بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان,سفید کردن دندان‌,سفید کردن دندان‌ با لیزر

بلیچینگ دندان,سفید کردن دندان‌,سفید کردن دندان‌ با لیزر

بلیچینگ دندان یکی از راه کار های عملی در سفید کردن دندان  می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند . افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با انجام بلیچینگ برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند .

رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند . این رنگ بد دندان در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند . از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات بسیاری دارد ، همواره سفید کردن دندان ها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته می شود ، از محبوبیت برخوردار بوده است.

آیا بلیچینگ دندان برای شما خوب است ؟

 به طور کلی بلیچینگ دندان حداقل در ۹۰ درصد از افرادی که این عمل را انجام می‌دهند ، نتایج موفقی به دنبال دارد، هر چند که برای هر کسی نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر دندان‌های شما به خاطر افزایش سن، مصرف قهوه و چای یا سیگار کشیدن سیاه شده است، برای بلیچینگ دندان‌ های خود اقدام کنید.

دندان‌هایی که رنگ آنها زرد ، قهوه‌ای یا نارنجی شده است، نسبت به بلیچینگ دندان بهتر پاسخ می‌دهند . سایر انواع تیرگی‌ها و رنگ‌های مایل به خاکستری که در اثر مسمومیت فلور ، سیگار کشیدن یا تتراسایکلین ایجاد شده است نیز با انجام بلیچینگ دندان سفیدتر می‌شوند ، اما آثار و نتایج آن همانند نتایجی که از دندان‌های زرد به دست می‌آید، چشمگير نمی‌باشد. اگر دندان‌های شما دچار حساسیت باشد یا بیماری‌های دهان و دندان داشته باشید و یا مینای دندان‌ شما قبلاً روکش شده باشد، ممکن است دندانپزشک بلیچینگ دندان را برای شما توصیه نکند.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد که office bleaching و Home bleaching می باشد .

تجویز روش های بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هر دو روش بلیچینگ می باشد تا دوام سفیدی دندان ها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار حاصل شود .

در بلیچینگ در مطب معمولا از غلظت‌های بالای ماده سفید کننده استفاده می‌شود که همین امر لزوم ایزولاسیون مناسب و محافظت از نسوج نرم دهانی و صورتی را به دنبال دارد. این ماده سوزاننده است و می‌تواند باعث آسیب این نسوج شود. روش داخل مطب به طور معمول درسه چهار جلسه با فاصله یک هفته تاثیر عمده خود را می‌گذارد.

در روش بلیچینگ در خانه ، بعد از اینکه دندان‌پزشک قالب دندان‌ها را می‌گیرد، وسیله‌ای ساخته می‌شود که به آن تری بلیچینگ می‌گوییم. این وسیله به شکل دندان‌ها و شفاف است. بیمار باید هر شب یا هر روز طبق دستور، ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار دهد و تری را روی دندان‌ها بگذارد . به طور معمول و در بیشتر افراد ، زمان لازم جهت سفیدشدن دندان‌ ها دو هفته تا شش هفته است. هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان ، این مدت زمان بیشتر باشد.

تاثیر نظارت دندانپزشک بر سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها با تری‌های مخصوص سفارشی تهیه شده در دندانپزشکی نسبت به استفاده از فرآورده‌های آماده مزایایی دارد. نخست این که دندانپزشک ابتدا دهان و دندان‌ها را معاینه می‌کند ، شرح حال را بررسی می‌کند تا علت تغییر رنگ دندان‌ها را تعیین کند و با توجه به نوع لکه‌ها و تعداد، نوع و موقعیت ترمیم‌ها تشخیص دهد که آیا بلیچینگ دندان درمان مناسبی محسوب می‌شود یا خیر . به علاوه چون تری به صورت سفارشی تهیه می‌شود کاملاً اندازه دندان‌ها خواهد بود و دندانپزشک بر پیشرفت درمان نظارت دارد . حال آن که در صورت استفاده از محصولات آماده خودتان تنها خواهید بود.

ماندگاری نتایج سفید کردن دندان‌ها با لیزر

 طول درمان متغیر است و عمدتاً به نوع تغذیه و کوشش بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. دندان‌هایی که در مطب سفید می‌شود ، درخشندگی خود را ۶ ماه تا یک سال حفظ خواهد کرد.

partner-header