راه های مراقبت و نگهداری از لمینت دندان

بهترین سن برای ارتودنسی کودکان
بهترین سن ارتودنسی دندان چه موقع است؟
2018/04/30
کانتورینگ دندان چیست
چیزهای جالبی درباره کانتورینگ دندان که نمی دانید!
2018/05/07
تمیز نگه داشتن لمینت دندان

تمیز نگه داشتن لمینت دندان

مراقبت پرسلین ونیر یا لمینت دندان ها باشید!!

پرسلین ونیر ظاهری طبیعی از دندان را می سازد، در ضمن قدرت و ایمنی لایه های زیرین دندان را نیز بالا می برد. با مراقبت های خوب، تا چندین سال پرسلین ها عمر خواهند کرد. با این وجود، سایش های تدریجی یا ترک خوردگی پرسلین باعث آسیب های جدی تری می شود. تقریبا به اندازه ۱۰ الی ۱۵ سال با این تعاریف عمر می کند. در طی این زمان، مهم تمیز نگه داشتن پرسلین ونیرها می باشد. اما در کنار همه این حرف ها بهتر است به نکاتی که در ادامه اشاره شده است، توجه کرده و رعایت کنید تا عمر پرسلین ونیرها طولانی تر شود.

۱ : نخ دندان، مسواک و شستشو با دهانشویه، همانطور که برای دندان های طبیعی استفاده می شود

ونیر خودش به تنهایی دچار پوسیدگی نمی شود، اما دندان می تواند تحت تاثیر ونیر رنگ عوض کند یا اینکه دچار پوسیدگی شود. حتی با ونیرها، احتمال خطر بیماری های لثه نیز می باشد. یا از یک مسواک برقی یا دستی استفاده کنید، به طور مرتب و روزانه مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و با دهانشویه در آخر دهان را شستشو دهید.

۲ : خمیردندان سفیدکننده تهیه کنید

اگر اولین بارتان است ونیر می کنید، دندانپزشک احتمالا رنگ ونیر را با بقیه دندان هایتان منطبق می کند. برای جلوگیری از لک شدن یا بی رنگ شدن ونیرها، می توان از خمیردندان سفیدکننده استفاده کنید.

مراقبت و نگهداری از پرسلین ونیر ها

۳ : نخ دندان را با احتیاط بکشید

دندانپزشک یکسری دستورالعمل به شما خواهد داد که چطور نخ دندان بکشید و مسواک بزنید تا آسیبی به ونیر نرسد. اگر فشار بیش از اندازه روی دندان ها باشد، منجر به ترک خوردن یا شکستگی ونیر می شود. درباره تکنیک های مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از ونیر دندان حتما از دندانپزشک بپرسید.

۴ : خوردن غذاها یا نوشیدنی های رنگی را محدود کنید

قهوه، نوشیدنی های گازدار، چای و الکل، همگی منجر به لک شدن و زرد شدن دندان می شوند. اگر هم چنین نوشیدنی ها و غذاهای رنگی مصرف می کنید، باید اصول بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید. اگر نمی توانید مسواک بزنید، دهان را با آب یا دهانشویه بشویید.

۵ : از سیگار کشیدن و محصولات تنباکو اجتناب کنید

نه تنها سیگار و محصولات تنباکو برای کل بدن ضرر دارند، همچنن طول عمر و زیبایی پرسلین ونیر را کاهش می دهند. به دلیل نیکوتینی که در آن ها می باشد، رنگ دندان ها را به سمت زردی می برند.

علاوه بر اینکه باید به این نکات بیان شده باید توجه کرد، بلکه هر ۶ ماه یک بار نیز باید برای چک و بررسی دندان ها نیز نزد دندانپزشک مراجعه کرد.