به کارگیری دندانپزشکی زیبایی در کودکان از خانه

ارتودنسی بزرگسالان چیست
ارتودنسی دندان در بزرگسالان
2018/02/12
بلیچینگ یا سفیدکردن دندان
دنبال راه حلی برای دندان های زردتان هستید؟
2018/02/19
آموزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

آموزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

آموزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به کودکان

برای شروع مراقبت های دهان و دندان، بهتر است از کودکی شروع کرد. یادگیری بهداشت دهان و دندان از سنین پایین خیلی مسئله مهمی به شمار می آید و به سلامت طولانی مدت کودک بسیار کمک خواهد کرد. والدین می توانند همگام با کودکان خود نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را انجام دهند و به عبارتی نیاز به دندانپزشک زیبایی در آینده را تا حدودی از کودک خود دور نگه دارند.

چه زمانی برای شروع مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودک خوب است؟

بهداشت خوب دهان و دندان باید از سنین پایین مثلا نوزادی شروع شود. دهان نوزاد بعد از هر وعده غذایی باید تمیز شود.با شروع چهاردست و پا رفتن کودک، می توان تمیز کردن دهان و دندان کودک را با یک گاز مرطوب شروع کرد.اولین دندانی هم که کودک در می آورد، باید از آن موقع با مسواک تمیز شود.

نکات همگانی یا عمومی در مسواک زدن :

  • دندان های کودک را با یک برس نرم و مرطوب تمیز کنید، می توانید از مسواک های مخصوص سن کودک استفاده کنید. اگر خمیردندان فلورایده استفاده می کنید، بهتر است قبل از مصرف با دندانپزشک کودک مشورت کنید.
  • اگر خمیردندان فلورایده برای کودکانی که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند، استفاده شود، بهتر است مقدار بسیار کمی، کمتر از اندازه یک نخود، (برای کمتر از ۲ ساله ها) و اندازه یک نخود (برای کودکان ۲ تا ۵ سال) استفاده شود. والدین باید دندان های کودک را در سرویس بهداشتی کنار روشویی شستشو دهند، تا کودک با مشاهده کردن یاد بگیرد.
  • کودکان ۶ تا ۸ ساله ممکن است قادر به مسواک زدن خودشان باشند. والدین باید دهان و دندان کودک را بعد از مسواک بررسی کنند که جایی جا نمانده باشد.
  • کودک را تشویق به مسواک زدن دو بار در روز کنید، صبح و شب. فقط حواستان باشد که از مسواک های با برس سفت و خشن استفاده نکنید، چون فقط آن ها را از مسواک کشیدن دندان زده می کند. همچنین به دندان ها و لثه های آن ها آسیب می زند.
  • مسواک کودک باید هر سه ماه یا چهار ماه یک بار تعویض شود. همچنین در صورت سرماخوردگی کودک، اگر بعد از آن هم تعویض شود خیلی بهتر است.
  • کودکان زیر ۲ سال باید خمیردندان را به بیرون بریزند. در واقع با راهنمایی والدین است که می توانند چنین کاری را یاد بگیرند. همچنین چنین پروسه ای به مینای دندان آن ها کمک می کند تا قوی تر شوند. کودکان ۲ تا ۵ سال هم می توانند با مقدار کمی آب بعد از مصرف خمیردندان، دهان را شستشو دهند.

آموزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

چه نکاتی برای نخ دندان کشیدن کودک مهم است؟

به دلیل اینکه کودک ممکن است نداند که چطور باید دندان هایش را مسواک بزند، والیدن باید به او کمک کنند. والدین می توانند به کودکان شان یاد دهند که چطور مسواک بزنند و نخ دندان بکشند.

اول : یک مقدار کمی از نخ دندان را بین انگشت شست و انگشت اشاره شان قرار دید. چند دور، دور یک انگشت بپیچید تا بتوان خوب کنترل کرد. مراقبت باشید که زیاد هم به لثه فشار وارد نشود.

دوم : نخ دندان را به شکل C مانند قوس دهید و لابلای هر دندان بکشید. زیر خط لیه یا کناره های دندان را فراموش نکنید.

سوم : هر بخش جدیدی از نخ دندان باید برای هر دندان به جهت پاکسازی غذاهای مانده لای دندان استفاده شود.

چهارم : برای پاک کردن سطوح دندان هم از برس مسواک استفاده کنید.