ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان, ایمپلنت, اور دنچر, کاشت دندان

ایمپلنت دندان, ایمپلنت, اور دنچر, کاشت دندان

ایمپلنت دندان چیست ؟

 

ایمپلنت دندان و کاشت دندان پایه هایی از جنس تیتانیوم خالص هستند که درون استخوان فک گذاشته می شود و به عنوان ریشه دندان جهت نگهداری روکش هایی که جایگزین تاج دندان می شوند استفاده می شوند این ریشه های مصنوعی پس از اینکه  در استخوان محکم شدند، دندانهای جدید روی این ریشه ها نصب می گردند و این دندان ها کاملا” از هر نظر شبیه به دندانهای طبیعی هستند و احساس می گردند .

این روکش ها بطور ثابت توسط چسب های دندانپزشکی به ایمپلنت چسبانیده می شوند . همچنین در مواردی که برای دندانهای مصنوعی فرد گیر کافی در دهان نداشته باشد ، می توان از ایمپلنت های باریک یا مینی ایمپلنت ها به عنوان محل گیر مناسبی جهت ثابت نگداشتن دندان مصنوعی استفاده نمود .

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود ؟

 

۱- فاصله بین دندان های جلو در اثر از دست رفتن یک دندان بطوری که دندان های مجاور آن طبیعی باشند .
۲- فاصله زیاد بین دندان ها در اثر از دست رفتن یک یا بیش از یک دندان بطوری که دندان های مجاور آن طبیعی باشند .
۳- زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت ، دندان طبیعی باشد .
۴- زمانی که کلیه دندان های یک یا هر دو فک از دست رفته باشد .

پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید . برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است . اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندان ها) و یا امراضی از جمله دیابت و غیره باشید ، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می یابد.

درصد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد . به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است .

بهترین حالت قرار دادن ایمپلنت قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان است.

مزایای ایمپلنت دندان چیست ؟

 

ایمپلنت دندانی جایگزین مناسبی هستند برای :

  • کسانی که با دندان مصنوعی متحرک نمی توانند عمل جویدن را براحتی انجام دهند .
  • کسانی که دندان های خود را از دست داده اند و نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک داشته باشند.
  • کسانی که احتیاج به بریجپروتز ثابت ) دارند ولی نمی خواهند دندان های سالم مجاور جای خالی دندان از دست رفته شان آسیب ببیند یا تراشیده شود .
  • کسانی که تمایل به داشتن دندان هایی با مشابهت خیلی نزدیک به دندان های طبیعی دارند .

چه کسانی کاندید مناسبی جهت دریافت ایمپلنت دندانی هستند ؟

بخاطر پیشرفت شایان در تکنولوژی ایمپلنت ، امروزه افراد زیادی کاندید انجام این درمان هستند ، اصولا” اگر شخصی منعی در انجام خروج دندان ها و پروتز ثابت نداشته و از نظر سیستم بدن هم نسبتا” سالم باشد ، می تواند کاندید دریافت ایمپلنت به شمار رود .

 زمان دوام و هزینه ایمپلنت دندانی تا چه حد می باشد ؟

هزینه ایمپلنت بعلت تعداد کمپانی های سازنده این قطعه در آسیا ، اروپا و امریکا دارای قیمت های متفاوت است و در بعضی از انواع آن هزینه ایمپلنت کمتر از هزینه یک بریج و موارد جانبی آن می باشد و مادام العمر می باشد .

آیا ایمپلنت های دندانی نیاز به مراقبت ویژه دارند ؟

اصولا” ایمپلنت های دندانی باید از همان توجه و مراقبتی برخوردار گردند که در دندان های طبیعی انجام می گردد .

اگرچه ایمپلنت مثل دندان دچار پوسیدگی نمی شود ولی میکروب های دهانی می توانند تحت شرایطی به لثه اطراف ایمپلنت آسیب برسانند و اگر اقدامی صورت نگیرد حتی باعث به خطر افتادن ایمپلنت شوند .

پس توجه و مراقبتی شخصی بطور روزانه در کنار مراجعات زمان بندی شده به دکتر مربوطه جهت چکاپ ضرورت دارد .پس تا وقتی که تصمیم جدی به مسواک زدن ندارید ، برای نصب ایمپلنت مراجعه نکنید .

