منظور از ارتودنسی متحرک چیست؟

انواع ارتودنسی چیست
درباره انواع ارتودنسی چه می دانید؟
۱۳۹۶/۱۰/۲۵
پروتزهای دندانی
هرآنچه که درباره پروتزهای دندانی باید بدانید!
۱۳۹۶/۱۱/۰۲
انواع ارتودنسی متحرک

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

از ارتودنسی متحرک زمانی استفاده می شود که نیاز به تصحیح فرم و شکل دندان ها باشد. بریس های قابل جابجایی از نوع متحرک می باشند که شامل یک پلیت پلاستیکی به همراه سیم هستند و به آرامی دندان ها را جابجا می کنند و به جای اصلی خودشان بر می گردانند.

در اولین جلسه ای که نزد ارتودنتیست مراجعه می کنید، متخصص ارتودنسی در رابطه با تمام گزینه های درمانی با شما صحبت می کند. همینطور درباره اینکه ایا بریس های قابل جابجایی برای دندان هایتان مناسب تر است یا خیر، راهنمایی می کند. معمولا ارتودنسی متحرک فک بالا، برای همه سنین استفاده می شود.

مزایای درمانی ارتودنسی متحرک یا قابل جابجایی :

بریس های متحرک به شما دندان هایی مرتب می دهند و از لحاظ بهداشتی و زیبایی به دندان ها بسیار کمک می کنند، همچنین بروز بیماری های لثه ای در آینده را نیز کاهش می دهند. برخلاف بریس های ثابت، بریس های متحرک می توانند از دهان درآورده شوند و تمیز شوند، نخ دندان کشیده شوند و حتی گاها برای ورزش هم استفاده آن ها ضروری می باشد.

انواع ارتودنسی متحرک

طول درمان بریس های متحرک چقدر می باشد؟

به طور کلی، درمان دندان با بریس های متحرک نسبت به بریس های ثابت، زمان کمتری می برد. در برخی موارد بریس های متحرک به همراه ترکیبی از بریس های ثابت استفاده می شوند. طول درمان ارتودنسی و نوع درمانی که برای شما در نظر گرفته می شود، در اولین جلسه ملاقات درباره آن صحبت خواهد شد.

بعد از برداشتن بریس یا ارتودنسی ثابت باید بریس های نامرئی استفاده کنید تا دندان ها سرجایشان ثابت بمانند. حتی ممکن است به نظر دندانپزشک، نیاز باشد که به صورت تمام وقت بریس های نامرئی را استفاده کنید؛ به جهت اینکه دندان ها در جای جدیدشان ثابت شوند.

اولین تجربه بریس های متحرک به چه صورت خواهد بود؟

  • اولین بار که این نوع ارتودنسی را تجربه می کنید، به نظر کمی ناراحت کننده می آید. گرچه شاید این درد و ناراحتی مدت کوتاهی هم داشته باشد، اما می توان با مسکن آن را آرام کرد.
  • فقط باید حواستان باشد که بعد از انجام ارتودنسی، حتما ویزیت های مرتب با ارتودنتیست داشته باشید، و به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. در این صورت است که به نتیجه دلخواه می رسید.
  • از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید، نوشیدنی های شیرین و مضر را کمتر کنید.
  • با مراقبت های خوب دهان و دندان، نه تنها از بریس ها و دندان های خود محافظت کرده اید، بلکه لثه های خود را از هرگونه بیماری دور کرده اید. یک مسواک جدا برای دندان هایتان بگیرید، و حداقل دوبار در روز با آب و خمیردندان بشویید.