هرآنچه که درباره پروتزهای دندانی باید بدانید!

انواع ارتودنسی متحرک
منظور از ارتودنسی متحرک چیست؟
2018/01/18
نایت گارد چیست
نایت گارد به چه منظور استفاده می شود؟
2018/01/25
پروتزهای دندانی

پروتزهای دندانی

پروتزهای متحرک :

پروتزهای متحرک از جمله پروتزهایی هستند که برای جایگزینی یک یا چند دندان چه فک بالایی و چه فک پایینی استفاده می شوند. دلیل اینکه از پروتزهای متحرک استفاده می شود، به خاطر این است که بیماران می توانند به راحتی و بدون نیاز به دندانپزشک دندان های مصنوعی یا پروتزها را درآورده و مجددا در جای خود قرار دهند.

چرا یکسری با پروتز دندان راحت نیستند؟

مورد ضروری که برای حفظ یک لبخند سالم لازم می باشد، جایگزینی دندان هایی است که از دست داده اید. زمانی که دندان ها می افتند، آن هایی که باقی می مانند، ممکن است جای خود را تفغییر داده و به سمت فضاهای خالی در فک حرکت کنند. دندان هایی که خارج از جای اصلی خود هستند، ممکن است به بافت دهان هم صدمه بزنند. با تمام این تعاریف ممکن است در معرض خطر بیماری های لثه و پوسیدگی دندان باشید که در نهایت هم منجر به از دست دادن دندان ها می شوند.

با پروتزهای متحرک فضای خالی دندان هایی که از دست رفته اند، پر می شود و به داشتن یک لبخند زیبا کمک می کند. دندان مصنوعی به درست جویدن تان کمک می کند و حتی ممکن است گفتار و صحبت کردنتان را بهبود بخشد.

در کل دو نوع پروتز متحرک می باشد :

پروتزهای جزیی یا RPD : این پروتزها برای بیمارانی مناسب است که حداقل یکی از دندان های طبیعی خود را دارند. در حال حاضر شایع ترین نوع دندان مصنوعی همین است.

پروتز کامل : برای بیمارانی مناسب است که همه دندان هایشان را از دست داده اند. به پروتز کامل نیز edentulous گفته می شود.

پروتزهای دندانی از چه چیزی ساخته شده اند؟

پروتزها معمولا از آلیاژ اکریلیک یا فلز، معمولا کبالت کروم ساخته می شوند. هردو مزایا و معایبی دارند، اما پروتزهای کبالت کروم بیشتر توصیه می شوند.

دندان مصنوعی را تا چه مدت باید استفاده کرد؟

دستورالعمل های خاصی هست که در رابطه گذاشتن و برداشتن دندان های مصنوعی می باشد. ابتدا ممکن است از شما خواسته شود پروتز RPD تان را همیشه بگذارید. گرچه ممکن است اولش سخت باشد، اما سریعترین راه برای عادت کردن به پروتز های دندانی می باشد. اگر پروتزها فشار زیادی به نقطه خاصی می آورد، می توان نزد متخصص پروتز مراجعه کرد و سعی کرد این مشکل را حل کرد. بعد از تنظیم و استفاده آن، توصیه می شود قبل از خوابیدن پروتزها را درآورده و دوباره صبح بگذارید.

پروتزهای متحرک

آیا غذا خوردن با پروتزهای متحرک سخت است؟

خیر. در واقع حتی جایگزینی دندان های مصنوعی به جای دندان های ریخته، حس خوردن را برای شما لذت بخش تر می کند. اول با خوردن غذاهای نرم شروع کنید، و مطمئن شوید که غذا به قطعات ریزی تبدیل می شود. جویدن با هر دوطرف دهان فشار را برابر می کند. از خوردن غذاهایی که چسبناک یا سفت هستند خودداری کنید. همچنین از جویدن آدامس نیز پرهیز کنید تا زمانی که به پروتزهای جدیدتان عادت کنید.

آیا پروتزهای متحرک دندان روی صحبت کردن تاثیرگذارند؟

شاید زمانی که دندان هایتان را از دست می دهید، صحبت کردن سخت باشد. در نتیجه گذاشتن دندان های مصنوعی در این باره بسیار کمک می کنند. اگر تلفظ یکسری واژه ها با دندان مصنوعی برایتان سخت می باشد، سعی کنید با صدای بلند بخوانید(به بسیاری از بیمارانی که پروتز گذاشته اند، توصیه می شود که در ابتدای گذاشتن دندان مصنوعی، با صدای بلند روزنامه یا کتاب بخوانند). تکرار کلمات ممکن است مشکل ایجاد کند. با گذشت زمان کم کم به صحبت کردن با پروتز عادت می کنید.

مراقبت از دندان های مصنوعی :

  • پروتزها را ۲۴ ساعت در روز نگذارید. به دهانتان امکان استراحت بدهید و از عفونت های قارچی با این کار جلوگیری کنید.
  • پروتزها باید روزانه تمیز شوند.
  • پروتزها را از دهان دربیاورید و بشویید.
  • دندان های مصنوعی را در سینک با آب سرد بشویید تا از آسیب به آن ها جلوگیری شود.
  • شستن دندان های مصنوعی با صابون و یا خمیردندان و یک مسواک نرم می تواند انجام شود.
  • زبان و سقف دهان را با یک مسواک نرم بشویید.
  • همیشه دندان های مصنوعی خود را در آب سرد قرار دهید، آن هم زمانی که پروتز را از دهان خارج می کنید.
  • به طور مرتب نزد دندانپزشک بروید و از سلامت دهان خود مطمئن شوید.