محافظ دندان برای دندان قروچه
بهترین راه حل برای دندان قروچه پیدا شد!
۱۳۹۷/۰۱/۲۳
کانتورینگ لثه چیست؟
با کانتورینگ لثه لبخندی زیبا داشته باشید!
۱۳۹۷/۰۱/۳۰
لیزر درمانی لثه

لیزر درمانی لثه

با لیزر چگونه می توان به بیماری لثه کمک کرد؟

لیزر تابحال در صنایع متعددی وارد شده است، از جمله دندانپزشکی زیبایی، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و غیره. البته مراقبت های دهانی هم از این قضیه مستثنا نیستند. با وجود اینکه درمان بیماری پریودنتال با لیزر هنوز قدم های اولش است، اما به عنوان یک متد درمانی ثابت شده، هنوز مورد تایید آکادمی پریودنتولوژی آمریکا قرار نگرفته است. اما نتایجی داشته که این امید را به بیماران می دهد که درمان با این روش امکان پذیر می باشد.

مفهوم بیماری پریودنتال :

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه، در واقع اشاره به عفونتی دارد که استخوان ها و بافت های پشتیبان دندان ها را تهدید می کند. چنین مسائلی بیشتر در بزرگسالانی که بین سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی هستند، دیده می شود. همانطور که موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی کالیفرنیا بیان می کند؛ این بیماری می تواند به دلایل زیر به وجود بیاید :

  • بهداشت ضعیف دهان و دندان
  • سیگار کشیدن
  • بیماری هایا مزمن مثل دیابت
  • مصرف برخی داروها
  • حساسیت های ژنتیکی

معمولا درمان شایعی که برای بیماری پریودنتال در نظر گرفته می شود، جرمگیری و درمان ریشه می باشد که روشی بدون جراحی برای تمیز کردن سطوح دندان ها و ریشه دندان می باشد. زیرا همین مسئله ممکن است منجر به تحلیل لثه شود. با این روش تارتار، پلاک دندان و باکتری ها از اطراف لثه و ریشه دندان پاکسازی می شوند. در نتیجه بافت سالم دوباره به لثه برمی گردد.

به جای آن ممکن است پریودنتیست جراحی فلپ لثه را انجام دهد، طبق توضیحات موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی کالیفرنیا، بافت لثه با جراحی برش داده می شود و با پاکسازی اطراف ریشه و عمق ریشه، بیماری برطرف می شود. سپس بافت لثه بخیه می شود تا زمانی که جوش بخورد.

درمان بیماری پریودنتال با لیزر

لیزر درمانی لثه چطور انجام می شود؟

در لیزر درمانی پریودنتال، دندانپزشک با پاکسازی بافت ملتهب لثه اطراف ریشه دندان را تمیز می کند. زمانی که بافت آلوده پاکسازی شد و ریشه در معرض دید قرار گرفت، جرمگیری ریشه دندان شروع می شود. این روش شامل برداشتن پلاک هایی می باشد که در خط لثه و اطراف ریشه می باشند. دندانپزشک ریشه دندان را با ابزارهایی مسطح می کند و هرگونه لکه سختی که ممکن است باعث جذب باکتری ها شود و منجر به عفونت شود را پاکسازی می کند. فضای بین لثه و ریشه دندان بعد از آن می توانند در طی پروسه درمان رشد کنند.

مزایا و عوارض :

طبق گفته آکادمی دندانپزشکی عمومی یا AGD، مزایای فراوانی می باشد که در استفاده از لیزرها برای درمان بیماری لثه می باشد :

  • بدون بیهوشی عمومی انجام می شود، به خاطر همین برای فرم های دیگر جراحی در دندانپزشکی استفاده می شود.
  • لیزر می تواند روی مناطقی که بیمار می باشند به طور دقیق متمرکز شود.
  • خونریزی، درد و تورم در این روش بسیار کم می باشد، بخاطر اینکه لیزر درمانی پریودنتال تهاجم کمتری نسبت به جراحی عمومی دارد.
  • زمان ریکاوری و بهبودی آن کوتاه تر می باشد.

برخی مقامات دندانپزشکی هنوز هم استفاده از این نوع درمان را حمایت نمی کنند. با این وجود، AAP براین عقیده می باشد که هر طول موج لیزر بهتر از درمان های سنتی و قدیمی می باشد. البته به این معنا نیست که AAP به طور کامل مخالف چنین عملی باشد، بلکه بر این عقیده است که این روش باید کاملا ایمن انجام شود تا انجمن های حرفه ای بیشتر این روش جراحی را تایید کنند؛ خصوصا بازسازی بافت بعد از درمان.