باندینگ دندان چیست
باندینگ دندان مناسب چه کسانی است؟
2018/05/24
علائم پوسیدگی های دندانی
از کجا بفهمید دندان پوسیده دارید؟
2018/05/31
آیا سیلانت دندان ارزش دارد

آیا سیلانت دندان ارزش دارد

مراقبت های خوب از دهان و دندان یک برنامه کلی برای سلامت دهان به صورت روزانه به حساب می آیند. سیلانت دندان هم می تواند به عنوان یک راهی مطمئن برای این باشد که از پوسیدگی و پیشرفت آن جلوگیری کرد، اما قبل از اینکه اقدام به سیلانت دندان کرد، باید ابتدا درباره این روش دندانپزشکی بیشتر دانست و دید که آیا راه حل درمانی خوبی می باشد یا خیر.

پروسه سیلانت دندان :

سیلانت دندان به طور کلی روی دندان ها، به عنوان یک راه حل نیمه دائمی، قرار می گیرد و از ایجاد حفره ها و پوسیدگی های عمیق دندانی جلوگیری می کند. به همین منظور، مواد سیلانت روی مولر ها و پره مولرها قرار می گیرد ـ عموما روی سطوح جونده دندان ها ـ تا از باقی مانده غذاها بروی دندان ها و ایجاد پلاک دندان جلوگیری کند. این پروسه کاملا ساده و بدون درد می باشد، و شامل ۴ مرحله اصلی می باشد.

امروزه در هر محله بین المللی دندانپزشکی بالینی، بسیاری از دندانپزشکان از رزین های اکریلیک به عنوان مواد باندینگ در سیلانت دندان استفاده می کنند. دندانپزشک ابتدا دندانی که قرار است سیلانت شود را پاکسازی می کند و سپس بعد از شستشو آن را خشک می کند. سپس سطح دندان را به آرامی تراش می دهد تا نرم تر شود و کار را برای گذاشتن مواد باندینگ بروی مینای دندان راحت تر کند. در مرحله سوم، دندانپزشک سطح دندان را یک بار دیگر شستشو می دهد و خشک می کند، سپس مایعی به شکل سیلانت بروی سطح جونده دندان اعمال می کند.

قبل و بعد از سیلانت دندان

سرانجام، نوری در بالای آن قرار می گیرد تا سیلانت به دندان بچسبد و سفت و سخت شود.

سیلانت ها چندین سال حتی به زیر سایش و غذاهای سفت دوام می آورند، اما نیاز به جایگزینی دوباره دارند.

چه زمانی می توان برای سیلانت دندان اقدام کرد؟

زمانی که کودکان دندان های دائمی شان رویش می کند، تقریبا ۵ ساله هستند و این روند تا سنین نوجوانی آن ها ادامه دارد. در نتیجه زمان خوبی برای فکر کردن به انجام سیلانت دندان می باشد. آن هایی که مایل به بهره بردن از این روش می باشند، باید هرچه زودتر بعد از رویش دندان ها دائمی به فکر چنین راه حلی قبل از ایجاد هرگونه پوسیدگی بیفتند. با سیلانت دندان تقریبا ۶۰درصد پوسیدگی های دندانی به مدت ۴ سال کاهش پیدا می کنند.