لمینت دندان یا  لامینت دندان یا ونیر دندان یکی از روش های درمانی ، زیبایی نوین برای رفع مشکلات ظاهری دندان است که انجام آن در میان افراد مشهور که فرصت و زمان انجام درمان های طولانی همچون ارتودنسی را ندارند بسیار رایج است. لامینت یا ونیرهایی که یک به یک روی دندان نصب می شوند و لبخند شما را دگرگون می سازند در پروسه تکمیل و مراحل انجام نکات مهمی را بایستی در خود عملی کنند تا شما یک طرح لبخند مناسب و جذاب داشته باشید .

همه چیز درباره لمینت دندان و زیبایی لبخند بدون ارتودنسی

لمینت دندان, لامینت دندان, ونیر دندان

لمینت دندان, لامینت دندان, ونیر دندان, کامپوزیت دندان

لمینت دندان چیست  ؟

 

لامینت سرامیکی یا چینی که به آنها ونیر دندان هم گفته می شود ، لایه ای از مواد همرنگ دندان است یا پوسته های نازکی از جنس سرامیک هستند که به سطح جلویی دند ان ها متصل می شوند . ونیر ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می شود و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می شوند که به آن ها ونیر سرامیکی گفته می شود . ضخامت این پوسته ها حدوداً ۵/۰ تا ۶/۰ میلی متر است، یعنی دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ . بعضی از انواع لامینت ها، مانند مارک تجاریِ لومنیرز ، حتی نازک تر از این هم هستند .

تفاوت اصلی لمینت دندان یا لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست ؟

 

لامینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به لامینت کامپوزیت دارند . ثبات رنگ در لامینت های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند . لامینت های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن ها نسبت به لامینت های سرامیکی ، قیمت ارزان تر و تراش کمتر دندان است .

تفاوت لمینت دندان و روکش دندان در چیست ؟

 

یکی از تفاوت های اساسی میان ونیرها و روکش های دندان ، مقدار سطحی از دندان است که هر یک پوشش می دهند .

شناخت لمینت دندان خوب و با کیفیت مهم است

ونیرها تنها سطح جلویی دندان را پوشش می دهند . آن ها بسیار نازک بوده و عموماً ضخامتی معادل ۱ میلی متر یا کمتر دارند.

روکش ها عموماً تمامی دندان را احاطه می کنند ( یک روکش کاملاً سطح دندان را می پوشاند و در زمان نصب آن ، در مقایسه با نصب ونیر، مقدار بسیار بیشتری از دندان تراشیده می شود). معمولاً ضخامت روکش های دندان ۲ میلی متر یا بیشتر است.

لامینت ها در ابتدا به عنوان جایگزین دستگاه های ارتودنسی برای بزرگسالانی ساخته شدند که دندان های صافی نداشته و در عین حال نمی خواستند تحت درمان طولانی مدت به وسیله بریس ها قرار بگیرند . نصب لامینت دندان عملی است که با یک بی حسی جزئی یا حتی بدون آن قابل انجام بوده و گزینه ایده آلی برای بهبود سریع ظاهر دندان های جلویی است.

لامینت برای « اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان های قدامی » کاربرد دارد . بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود .

 

موارد کاربرد لامینت ها ( لمینت دندان )

 

راه حلی برای لک زدن فیلرها :

معمولاً فیلرهای (کامپوزیت دندانی) سفید رنگ به مرور زمان بدرنگ می شوند. در مقابل، زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک ونیر چینی عموماً عمر طولانی تری دارد .

ترمیم عیوب و نقایص جزئی دندان :

اغلب، دندان هایی که کمی دچار ساییدگی، لب پریدگی یا عیوب سطحی (مانند فرورفتگی یا گودی) هستند یا به مقدار نسبتاً جزئی رشد غیرطبیعی داشته اند (رشد دندان های پیشین کناری به شکل خرده دندان های مخروطی شکل ) با استفاده از ونیرهای سرامیکی به خوبی درمان می شوند.

دقت دندانپزشک در انجام لمینت دندان اهمیت خاصی دارد

لمینت دندان یا ونیرهای سرامیکی چقدر دوام دارند ؟

 

ونیرها می توانند از هفت تا بیست سال دوام داشته باشند . خود ونیرها زنده نبوده و بدون تغییر هستند ، در حالی که دندان یا دندان هایی که به آن چسبیده اند و همچنین بافت لثه اطراف آن زنده بوده و امکان تغییر دارند . برای مثال، عقب رفتن خط لثه باعث نمایان شدن سطوح ریشه دندان می شود. عموماً اگر یک ونیر از جای خود کنده شود می توان آن را دوباره به دندان چسباند . اگر هم لب پریده شود ، گاهی اوقات قابل ترمیم خواهد بود و در غیر این صورت باید تعویض شود .

آیا در جریان لمینت دندان، دندان ها تراش می خورند ؟

 

تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد . در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است . البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان ها بسیار محافظه کارانه تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می شود .

بعد از شکستگی لمینت دندان چه باید کنیم ؟

 

اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لامینت به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لمینیت نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می یابد اما از بین نمی رود. چون در طول عمر درمان لامینت بیمار نقش اساسی ایفا می کند . بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و… خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی که لامینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت قابل ترمیم و اصلاح است .

مزایای لامینت ها و نصب لمینت دندان

 

لامینت های سرامیکی ، اگر به خوبی ساخته شوند ، می توانند نور را به شکلی بسیار طبیعی انعکاس داده و ظاهری بسیار واقعی داشته باشند . مزیت دیگر ونیرهای سرامیکی سطح شیشه مانند غیرقابل نفوذ آن ها است که در برابر لک زدن مقاوم می باشد . در مقابل ، موادی مانند باندینگ دندان عموماً در طول زمان لک زده یا بدرنگ می شوند .

موارد عدم کاربرد لمینت دندان

 

در برخی از موارد ، بعضی از دندان ها یا حتی برخی اشخاص به خصوص ، کاندیداهای خوبی برای این روش نیستند . نمونه هایی از این موارد عبارتند از :

نیروهای زیادی به دندان ها وارد شود :

افرادی که دندان هایشان را به شدت به هم می فشارند و می سایند (یا به گفته دندانپزشکان دندان قروچه می کنند)، یا آن هایی که دندان های جلویی شان ارتفاع کمی دارند و به هم نمی رسند، کاندیداهای خوبی برای ونیرهای سرامیکی نیستند.

دندان هایی که نیاز به تقویت و محکم سازی دارند:

دندان هایی که مقدار قابل توجهی از ساختار خود را به دلیل ساییدگی ، پوسیدگی یا شکستگی از دست داده اند و همچنین آن هایی که بخش زیادی از آن ها با فیلر پر شده است برای این روش مناسب نیستند.

دندان هایی که مینای ناچیزی دارند :

 یک ونیر سرامیکی تنها زمانی محکم در جای خود باقی می ماند که بخش اعظم آن به مینای دندان چسبیده باشد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

 

در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است ، اما در مورد درمان لامینت علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگاه های پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود . همچنین برخی از دهان شویه های حاوی فلوراید روی لامینت تاثیر منفی دارد . بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید.

 

partner-header