آیا زنان باردار مجاز به دنتال باندینگ هستند؟

راه های طبیعی سفید کردن دندان
تکنیک های سفید کردن دندان
2018/01/01
انواع ایمپلنت های دندانی چیست
انواع ایمپلنت های دندانی را بشناسید!
2018/01/08
ممنوعیت امور دندانپزشکی برای زنان باردار

ممنوعیت امور دندانپزشکی برای زنان باردار

زنان باردار از انجام چه خدمات دندانپزشکی باید اجتناب کنند؟

از آنجایی که دوره بارداری، دوره حساسی می باشد، به همین دلیل در رابطه با انجام خدمات دندانپزشکی نیز باید محتاط بود. این خدمات چه در حوزه دندانپزشکی زیبایی باشد و یا دندانپزشکی عمومی، فرقی ندارد. باید در هر شرایطی شامل موارد زیر مراقب بود :

  1. دارو (در صورت ممکن) ـ طبق مراقبت های اولیه تان به نظر پزشک، ممکن است لیستی از داروهای مطمئن برای دوران بارداری به شما داده شود. دندانپزشک باید در صورت امکان از مصرف های داروهایی که در بارداری مجاز نیستند، جلوگیری کند. در این صورت از عوارض احتمالی آن هم جلوگیری می شود.
  2. اشعه ایکس  ـ به خاطر تابشی که داده می شود، یک زن باردار باید از این موارد اجتناب کند، مگر اینکه خیلی ضروری باشد. با این حال، اکثر مطب ها دارای تجهیزات مدرن می باشند که تاثیر و دوز اشعه را کم می کنند. اشعه ایکس بهتر است به بعد از دوران بارداری محول شود.
  3. هر گونه درمان انتخابی ـ برای سفیدکردن دندان و دندانپزشکی زیبایی باید صبر کرد. سوراخ های دندان و عفونت ها معمولا نیاز به بررسی و رسیدگی دارند تا مشکلات جدی تری درست نکنند.
  4. بیهوشی یا بیحسی ـ (در هر شرایطی) این مورد باید تنها در موارد خاصی که اجازه پزشک هم می باشد، انجام شود. برخی بیهوشی ها بیشتر احتمال می رود که از جفت به نوزاد برسد.
  5. استرس ـ در صورتی که مادر مستعد استرس در محیط دندانپزشکی است، باید از درمان در طی بارداری اجتناب کند. استرس پیامدهای بسیار و ناشناخته ای دارد. بهتر است در این باره مراقب بود و از موقعیت های استرس زایی که برای جنین نیز ایجاد می شود، جلوگیری کرد.

ممنوعیت امور دندانپزشکی برای زنان باردار

چه چیزی برای زنان باردار در دندانپزشکی ایمن است؟

  • گاهی اوقات روش هایی مثل ترمیم ریشه، پرکردن و کشیدن دندان در دوران بارداری ممنوع می شود. در این موارد، بهتر است بدانید که چه روشی برای مادر و جنین در بارداری ایمن تر است.
  • برخی داروهای بیهوشی بی خطر هستند. بستگی به خواص بیهوشی، PH مادر و PH جنین دارد. در این باره از دندانپزشک بپرسید که در چنین وضعیتی چه باید کرد.
  • آنتی بیوتیک هایی مثل پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین. این ها به لیست گروه داروهای B تعلق دارند که در بارداری ایمن هستند. در صورتی که نیاز باشد، ممنوع نیست.
  • لیدوکائین ـ  این هم دیگر دارو از لیست گروه داروهای B می باشد که در طی پروسه های دندانپزشکی استفاده می شود. ممکن است از طریق جفت هم عبور کند؛ اما در حالت کلی ایمن است. برای بررسی تمام این خطرات، باید با دندانپزشک قبل از استفاده از آن ها مشورت کنید.
  • رویه های لازم و ضروری ـ پرکردن حفره های دندانی و روکش ها می توانند شانس عفونت را کمتر کنند. ترمیم ریشه دندان و کشیدن دندان، در صورتی که اجتنابی در آن نباشد، باید بعد از بررسی خطرات استفاده از داروی بیهوشی به دقت انجام شود.

بهترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی برای زنان باردار :

به طور کلی، بهتر است کارهای دندانپزشکی به بعد از بارداری موکول شود یا بعد از بارداری تکمیل شود. با این حال، در صورتی که نیاز به انجامش بود، سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان است. چون مادر راحت تر است و نوزاد نیز در خطر پروسه های دندانپزشکی نیست.

همچنین ممکن است با وجود انجام کارهای دندانپزشکی در سه ماهه دوم، مادر روی صندلی دندانپزشکی احساس راحتی نداشته باشد.

سه ماهه اول بارداری شامل تشکیل اندام های حیاتی و بافت مغزی نوزاد می باشد. برای اینکه نوزاد وضعیتش کاملا ایمن باشد، زنان باردار تشویق می شوند که در این سه ماهه بارداری داروهای شیمیایی و دیگر داروها را مصرف نکنند. تا زمانی که سه ماهه دوم برسد، زن احساس خیلی خوبی دارد و جنین کمتر در معرض نقص های ناشی از عوامل بیرونی می باشد؛ زیرا جفت کامل تشکیل شده است.