آسیب های دندانی در ورزش
ورزش هایی که منجر به آسیب های دندان می شوند!
۱۳۹۶/۱۲/۲۹
آیا سفید کردن دندان ایمن است؟
آیا سفید کردن دندان روشی ایمن است؟
۱۳۹۷/۰۱/۱۳

دندانپزشکی دیجیتال چیست

مثل خیلی صنایع جهانی دیگر، دندانپزشکی از کامپایل بسیاری از فرایندها بهره می گیرد، و درهای جدیدی را برای بهبودی بیماران باز کرده است. دوره بسیار هیجان انگیزی برای دندانپزشکان و بیماران می باشد. تغییرات نوآورانه ای که در دندانپزشکی اتفاق می افتد، بیماران را مطلع نگه می دارد و گزینه های درمانی، تشخیص و مراقبت های بسیاری را از دهان دندان در اختیار آن ها قرار می دهد.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

دندانپزشکی دیجیتال هرگونه دستگاه یا تکنولوژی جدید در دندانپزشکی می باشد که از کامپیوتر و ابزار مبتنی بر الکترونیک و مکانیک استفاده می شود. دندانپزشکی به کمک کامپیوتر بسیاری از فرایندها را بهبود بخشیده و مراحلی که باید دستی صورت گیرد را به صورت خودکار می کند.

نمونه هایی از دندانپزشکی دیجیتال :

در مطب دندانپزشک، تکنولوژی های کامپیوتر در حال حاضر با چندین نوع تصویربرداری، از جمله رادیوگرافی، و تصاویر پیکسلی همراه شده است. قبلا، اگر یک دندانپزشک حرفه ای می خواست تصویری بگیرد، تا پرسلین یا رزین را انتخاب کند، باید تصاویر را روی فیلم می گرفتند و برای پردازش می فرستادند، سپس در آزمایش انتخاب می شد. در حال حاضر تصاویر با دوربین های داخلی گرفته می شود، بلافاصله به کامپیوتر فرستاده می شود تا به طور مستقیم به آزمایشگاه منتقل شود.

دندانپزشکی دیجیتال همچنین برای تشخیص زودهنگام بیماری های دهانی مثل سوراخ شدن دندان ها، یا سرطان دهان از ابزار جدید و توسعه یافته استفاده می کند. زمانی که تشخیص داده می شود، این بیماری ها در همان مرحله اول درمان می شوند، و بیمار به پیش آگیه بهبود یافته و زمان بهبودی کوتاه تری نیاز دارد.

دندانپزشکی دیجیتال چیست

نوآوری های جالب در دندانپزشکی :

ابزار جدید مثل لیزر برای جراحی ها و از بین بردن پوسیدگی ها این اجازه را به دندانپزشک داده اند تا تکنیک های با تهاجم کمتر را به کار گیرد.

با پیشرفت هایی به کار گرفته شده در دستگاه های توموگرافی پرتوهای مخروطی شکل یا CBCT این اجازه به مطب ها و درمانگاه ها نیز داده شده تا فرصتی برای خدمات دندانپزشکی باشد، مثل ایمپلنت دندان ارزیابی اکلوژن (یا بررسی مشکلات نیش)، و تجزیه و تحلیل TMJ. انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی این گونه شرح می دهد که توانایی دیدن ساختار دهان به صورت ۳D یا سه بعدی با دستگاه های CBCT امکان پذیر می باشد. از این رو با استفاده از ابزار دستی ایمپلنت الکتریکی و نیز به صورت جراحی یا دیگر نرم افزار های دندانپزشکی به سوی پیشرفت های بیشتر پیش می رود.

در نهایت، استفاده از دستگاه های CAM یا CAD چاپ دیجیتال سه بعدی، تولید و فرآوری فلز، رزین، پرسلین و زیرکونیا برای ایجاد پروتز دندان صورت گرفته است. بیماران می توانند اینگونه مراقبت های سریعتر دریافت کنند و اغلب با ملاقات های کمتر دندانپزشکی، از دندانپزشکی دیجیتال و پیشرفته بهره ببرند.