مراقبت از ایمپلنت دندان

ارتودنسی نامرئی یا شفاف
چه کسانی می توانند ارتودنسی نامرئی کنند؟
2018/09/13
روش های سفیدکردن دندان
سفیدکردن دندان چقدر طول می کشد؟
2018/09/24
مراقبت های بعد از ایمپلنت

مراقبت های بعد از ایمپلنت

نگهداری از ایمپلنت دندان را فراموش نکنید!

بعد از اینکه ایمپلنت دندان انجام می شود، یکی از نگرانی هایتان می شود مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان و اینکه بقیه دهان در شرایط خوبی خواهند بود. مراقبت از ایمپلنت ها کار سخت و پیچیده ای نیست، اما نیاز به دانش خاصی دارد. برای اینکه بهترین تجربه را با ایمپلنت های دندان داشته باشید، پس بسیار مهم است که به توصیه های دندانپزشک زیبایی بسیار توجه داشته باشید.

روش های نگهداری از ایمپلنت دندان

اول. مسواک زدن ایمپلنت های دندان

مسواک زدن یکی از مهمترین بخش های مراقبتی و نگهداری از ایمپلنت دندان ها می باشد، به خاطر همین اصلی ترین راه برای تمیزنگه داشتن ایمپلنت می باشد. از یک مسواک با سری نرم دیگر برای ایمپلنت هایتان استفاده کنید. مسواک زدن تان تغییر خاصی نمی کند و به همان شیوه قبل از ایمپلنت کردن ادامه می دهید. اما نباید به سفتی و سختی قبل با دندان کاشته شده رفتار کرد. دوبار در روز مسواک بزنید، حتی لثه و بقیه دندان های دیگر را هم به همان اندازه در اولولیت قرار دهید. لثه های سالم از رنگ و نرمی شان معلوم است. لثه سالم باید صورتی رنگ باشد و نباید اطراف ایمپلنت شل شود.

دوم. نخ کشیدن دندان کاشته شده

روزی یک بار باید دندان ها را نخ بکشید. همانطور که نخ دندان می کشید، باید نخ را در همه جهت ایمپلنت حرکت دهید. نخ دندان کشیدن بهترین راه برای کار در شب می باشد، زیرا هرگونه آلودگی را از لای دندان ها، بعد از مسواک زدن از بین می برد. اگر مرتبا نخ دندان بکشید، از مدلی استفاده کنید که به دندان هایتان نچسبد. برای شروع ممکن است نخ کشیدن دندان تازه کاشته شده سخت باشد و وقت گیرد. اما رفته رفته راحت تر می شود و سریع تر می توانید نخ بکشید.

سوم. استفاده از شوینده ها برای ایمپلنت دندان

شوینده دهان یا oral irrigator مثل waterpik برای پاکسازی ایمپلنت ها بسیار مناسب است. بسیاری از بیماران از oral irrigator به عنوان یک مکمل در کنار مسواک زدن و نخ دندان استفاده می کنند. اما همیشه جای نخ دندان را نمی گیرند. oral irrigator یا شوینده های دهان یکسری محدودیت و دستورالعمل دارند و بهترین گزینه برای ایمپلنت ها معمولا سری های نرم پلاستیکی است. بسیاری از بهترین oral irrigatorها به شما اجازه می دهند که با فشار آب دندان را تمیز کنید. معمولا بهتر است از فشار کم یا متوسط برای شستن ایمپلنت ها استفاده کنید. oral irrigatorها با همان فشاری که دارند، هرگونه آلودگی که روی دندان ها باشد از بین می برند.

نگهداری از ایمپلنت دندان

از کجا بفهمیم ایمپلنت تمیز نشده؟!

نشانه هایا مختلفی هست که می توان فهمید دنتال ایمپلنت ها تمیز نیستند. زمانی که لثه های اطراف ایمپلنت باکتری به خود می گیرند، عفونت سریعا روی آن ها سوار می شود و به خاطر اینکه نو هستند، بیشتر در معرض این آلودگی ها قرار می گیرند. علائم عفونت می توانند شامل موارد زیر باشند :

  • التهاب لثه اطراف ایمپلنت
  • قرمزی لثه اطراف ایمپلنت
  • درد یا حساسیت های شدید در ناحیه ای که ایمپلنت شده
  • خونریزی به هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و یا حتی موقع استفاده از oral irrigator

در صورتی که علائم بالا را دیدید،، حتما و سریعا نزد دندانپزشک زیبایی یا متخصص ایمپلنت خود مراجعه کنید. چون اگر مشکلش به زودی حل نشود، می تواند منجر به از دست دادن بافت لثه و یا حتی استخوان فک شود. پری ـ ایمپلنتیس پیشرفته طوریست که منجر به حذف ایمپلنت می شود و حتی ممکن است نیاز به جراحی بافت استخوان داشته باشد. اگر هم که درمان نشود، عفونت به بدن منتقل می شود و مشکلات دیگری در بدن به وجود می آورد.