آیا ایمپلنت توسط بدن پس زده می شود ؟

آنگونه که در پیوند یا کارگذاری ریه ، قلب و یا کلیه مصنوعی شنیده می شود ، در مورد ایمپلنت چنین نیست و بدن ایمپلنت را پس نمی زند. ایمپلنت های دندانی از جنس فلز تیتانیوم هستند که با بدن بسیار سازگار هستند .

 اگر ایمپلنت انجام نشود و جای دندان خالی بماند چه می شود ؟

وقتی شما دندانتان را از دست می دهید ، آهسته آهسته استخوان در آن ناحیه تحلیل می رود و کم کم دندان های مجاور تغییر مکان می دهند و تماسشان غیر عادی می گردد ، سپس دندان های مقابل رویش بی رویه می کنند و سیستم دندانی شما را دچار اختلال می نمایند.

استخوان فک کم کم تیز می شود و نسج نرم روی آن ( لثه ) نازک و آسیب پذیر می شود . زبان رشد بی رویه می کند و در جای خالی قرار می گیرد . در صورت از دست دادن دندان های بیشتری عملکرد در بدن ۴ تا ۵ برابر کاهش می یابد و شخص به سمت غذاهای غیر فیبری و نرم گرایش پیدا می کند . وقتی استخوان تحلیل می رود در این زمان حتی درمان توسط ایمپلنت های دندانی گاهی غیر ممکن و یا خیلی سخت و زمان بر می شود .

آیا هرکس می تواند همان شکل ظاهری را که از ایمپلنت انتظار دارد بدست آورد ؟

هر شخصی دارای شرایطی مخصوص به خود در زمینه  استخوان مخاطی و ظاهری می باشد ، ساختمان و ابعاد صورت و پوست  ما را در زمینه تعیین اندازه ، شکل و رنگ هدایت می کند .

کاشت دندان در استخوان تحلیل رفته، انجام  پذیر است ؟

در بیمارانی که مشکلات و بیماری‌های سیستمیک ندارند نیز ممکن است که استخوان‌های فک پس از کشیدن دندان ، تحلیل برود که این میزان در سال اول پس از کشیدن دندان بیشتر از سال‌های بعد است . در افرادی که استخوان تحلیل رفته و نیاز به جایگزینی ایمپلنت دارند درمان موفق ایمپلنت میسر نخواهد شد، مگر با بازسازی استخوان، که این امر بر جایگزینی ایمپلنت اولویت دارد.

جایگزینی استخوان، یعنی یک نسج زنده اغلب دشوار‌تر از جایگزینی دندان است . در صورتی که به این امر توجه نشود ایمپلنت ، چه به صورت فوری چه به صورت تاخیری حتی پس از چند سال دچار مشکل خواهد شد .

چه افرادی که مناسب دریافت ایمپلنت نیستند :

به طور کلی افرادی که مناسب دریافت ایمپلنت نیستند شامل:

افراد بسیار جوانی که فک آنها به حد کافی رشد نکرده است ، بانوان باردار ، افراد الکلی یا معتاد ، افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند ، افرادی که بیماری های مزمن مثل دیابت و هموفیلی و بیماری های بافت همبند داشته اند افرادی که داروهای خاصی مثل استروئید و کورتن استفاده می کنند و افرادی که دندان قروچه مرتب شدید شبانه دارند ، احتمال شکست ایمپلنت زیاد است .

آیا امکان گذاشتن ایمپلنت بدون جراحی لثه وجود دارد ؟

در صورتی که بیمار از تراکم استخوانی مناسب در نواحی مورد نیاز ایمپلنت برخوردار باشد امکان گذاشتن ایمپلنت بدون جراحی و بخیه وجود دارد.

آیا امکان قرار دادن روکش بلافاصله بعد از ایمپلنت جهت کاهش طول دوره درمان وجود دارد ؟

بله، در صورتی که اطراف ایمپلنت از استخوان کافی برخوردار بوده و امکان جابجایی ایمپلنت و حذف نیروهای جانبی صورت وجود داشته باشد این امکان وجود دارد که بلافاصله بعد از گذاشتن ایمپلنت ، روکش آن نیز تحویل شود .

partner-header