دندانپزشکی دیجیتال چیست؟
2018/03/29
کامپوزیت یا آمالگام
چرا مردم کامپوزیت را به آمالگام ترجیح می دهند؟
2018/04/05
آیا سفید کردن دندان ایمن است؟

آیا سفید کردن دندان ایمن است؟

بیش از یک دهه تحقیقات روی سفید کردن دندان، بلیچینگ دندان و روش های مختلف سفید کردن دندان ثابت شده است هردو ایمن و تاثیرگذار می باشند.

آیا می توان به روش های دندانپزشکی زیبایی از جمله بلیچینگ یا سفید کردن دندان اعتماد کرد؟

محصولات متعدد و بسیاری در بازار امروز می باشند که نشان داده است هیچ تاثیر نامطلوبی بروی دندان ها یا لثه ها در آزمایش های کلینیکی و آزمایشگاهی نداشته اند. مطمئن شوید که این محصولات از لحاظ کلینیکی تایید شده باشد، پس دستورالعمل های گفته شده را دنبال کنید و حتما با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

در گذشته، هرچه مواد سفیدکننده بیشتری در مطب استفاده می شده است، تاثیر بیشتری روی حساسیت دندان ها داشته است. امروزه، با وجود این موضوع، ژل های سفیدکننده به خوبی بافر می شوند و حساسیت کمتری هم به دنبال دارند. حساسیت خود به تنهایی بعد از روش های سفیدکننده اتفاق می افتد، خصوصا زمانی که غذاهای خیلی داغ یا سرد بخورید، اما معمولا بعد از ۴۸ ساعت از بین می رود و با انجام پروسه درمان کاملا متوقف می شود.

اگر حساسیت را تجربه کرده باشید، راه های بسیاری برای این است که بتوانید به از بین بردن آن کمک کنید :

آیا سفید کردن دندان ایمن است؟

  • اگر از اپلیکیتور استفاده می کنید، Tray را به مدت کوتاهی استفاده کنید.
  • با خمیردندانی که مخصوص دندان های حساس می باشد، و شامل پتاسیم نیترات می باشد، به آرام کردن عصب دندان کمک می کنید.
  • از دندانپزشک یا داروساز بخواهید که فلورایدی را به شما بدهد که مجددا به دندان هایتان مواد معدنی می رساند. مسواک بزنید یا tray را به مدت ۴ دقیقه به عنوان محافظ و بعد از سفید کردن دندان استفاده کنید.
  • چند روزی سفیدکردن دندان هایتان را متوقف کنید تا دندان ها به پروسه وایتنینگ یا سفیدکردن عادت کند. در طی ۲۴ ساعت، حساسیت متوقف خواهد شد. هرچه پروسه سفیدکردن طولانی تر شود، کمترین حساسیت را تجربه خواهید کرد.

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است اجازه سفید کردن دندان را به شما نخواهد داد :

  • اگر بیماری لثه داشته باشید، مینای دندان کرم خورده باشد، پوسیده باشد یا خصوصا دندان های حساسی داشته باشید.
  • اگر باردارید یا بچه شیر می دهید
  • اگر تاج دندان رنگ عوض کرده باشد، یا هر گونه خدمات دندانپزشکی زیبایی بروی دندان ها انجام داده باشید، نباید بلیچینگ دندان انجام شود.