ارتودنسی دندان های پر کرده!

مینی ایمپلنت چیست
منظور از مینی ایمپلنت ها چیست؟
2018/03/12
آسیب های دندانی در ورزش
ورزش هایی که منجر به آسیب های دندان می شوند!
2018/03/20
ارتودنسی دندان با دندان های پرکرده

ارتودنسی دندان با دندان های پرکرده

آیا با وجود دندان های پرکرده ، می توان ارتودنسی انجام داد؟

دلایل بسیاری می باشد که چرا بیماران نزد یک دندانپزشک مجرب مراجعه می کنند. معمولا یا دندان درد دارند، یا به دلایل جنبه های زیبایی دندان، در حوزه دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، به کلینیک مراجعه می کنند. معمولا هم زیاد دیده می شود که نیاز به پرکردن دندان دارند. زمان پرکردن دندان هم گزینه های درمانی زیادی ارائه می شود، مثل آمالگام، که سخت و مقاوم و نیز ارزان تر می باشد. یا اینکه کامپوزیت یا موادپرکردنی سرامیکی ارائه می شود. کامپوزیت بیشتر جنبه زیبایی دارد. اغلب ارتودنتیست به بیمار توصیه می کند که در صورت نیاز از بریس استفاده شود. معمولا برخی بیماران که نزد دندانپزشک مراجعه می کنند، باید هم پرکردن دندان انجام دهند، هم ارتودنسی. معمولا هم سوالشان این است که ” آیا با وجود پرکردن دندان می توان ارتودنسی کرد؟”

آیا کسی که دندان های پرکرده دارد، می تواند ارتودنسی کند؟

یک نگرانی جامعی که در بین بیماران ارتودنسی می باشد، اینکه با وجود دندان های پرکرده نگران این هستند که آیا می شود دندان ها را بریس کرد. اما درمان دندان های پوسیده برای جلوگیری از مشکلات آینده بسیار ضروری می باشد، به همین دلیل نگران خدمات دیگر دندانپزشکی می باشند که نتوانند انجام دهند. خوشبختانه، بیماران می توانند ارتودنسی را با وجود دندان های پرکرده انجام دهند.

ارتودنسی دندان با دندان های پرکرده

معمولا هم توصیه می شود قبل از انجام ارتودنسی بیمار پیگیر بیماری های دهانی و دندانی اش باشد. به خاطر همین پرکردن دندان بعد از انجام ارتودنسی، برای ارتودنتیست یک چالش به حساب می آید.

آیا با وجود دندان های ارتودنسی شده، می توان بریج دندان یا روکش دندان انجام داد؟

جواب مثبت است. به همان شیوه ای که در زمان ارتودنسی برای پرکردن دندان استفاده می شود، برای دندان های بریس دار هم همین رویه پیش گرفته می شود. در روش پرکردن دندان در این شرایط، ارتودنتیست مجبور است براکت مربوطه را جدا کرده و پرکردن را انجام دهد.

در بریج یا روکش دندان هم به همین صورت انجام می شود و مشکلی پیش نمی آید.