آیا راه حلی برای دندان از دست رفته هست؟

بهترین روکش دندان
بهترین نوع روکش دندان چیست؟
2018/11/05
جایگزین لمینت دندان
بهترین جایگزین برای لمینت دندان چیست؟
2018/11/15
جایگزینی دندان های از دست رفته

جایگزینی دندان های از دست رفته

چرا باید دندان های از دست رفته جایگزین شوند؟

ظاهر در درجه اول می تواند به عنوان اولین دلیل جایگزین کردن دندان های از دست رفته باشد. دلیل دیگر جای خالیست که از دندان از دست رفته به جا مانده، همین می تواند دلیلی برای دوباره کنار هم دیدن دندان ها باشد.

همانطور که در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مطرح می باشد، فاصله یا gap می تواند روی بایت تاثیر داشته باشد، به خاطر اینکه دندان هایی که بعد از این فاصله قرار می گیرند، می توانند به سمت جای خالی سوق پیدا کرده و به سمت بالا یا دندان های پایین تغییر پیدا کند. این عامل می تواند باعث شود غذا بین این فواصل گیر کند و منجر به پوسیدگی یا بیماری لثه شود.

دندان های از دست رفته چطور جایگزین می شوند؟

این مساله بستگی به تعداد دندان های از دست رفته دارد و جایی که در دهان هستند. شرایط دندان هایتان هنوز هم روی تصمیمتان تاثیر دارد.

سه روش اصلی برای جایگزینی دندان ها می باشد. اولین راه استفاده از دندان های مصنوعی می باشد، که پروتز تکه ای نامیده می شود. دومین راه استفاده از بریج فیکس شده می باشد. بریج معمولا برای جایگزینی دندان های کمتری استفاده می شود یا زمانی که دندان های از دست رفته تنها یک طرف دهان باشند. سومین راه استفاده از ایمپلنت دندان می باشد. این برای زمانیست که ریشه مصنوعی داخل استخوان فک جای گرفته باشد و روکش یا بریج بالای آن قرار گیرد.

پروتز تکه ای چیست؟

یک صفحه ای می باشد که شامل یک یا چند دندان روی آن می باشد. حال ممکن است یا کامل از جنس پلاستیک باشد یا از جنس فلز. هردو نوع آن یک گیره ای دارند که برای نگه داشتن دندان مصنوعی در دهان استفاده می شوند. بسته به جایی که قرار است قرار گیرند، برخی از این گیره ها ممکن است معلوم باشند، آن هم زمانی که بخندید یا دهناتان را باز نگه دارید.

تفاوت بین پروتز تکه ای پلاستیکی و آن هایی که از فلز می باشند، چیست؟

در دندانپزشکی زیبایی دندان های مصنوعی تکه ای هزینه کمتری دارند. اما در صورت عدم طراحی درست، می توانند به دندان ها آسیب برسانند.

جایگزینی دندان های از دست رفته

دندان های مصنوعی تکه ای فلزی هم معمولا از جنس آلیاژ کلبات و کرومیوم می باشد و جنس محکمتری دارد. سبک تر هستند و می توانند توسط دندان های باقیمانده حمایت شوند. برخلاف پایه فلزی شان، پلاستیکشان رنگ لثه است و دندان های به رنگ طبیعی روی آن ها فیکس شده است. نسبت به مدل های پلاستیکی هم گران تر هستند.

بهترین نوع پروتز چه می باشد؟

توسط دندانپزشک زیبایی باید راهنمایی شوید. دندانپزشکان بهتر شرایط دندان های باقی مانده را درک می کنند. در اکثر موارد پروتزهای برپایه فلز بهترین نتیجه را خواهند داشت.

آیا می توان بعد از کشیدن دندان ها، از بریج های صاف و فیت شده استفاده کرد؟

این کار ۶ ماه روی لثه ها طول می کشد تا زمانی که به طور کامل بعد از کشیدن دندان بهبود پیدا کنند. به این معنا که مدتی را باید با دندان مصنوعی موقتی سر کنید قبل از اینکه بریج انجام شود.