آیا راه دیگری برای عصب کشی دندان هست؟

یونومر سیلانت شیشه ای
محافظت از دندان در برابر پوسیدگی با روشی نوین!
2018/02/26
بیماری های تهدیدکننده دهان
بیماری های دهانی که ممکن است برایتان خطرزا باشد!
2018/03/05
درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان

در هر سالی که می گذرد، باید برنامه ریزی کنید که نزد یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید. از جمله خدمات دندانپزشکی که برخی مجبورند برای آن ابتدا برنامه ریزی داشته باشند، عصب کشی دندان می باشد. روشی پرهزینه می باشد، اما افرادی که بیمه می باشند، می توانند از طریق بیمه این هزینه را به حداقل برسانند. اما برخی هم هستند که به دنبال روشی جایگزین آن می باشند، تا هم هزینه ای و هم از لحاظ تاثیرگذاریش استفاده کنند.

درمان ریشه دندان :

درمان ریشه دندان زمانی توصیه می شود که دندان به طور جدی آسیب دیده باشد و عفونت کرده باشد. این درجه از آسیب معمولا در نتیجه ترکی بروی مینای دندان می باشد، یا پوسیدگی عمیق، یا تروما. این پروسه شامل مراحل مختلفی می باشد، از جمله با اشعه ایکس و تصویربرداری به همراه از بین بردن بخش آسیب دیده پالپ دندان که با بیحسی موضعی صورت می گیرد. داخل دندان تمیز می شود و ضد عفونی می شود، سپس با مواد پرکردنی پر می شود، و پوشش داده می شود. روکش یا پرکردن دندان بعد از انجام درمان ریشه دندان، بازگردانده می شود.

راه های جایگزین درمان ریشه دندان چه می باشد؟

کشیدن دندان : یکی از معروف ترین روش های جایگزین برای ریشه دندان، کشیدن دندان آسیب دیده و جایگزینی آن با بریج، ایمپلنت یا پروتز جزیی می باشد. البته به گفته انجمن اندودنتیک آمریکا یا AAE، این روش با مزایای حفظ دندان طبیعی قابل قیاس نیست.

درمان ریشه دندان

راه حل های خانگی طبیعی : مطمئنا شنیده اید که انتخاب غذا در سلامت و بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. معمولا در راه حل های خانگی طبیعی راه های زیادی هست که برای درمان عفونت دندان از طریق رژیم توصیه می شود. این روش ها معمولا به همراه حذف شکر از رژیم غذایی، خوردن غذاهای با پروتئین بالا می باشد. داشتن یک سبک زندگی سالم هیچ وقت بد نیست. اما یادتان باشد که خوردن میوه و سبزیجات دندان خراب شده یا با پوسیدگی عمیق را دیگر برنمی گرداند.

گاز اوزون : روش دیگری که استفاده می شود، گاز اوزون می باشد و ریشه پوسیده دندان را شستشو می دهد. براساس مطالعات انجام شده در نورودیالوژی مداخله ای، اوزون به داخل توبول ها یدندان به زیر جای تراشیده شده از دندان نفوذ می کند. این ماده باکتری ها را می کشد و دندانپزشک را قادر می سازد تا قسمت زیادی از دندان را حفظ کند. برخلاف این که گفته می شود اوزون دندان را از عفونت پاکسازی می کند، این امکان هم هست که عفونت دوباره برگردد و آن موقع عصب کشی دندان ضروری می شود.

کلسیم هیدروکسید : یک روش مشابه گاز اوزون که با کلسیم هیدروکسید باکتری های رشد کرده در ریشه دندان را از بین می برد. کلسیم هیدروکسید خاصیت قلیایی دارد که هرگونه بافت مرده مانده را حل کند و از رشد باکتری ها پیشگیری کند. بخاطر خاصیت سمی که دارد، باید در هنگام درمان ریشه مراقب بود، و حتما باید با سوزن یا فایل صورت گیرد.