آیا می توان به جای ارتودنسی، لمینت کرد؟

اهمیت یک لبخند زیبا
چرا داشتن لبخند زیبا مهم است؟
2018/10/18
جراحی لثه یا پریودنتال
جراحی لثه چه موقع لازم است؟
2018/10/25
ارتودنسی شفاف یا ونیر دندان

ارتودنسی شفاف یا ونیر دندان

لمینت کنیم یا ارتودنسی دندان؟

شاید سال هاست که هر وقت در آینه خودتان را می بینید، همان لبخند همیشگی را دارید. اما گاهی اوقات از داشتن آن راضی و خوشحال نیستید.

حتی جایگاه شغلی خوبی هم دارید، اما مدام این احساس نارضایتی از دندان هایتان دارید که شما را عقب نگه می دارد.

در نتیجه سعی می کنید یک چهره با اعتماد به نفس بسازید، اما به خاطر ظاهر دندان هایتان مدت طولانیست که اذیت می شوید. شاید به خاطر بهم ریختگی و بد شکل بودن دندان هایتان باشد. شاید هم فاصله ای بزرگ بین دندانتان موقع لبخند زدنتان دیده می شود. شاید هم فکر می کنید خیلی به هم ریخته باشد.

در هر شرایطی، در مورد آن ها خودآگاهی دارید (خصوصا در محل کار) و می خواهید تغییرشان دهید.

اگر به مطب دندانپزشکی و زیبایی مراجعه کنید، می توانید با یک دندانپزشک زیبایی خوب درباره گزینه هایی که پیش رویتان می باشد، مشورت کنید و به شما در رابطه با اینکه ارتودنسی برایتان بهتر است یا دندانپزشکی زیبایی، کمک می شود.

حرکت صعودی ارتودنسی

بیشتر و بیشتر که می گذرد، بزرگسالان به سمت درمان ارتودنسی می روند. چیزی که یک روزی برای نوجوانان خیلی مهم محسوب می شد، اما برای بزرگسالان هم نرمال و قابل قبول شده است.

یکی از دلایل اصلی که بزرگسالان تصمیم می گیرند ارتودنسی کنند یا یک درمان دیگر جایگزین ارتودنسی انجام دهند، بهبود ظاهر لبخندشان می باشد. داشتن یک لبخندی که دندان های شلوغ و بهم ریخته و یا فاصله بین دندان ها دیده شود، می تواند روی اعتماد به نفس فرد تاثیر بگذارد. همین می تواند چگونگی برخورد شما با همکارانتان، همینطور مشتریان را تغییر دهد.

اما دندانپزشکان هم دندان های صاف و یکدست را به هر دلیلی دوست دارند. دندان های صاف و یکدست تمیز کردنشان هم راحت تر است، یعنی از بابت سلامت دندان ها بهتر می توان به آن ها رسیدگی کرد. زمانی که دندان ها صاف و یکدست باشند، جای کمتری برای باکتری ها، پلاک ها و تارتار باری پنهان شدن داخل دهان می باشد.

با صاف کردن دندان ها، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه راحت تر و تاثیر گذار تر خواهد شد.

انواع ارتودنسی

در حال حاضر هم ممکن است از ارتودنسی سنتی بدانید که دوسال یا بیشتر زمان می برد تا دندان هایتان را صاف کند. این کار می تواند یکسری را از انجام ارتودنسی منع کند. فقط به خاطر اینکه اکثر بزرگسالان ارتودنسی کرده اند، به این معنا نیست شما هم نیاز به دوسال داشتن بریس ها داشته باشید.

چند گزینه دیگر را به شما پیشنهاد می کنیم، دوتا که می توانند رضایت بخش باشند.

ارتودنسی سریع یا Fast-braces هم هستند که از اسمشان هم پیداست. این سیستم از براکت های مثلثی شکل خاصی به جای براکت های مربع یا مستطیل شکل که در ارتودنسی سنتی دیده می شود، استفاده می کند.

مزایای ارتودنسی سریع

به خاطر همین این نوع ارتودنسی خیلی متفاوت به نظر می رسد. در اکثر موارد، بیماران می توانند درمانشان را یک سال یا کمتر با ارتودنسی سریع تمام کنند. برای برخی بیماران، فکر هر نوع بریس با هر مقدار زمانی غیر قابل قبول است. خوشبختانه، این تنها گزینه برای ارتودنسی کردن دندان هایتان نیست.

می توانید به جای آن از ارتودنسی شفاف یا اینویزلاین استفاده کنید. این سیستم از الاینرهای شفاف و پلاستیکی استفاده می کند و دندان هایتان را یکدست، صاف و موازی هم دیگر می کند.

با ارتودنسی شفاف باید هر دو هفته یک بار یا بیشتر، الاینرهایتان را تغییر دهید.با هر تغییر، دندان ها مقدار کمی تغییر مکان می دهند. این درمان برای اکثر بیماران حدودا ۱۲ ماه طول می کشد.

خیلی ها هم هرگز نمی فهمند که ارتودنسی دارید، به خاطر شفاف بودن آن است.

انعطاف پذیری ونیرها

برخی بیماران درباره داشتن دندان های صاف نگران نیستند، بخاطر اینکه می خواهند دندان های زیبایی داشته باشند. اینجاست که دندانپزشکی زیبایی، خصوصا ونیر دندان می تواند لبخندتان را درست کند.

یکی از بزرگترین مزایای انجام ونیر دندان، بهبود لبخندتان بعد از چند هفته می باشد. چه پرسلین ونیر باشد چه لومینیر، می تواند کامل ظاهر دندان هایتان را بعد از چند جلسه ویزیت در مطب دندانپزشک زیبایی، بهتر کند.

ونیرها هم یکی از منعطف ترین خدمات زیبایی دندان ها می باشند.

اگر دندان های بهم ریخته ای دارید، ونیرها می توانند آن ها را درست کنند. اگر دندان های کج و شلوغی دارید، ونیرها هم می توانند آن ها را صاف و یکدست نشان دهند. اگر فاصله ای بین دندان تان در حین لبخندزدنتان باشد، ونیرها می توانند آن ها را پوشش دهند.

ونیرها هم مثل ناخن مصنوعی عمل می کنند. در صورتی که ناخن مصنوعی چندین سال عمر کند.

با پرسلین ونیرها، مینای دندان کمی تراشیده می شود. بعد از آن نمونه ای از ونیر به صورت سفارشی تهیه می شود که می تواند مستقیما روی دندان هایتان قرار گیرد.

اگر فکر از دست دادن بخشی از دندان هایتان اذیت تان می کند، پس بهتر است از لومینیر استفاده کنید. نازک ترین ونیرهایی که دیده شده، یعنی مستقیما و بدون هیچ کار اضافه ای روی دندان ها چسبانده می شوند.

زمانی که پرسلین ونیرها و یا لومینیرها آماده شدند، سپس آن ها چسبانده می شوند. آن هم موقع است که لبخند هالیوودی را تجربه می کنید.