آیا سفید کردن دندان ایمن است؟
آیا سفید کردن دندان روشی ایمن است؟
2018/04/02
حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری
حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری
2018/04/09
کامپوزیت یا آمالگام

کامپوزیت یا آمالگام

مواد پرکردنی سفید مثل کامپوزیت بهترین لبخند را به شما می دهد!

دندانپزشکان دندان های آسیب دیده و پوسیده بیماران را با آمالگام پر می کنند. با وجود اینکه انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می گوید این مواد پرکردنی ایمن تر و مقرون به صرفه تر هستند، در حالی که در حال حاضر بیشتر بیماران و مراجعه کنندگان نظرشان بر مواد پرکردنی سفید یعنی کامپوزیت می باشد. زیرا لبخندی زیباتر را به آن ها می بخشد. قبل از تصمیم گیری، در صورتی که فکر می کنید کامپوزیت انتخاب خوبی برایتان می باشد، می توانید درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید.

مواد پرکردنی طلایی :

طلا برای ترمیم دندان ها بالای ۱۰۰۰ سال است که استفاده می شود. به خاطر اینکه هم بادوام است، و خوردگی ندارد. در واقع برای این کار از ترکیب طلا با مواد فلزی دیگری که inlays و onlays نامیده می شود،  استفاده می شود. با این وجود این مواد پرکردنی ۱۵ سال یا بیشتر دوام دارند، و تنها نیاز به دو جلسه ملاقات با دندانپزشک دارند. دندانپزشک ابتدا پوسیدگی را از بین می برد، سپس دندان را آماده می کند، بعد از آن در آزمایشگاه دندانپزشکی مواد پرکردنی شکل داده می شوند. به یاد داشته باشید که استفاده از طلا برای ترمیم دندان گران ترین انتخاب می باشد، به خاطر ارزش طلا می باشد، همچنین بحث تراش خوردن آن و شکلگیری آن نیز می باشد.

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت

مواد پرکردنی آمالگام :

آمالگام ترکیبی از مواد فلزی، مثل نقره، قلع، جیوه، مس و روی می باشد. ADA برآورد کرده است که بالای ۱۰۰ میلیون آمریکایی از مواد پرکردنی آمالگام استفاده کرده اند، جای تعجب نیست، زیرا هم ارزان تر است و هم پوشش سختی دارد. با این وجود، نیاز به حذف سختار بیشتری از دندان می باشد و به همین دندان مینای دندان است که فقط باقی می ماند. بزرگترین عیب آن هم رنگ نقره ای آن است که به مرور زمان تغییر می کند.

مواد پرکردنی سفید یا کامپوزیت :

کامپوزیت رزین که آکادمی دندانپزشکی عمومی (AGD) ترکیبی از پلاستیک و ذرات شیشه ای را دارد که برای ترمیم پوسیدگی خوب نیستند. همچنین می توانند به شکل دندان و رنگ دندان استفاده شوند. این روش ساده است و تنها در یک جلسه انجام می گیرد. دندانپزشک اول بهترین رنگ کامپوزیت که به دندان هایتان بخورد را انتخاب می کند. بعد از اینکه پوسیدگی دندان برداشته شد، از مراقبت های خاصی برای سخت کردن مواد پرکردنی استفاده می کند. کامپوزیت بروی دندان قرار می گیرد، سپس پولیش داده می شود و صاف و یکدست می شود. در برابر رنگ هم مقاوم است.

چرا مردم کامپوزیت را دوست دارند؟

یکی از مزایای کامپوزیت همین یکرنگ بودن آن با دندان ها می باشد. به همین تشخیص اینکه دندانی پرشده است، سخت می باشد. به خاطر همین، این مواد پرکردنی به مینای دندان مستقیما باند می شوند و خیلی هم پوشش مقاومی دارند. معمولا تا ۵ سال هم دوام دارند. حتی هزینه کمتری هم نسبت به طلا دارند، اما از آمالگام گرانتر هستند.