آیا کودکان هم می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟

ایمپلنت دندان کودکان
آیا کودکان هم مجاز به ایملپنت کردن هستند؟
2018/07/05
تکنیکی جدید در ایمپلنت دندان
روش های جدید ایمپلنت چه هستند؟
2018/07/12

ارتودنسی نامرئی کودکان

محبوبیت ارتودنسی نامرئی بین نوجوانان :

والدینی که فرزندانشان نیاز به انجام ارتودنسی دارند، معمولا صحبت به ارتودنسی سنتی یا همان فلزی که می رسد، می گویند :”خیلی چهره خنده دار میشه! بچه های دیگر منو با این چهره مسخره می کنند!”

خوشبختانه، تکنولوژی ارتودنسی تکامل پیدا کرده و بسیاری از این نگرانی ها را با استفاده از سیستم نامرئی یا شفاف حل کرده است. معمولا هم به نوجوانان توصیه می شود. به گفته یک دندانپزشک زیبایی خوب “بسیاری از نوجوانان ترجیح می دهند که از ارتودنسی نامرئی یا شفاف بجای مدل سنتی استفاده کنند. بخاطر همین این موضوع در دوران راهنمایی و دبیرستان در مدرسه یک مساله خیلی بزرگ به حساب می آید. “

ارتودنسی نامرئی برای بچه های بزرگتر هم می تواند انجام شود. دندانپزشک زیبایی در ادامه توصیه اش بر این است که :” ارتودنسی نامرئی برای کودکان در سنین بالاتر بهتر نتیجه می دهد، به خاطر اینکه مسئولیت پذیرتر هستند و نسبت به کودکان کوچکتر بیشتر مراقب هستند.” اما در هر شخصی متفاوت است، ممکن است برخی کودکان نسبت به خواهر برادر ۵ ساله شان بیشتر مسئولیت پذیر باشد.”

مزایای ارتودنسی نامرئی یا شفاف :

ارتودنسی های شفاف به راحتی در زمان وعده های غذایی می توانند برداشته شوند، و در روز دوبار برای مسواک زدن. به این منظور که هیچ محدودیت غذایی نمی باشد و کودک زمان بیشتری برای حفظ و سلامت لثه ها و دندانهایش دارد.

تمیزکردن دندان ها در صورت وجود ارتودنسی شفاف خیلی راحت تر از ارتودنسی فلزی است، که گاها هم در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مینای دندان را در اثر بهداشت ضعیف دهان خراب کند. این موضوع معمولا با وجود ارتودنسی های شفاف رخ نمی دهد.

ارتودنسی نامرئی کودکان

زمانی که دندان ها با ارتودنسی نامرئی به جایی که باید حرکت کردند، آن وقت دیگر کودک نیازی به استفاده از الاینرهای شفاف ندارد. معمولا این نوع ارتودنسی را کسی متوجهش نمی شود، مگر اینکه در کانون توجه کسی باشد یا اینکه به کسی گفته باشد که ارتودنسی شفاف دارد، در نتیجه بیشتر در معرض توجه می باشد. الاینرهای پلاستیکی شفاف به این جهت طراحی شده اند که راحت روی دندان ها فیت شوند و نیز به راحتی هم دیده نشوند. در نتیجه سخت تر می توان آن ها را دید و تشخیص داد.

یکی از بزرگترین مزایای سیستم نامرئی، درد کمتر نسبت به ارتودنسی فلزی یا سنتی می باشد. خبر خوب هم این است که خبری از سیم ها و براکت های ارتودنسی در این روش نیست، که زبان، گونه و لثه ها را اذیت کند. علاوه براین، حرکت دندان ها در این روش خیلی آرام و ملایم می باشد.

آزادی عمل هم مسئولیت پذیری لازم دارد!

سیستم الاینرهای نامرئی معمولا به این معنا نیست که براحتی برای کوچکترها استفاده شود. به خاطر اینکه این الاینرها برای خوردن و مسواک زدن دندان ها، خیلی راحت در می آیند و راحت می توانند گم شوند. در نتیجه والدین باید با دقت بیشتری کودکانشان را نظارت کنند، در نتیجه روی دندان های کودک همچنان می مانند و حتی گم هم نمی شوند، مثلا جایی گذاشته باشند یادشان نیاید.

فقط موضوعی که در رابطه با این الاینرهای نامرئی می باشد، اینکه کودکان در سن رشد هستند و فک و دهانشان هم رشد و تغییر پیدا میکند. پس برای این دسته از بچه ها توصیه نمی شود. بخاطر همین بیشتر برای نوجوانان توصیه می شود. اتفاقا نوجوانان هم چون به دنبال لبخند زیبا هستند، از این روش ارتودنسی استقبال خواهند کرد.