بایدها و نبایدهای لمینت دندان
بایدها و نبایدهای لمینت دندان
2017/11/16
لیفت لثه چیست
لیفت لثه چیست؟
2017/11/23
درمان لبخند لثه ای

درمان لبخند لثه ای

علت و درمان لبخند لثه ای :

آیا زمانی که لبخند می زنید، احساس می کنید که بخش زیادی از دندان های بالایی با بافت لثه پوشانده شده اند؟ آیا فکر می کنید که دندان های بالایی تان به نظر کوتاه تر می رسند؟ و بیشتر لثه تان معلوم می شود؟ اگر چنین مشکلی دارید و جوابتان بله است، باید بگوییم که در بحث دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی به چنین عارضه ای لبخند لثه ای گفته می شود.

علت لبخند لثه ای :

لبخند لثه ای تقریبا تاثیرات منفی در زیبایی ظاهری لبخند شخص دارد. خبرهای خوب این است که یک لبخند لثه ای می تواند با گزینه های درمانی زیادی حل شود.

علل لبخند لثه ای چه می تواند باشد؟

 • ظاهری نازیبا از بافت لثه روی فک بالایی که می تواند در نتیجه ریزش لثه باشد. دندان ها با بخش گسترده ای از لثه پوشش داده شده اند، و به نظر کوتاه می رسند. حتی ممکن است طول مناسب تری داشته باشند.
 • ماهیچه ای که حرکت لب بالا را کنترل می کند، ممکن است هایپراکتیو باشد و باعث شود لب بالا بالاتر از حد نرمال برود. زمانی که چنین عارضه ای رخ می دهد، بخش زیادی از بافت لثه تان زمان لبخند زدن بیرون می افتد.
 • همانطور که استخوان فک بالایی رشد می کند می تواند منجر به ظاهر لبخند لثه ای شود.

درمان و علت لبخند لثه ای

آیا مشکل اساسی است یا بخاطر چیز دیگریست؟

خط لبخند جایی که دندان ها هنگام لبخند شما پدیدار می شوند، توسط چندین عامل تعیین می شود :

 • شکل و اندازه لب ها
 • عضلات صورت
 • شکل و اندازه دندان هایتان
 • بافت لثه

ظاهر خط لبخندتان باید حداقل بافت لثه را نشان دهد. بافت لثه ای که در لبخند دیده می شود، باید به اندازه باشد، حتی دارای هارمونی و هماهنگی خاصی با لب بالا باشد. به خاطر همین است که بسیاری با لبخند لثه ای یا اینکه لثه شان بیش از اندازه دیده شود، احساس خوبی ندارند و راضی نیستند.

راه درمان چیست؟

در صورت داشتن چنین لبخندی، ابتدا نزد یک دندانپزشک مراجعه کنید و گزینه های درمانی را بررسی کنید. دندانپزشک دهان، دندان ها و لثه تان را معاینه می کند. ممکن است پروسه معاینه شامل تصویربرداری های دیجیتال از دندان هایتان باشد. حتی در رادیولوژی دهان که انجام می دهید، ریشه دندان ها و استخوان فک نیز بررسی می شود.

دندانپزشک شما را نزد یک متخصص مثل پریودنتیست، یا ارتودنتیست و یا یک جراح دهان و دندان می فرستد. بسته به شرایط کلینیکی دهانتان، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • لیزردرمانی یک روزه (برای موارد جزیی)
 • عوض کردن جای لب با جراحی
 • انجام ارتودنسی به جهت حرکت دادن دندان ها به جای مناسب تر
 • تغییر شکل بافت لثه با جراحی به جهت زیباتر کردن لثه
 • جراحی فک و صورت برای تغییر و جابجایی استخوان فک

یک پریودنتیست می تواند روکش دندان را برای زیباتر کردن دندان ها و لثه ها انجام دهد؛ البته به همراه جراحی لثه. در طی انجام این رویه، پریودنتیست بخش زیادی از لثه را برمی دارد ـ تا حد استخوان ـ تا بخش زیادی از روی سطح دندان برداشته شود. این جراحی و تغییر شکل می تواند روی یک یا دندان های بیشتری انجام شود تا به آن خط لثه رسید یا لبخند طبیعی تری داشت.

در نتیجه، یک لبخند لثه ای را می بینیم که تقریبا اکثر دندان ها دیده می شوند و لثه کمتر دیده می شود. همچنین خوردن، صحبت کردن و لبخند زدن دیگر برای بیمار یک امر طبیعی و راحتی به شمار می رود و می تواند با اعتماد به نفس بیشتری ادامه دهد.