بهترین مواد غذایی برای دندان
بهترین مواد غذایی برای دندان
2016/12/07
جایگزین کردن لمینت به جای اردتودنسی
دندانپزشکی زیبایی و همه حقایق آن
2016/12/10
از سلامت دهان خود چه می دانید؟

از سلامت دهان خود چه می دانید؟

شایعترین بیماری های دهانی و دندانی پوسیدگی دندان است. در علم دندانپزشکی هم برای حل این عارضه و پیشگیری از آن پیشنهاداتی می باشد که سبب کاهش پوسیدگی دندان می شود.

بسیاری از بیمارانی که به دندانپزشک مراجعه می کنند، از پس هزینه های دندانپزشکی بر نمی آیند. در کشورهای پیشرفته برای پیشگیری چنین بیماری دهانی و دندانی یکسری موارد بهداشتی را رعایت می کنند تا از پیشرفت آن جلوگیری کنند. پس اگر به سلامت دندان هایتان اهمیت می دهید، توصیه می کنیم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هایتان نکات زیر را جدی بگیرید.

عواملی که باعث کاهش پوسیدگی دندان می شوند، ۳ مورد هستند که اولین مورد مواد غذایی، سپس فرهنگ و در آخر آموزش والدین افراد می باشند. اما با وجود متولیان زیادی که در وزارت بهداشت و دانشکده ها و یا انجمن های تخصصی هستند برای درمان می باشند اما پاسخگوی مشکلات و بیماری های دهانی دندانی نیستند.

کاهش پوسیدگی دندان

نتایج مطالعات نشان داده است که میزان اسیدى که از تخمیر مواد غذایى توسط باکترى های دهان ایجاد مى شود به مقدار قند موجود در آن ماده بستگى دارد. پوسیدگى زایى همچنین تحت تاثیر عوامل دیگرى مانند حجم و میزان بزاق تولید شده در فرد، تعداد وعده هاى مصرف غذا، ترکیبات مواد غذایى مورد استفاده، میزان تشکیل پلاک میکروبى و میزان استعداد ژنتیکى فرد است.

بهترین راهکاری که می توانیم برای این مشکل بدهیم فیشورسیلنت است، یعنی پر کردن شیارهای دندانی و فلورایدتراپی که از مهمترین راه های جلوگیری یا کاهش پوسیدگی دندان می باشند، برای از بین بردن ریزه خواری و خوردن مداوم کودکان در سنین مدرسه باید بگوییم که باعث پوسیدگی دندان می شود و باید به والدین آموزش داد که برنامه غذایی مناسبی برای کودکانشان داشته باشند و به پیشگیری و کاهش پوسیدگی دندان کمک کنند. جالب است بدانید که دندان شماره ۶ همزمان ا دندان شماره ۱ در دهان به یکباره ظاهر می شود و نقش بسیار مهمی در سلامت دهان و دندان دارد و نیاز است که به این دندان ها بیشتر توجه شود، در صورتی که اغلب والدین آن ها را با دندان شیری اشتباه می گیرند.  

لازم به ذکر است ۸۵ درصد پوسیدگی های دندانی ۶ مربوط به شیارهای دندانی می باشد که با فیشورسیلنت از پوسیدگی آن ها می توان جلوگیری و درمان کرد.