن باید زیر نور طبیعی باشد، مثل نوری که از پنجره می تابد، یا زیر نور فلورسنت باشد که رنگ طبیعی آن به دست بیاید. نور لامپ های رشته ای خیلی زردند و می توانند متفاوت تر هم به نظر برسند. شاید از بیماران درخواست شود که یک رژ مات و روشن بزنند، در این صورت می توانند تاثیر آن را روی سایه طبیعی دندان تشخیص دهند.

ویژگی های روکش دندان

اگر رنگ های روشن می پوشید، دندانپزشک امکان دارد از یک پیشبند خاکستری رنگ برای انتخاب سایه استفاده کند. این کار به دو منظور انجام می شود، یکی اینکه هر کنتراست رنگی را که ممکن است در اثر رنگ روشن لباس به وجود آمده باشد، کاهش می دهد. سپس بین راهنمای سایه ها و دندان هایتان به مقایسه می پردازد. چشم ها نیاز به استراحت دارند، آن هم به دلیل سلول های میله ای در چشم هایتان می باشد، که رنگ را تشخیص می دهند وو می توانند سریع خسته شوند. دندانپزشک زیبایی تنها به دندان هایتان به مدت ۷ ثانیه نگاه می کند، قبل از اینکه به چیزهای خاکستری یا خنثی نگاه کند، چون این سلول ها دوباره ریست می شوند.

سپس دندانپزشک امکان دارد از همکارش هم کمک بخواهد. به خاطر اینکه درک رنگ می تواند در هر فردی متفاوت باشد، در نتیجه می تواند بی دقتی را کاهش دهد. تکنولوژی همچنین یک روش ذهنی برای تست رنگ پیشنهاد می کند. دندانپزشکان می توانند از دستگاه های الکترونیکی کوچکی که اسپکترومتر نام دارند، استفاده کنند. این دستگاه ها از سنسورهایی استفاده می کنند که می توانند رنگ دندان ها را تفسیر کنند.

در نهایت، دندانپزشک با دقت سایه دندان را انتخاب می کند، که اغلب شامل طراحی ها و عکس های دیجیتالی از دندان موجود گرفته می شود. سپس یک نمونه از روکش دندان ساخته می شود. این اطلاعات به آزمایشگاه دندانپزشکی می رود، جایی که متخصص سرامیک، روکش دندان را می سازد. در ضمن اشاره شود که یک هماهنگی کامل و بی نقص بین دندان ها و روکش، تقریبا غیر ممکن می باشد. با این وجود، رنگشان خیلی نزدیک هم می باشد، طوری که تفاوت های آن ها دیده نمی شود. اگر مشکلی در رابطه رنگ روکش بود، دندانپزشک آن را به آزمایشگاه پس می فرستد تا دوباره مدل دیگری بسازند، اما همیشه سعی بر این است که همان نمونه اولی کاملا درست دربیاید.