درمان دندان های فاصله دار
دندان های فاصله دار درمان دارند؟
2018/08/06
طراحی لبخند در دندانپزشکی زیبایی
چطور یک لبخند زیبا داشته باشیم؟
2018/08/14
دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

سلامی به زیبایی با دندانپزشکی زیبایی !

امروزه دندانپزشکی زیبایی بیشتر از هر زمان دیگری محبوبیت پیدا کرده است، از سفید کردن دندان ها گرفته تا تغییر شکل دندان ها یا جایگزینی دندان ها. دندانپزشکان هم ابزار و تکنیک های بسیاری در اختیار آن ها قرار گرفته که ظاهر لبخند بیماران را می توانند بهبود بخشند.

قبل از تصمیم برای انجام روش های زیبایی دندانپزشکی، اول و مهم تر از همه دانستن مزایا و معایب این روش ها می باشد و اینکه چه انتظاری از این روش ها می رود. باید مطمئن شد که هزینه هایش به چه صورت می باشند و تجربه دندانپزشک زیبایی چقدر می باشد.

روش ها و شیوه های دندانپزشکی زیبایی

وایتنینگ دندان :

با گذشت زمان، دندان ها ممکن است زرد شوند یا رنگ اصلی شان را از دست بدهند، خصوصا بعد از سیگار کشیدن، مصرف یکسری داروها، یا مصرف غذاها و نوشیدنی هایی مثل قهوه و چای. استفاده از روش های شیمیایی، که دندانپزشک می تواند دندان ها به یکی از این دو روش پاکسازی کند. این کار می تواند هم در خانه انجام شود، هم در مطب دندانپزشک.

دندانپزشک می تواند یک مدل دهانی به صورت سفارشی تهیه کند که مطمئن شود میزان سفیدکنندگی آن برای استفاده روی دندان صحیح می باشد. احتمالا بیمار با سفیدکردن دندان ها به روش خانگی راحت تر باشد. اما تقریبا دوتا چهار بار در هفته باید پروکساید بسته به میزان استحکام دندان استفاده شود.

سفیدکردن دندان در مطب هم یکی دوجلسه می باشد که تقریبا یکی دوساعت هم بیشتر زمان نمی برد.

یادتان باشد که دندان هایتان دوباره می تواند رنگشان عوض شود، در صورتی که همچنان همان رژیم غذایی قبلی تان را در پیش بگیرید. به خاطر اینکه مواد سفید کننده به منظور تمیز کردن دندان ها استفاده نمی شوند، پس هنوز هم باید به بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه و نیز رژیم غذایی بسیار توجه داشت.

باندینگ :

باندینگ به بهبود ظاهر دندان ها بسیار کمک می کند، ان هم در صورتی که بین دندان ها فاصله بسیاری باشد یا اینکه شکسته باشند، یا اینکه ترک برداشته باشند.

دندانپزشکان می توانند از مواد باندینگ برای پرکردن پوسیدگی های کوچک استفاده کنند یا برای محافظت از ریشه های در معرض خطر، از این روش استفاده کنند.

دندانپزشک معمولا چنین روشی را در مطب، شخصا انجام می دهد و از مواد همرنگ دندان استفاده می کند. گاهی اوقات از کامپوزیت رزین استفاده می کند که مستقیما به سطح دندان متصل می شود.

با این که باندینگ تا چند سال می تواند عمر کند، اما نسبت به روش های دیگر زودتر رنگ می گیرد یا در معرض ترک و سایش خواهد بود.

ونیرها :

در بحث دندانپزشکی زیبایی این ونیرها معمولا پوسته های سفارشی هستند که از پرسلین ساخته شده اند (گاهی اوقات از پلاستیک) که سطح رویی دندان ها را پوشش می دهند و در رنگ و شکل دندان بسیار تاثیرگذارند. ونیرها بیشتر از باندینگ عمر می کنند و ظاهری برتر به همراه خواهند داشت. همچنین ونیرها به بهبود این موارد هم بسیار کمک می کنند :

 • در صورتی که بین دندان ها فاصله باشد
 • در صورتی که دندان شکسته باشد یا ترک برداشته باشد
 • به صورت دائمی رنگ دندان عوض شده باشد
 • شکل بدی پیدا کرده باشد
 • کمی کج شده باشد

قبل از قرارگیری ونیر، دندانپزشک ابتدا ایده ای از آن دندان می گیرد، سپس قبل از اینکه روکش ونیر را در جای خودش قرار دهد، آن را تراش می دهد. با پرتو نوری به سفت شدن سمنت کمک می شود، چون جای روکش روی دندان را ایمن تر می کند.

روش های دندانپزشکی زیبایی

روکش دندان :

گاهی اوقات با نام cap هم یاد می شود. روکش های دندان کاملا دندان را پوشش می دهند و دندان را به شکلی طبیعی و کاملا نرمال در می آورند. در صورت موارد زیر نیاز به روکش دندان می باشد :

 • دندانی که تغییر شکل داده یا تغییر رنگ داده را پوشش می دهد
 • از دندانی که ضعیف شده محافظت می کند
 • دندان شکسته یا آسیب دیده را ترمیم می کند
 • دندان را با استفاده از مواد پرکنندگی بزرگ پوشش می دهد
 • برای نگهداری بریج دندان استفاده می شود
 • ایمپلنت دندان را پوشش می دهد
 • دندانی که ترمیم کانال ریشه شده را پوشش می دهد

کانتورینگ مینای دندان :

کانتورینگ مینای دندان منظور حذف مینا می باشد که ظاهر دندان را بهبود می بخشد. دندانپزشک ممکن است این روش را با روش باندینگ به صورت ترکیبی انجام دهد.

اغلب برای تغییر شکل، طول تاج، یا تغییر جای دندان ها، از این روش کانتورینگ استفاده می شود، برای دندان هایی از جمله :

 • شکسته باشند یا لب پریدگی داشته باشند
 • خرد شده باشند و ظاهری نامنظم داشته باشند
 • مشکلات خفیف بایت

ارتودنسی :

بریس ها و یا ارتودنسی با فشاری که به دندان ها می آورند می توانند دندان ها را جابجا کرده و آن ها را بجای درستشان برگردانند. معمولا هم طول درمانشان از چند ماه شروع می شود و می تواند طولانی تر هم شود.

ایمپلنت دندان :

ایمپلنت های دندانی شاخه ای از دندانپزشکی زیبایی به حساب می آیند که پرهزینه هستند، اما عمر طولانی دارند. این روش جایگزین بریج دندان می تواند شود. به این شرح که جراح ایمپلنت ها را با جراحی داخل استخوان فک قرار می دهد.

روش های جراحی پلاستیک پریودنتال :

روش های دیگری هم هستند که می توانند لبخندتان را زیباتر کنند. این روش به همراه روش های دیگری از جمله موارد زیر می توانند صورت گیرند :

 • خط لثه ناهموار
 • دندان هایی که به نظر خیلی کوتاه یا خیلی بلند می رسند
 • ریشه های بیرون زده
 • تورفتگی هایی در فک یا لثه ها