آیا کودکان هم مجاز به ایملپنت کردن هستند؟

ایمپلنت دندان
آیا انجام ایمپلنت دندان درد هم دارد؟
2018/07/02
آیا کودکان هم می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟
2018/07/09
ایمپلنت دندان کودکان

ایمپلنت دندان کودکان

چرا نباید ایمپلنت دندان کودکان انجام شود؟

حتما دختر یا پسری دارید که بازی بسکتبال می کند و همه چیز هم عالی پیش می رود. اما سر یک بازی، فرزندتان بر اثر حادثه ای به زمین می خورد و فکش می شکند. روی زمین غرق در درد می باشد، و زمانی که نگاهی به دهانش می اندازید، می بینید که یک دندانش افتاده. در چنین مواقعی بهترین راه حل برای ترمیم و جایگزینی چیست؟

ایده آل ترین راه برای جایگزینی یک دندان از دست رفته، حفظ آن دندان است که با بدن نیز سازگار باشد. پس به گفته دندانپزشک، در صورتی که فرزندتان فوتبال بازی می کند، حتما یک کیت Save-a-Tooth یا حفظ دندان برای مواقع اورژانسی داشته باشید.

اگر دندان افتاده قابل کاشت نبود، راه حل بعدی که به فکر می آید، ایمپلنت دندان کودکان است. آیا راه حل ایمنی برای کودکان است؟ و اگر نیست، چه جایگزین های دیگری می توان برای آن ها در نظر گرفت؟

نیازمندی های ایمپلنت دندان کودکان :

در حالی که ایمپلنت روش استانداردی برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشد، اما گزینه جالبی برای کودکان نیست. به خاطر اینک ایمپلنت های دندانی می توانند در بیمارانی که رشد فکشان تمام شده است، استفاده شوند.

اگر ایمپلنت دندان در دهان بیمار جوانی قرار گیرد، ممکن است رشد فک با مشکل روبرو شود و دندان های دیگر از حالت رشد طبیعی شان خارج شوند. ایمپلنت های دندانی مستقیما به استخوان وصل می شوند و بدون داشتن هیچ لیگامنت عملکردی لثه، نمی توانند به راحتی رشد طبیعی دندان را به دنبال داشته باشند.

ایمپلنت دندان کودکان

حداقل سن برای ایمپلنت دندان کودکان عبارتند از :

دختران حداقل ۱۵سال.

پسران حداقل ۱۷ سال.

سن پیشنهادی برای هر جنسیت متفاوت می باشد، چون رشد استخوان ها در دختران معمولا قبل از رشد استخوانی پسران زودتر کامل می شود. در چنین سنینی، فک تقریبا رشدش تمام می شود، یا حداقل به نقطه ای می رسد که ایمپلنت های دندانی تاثیر آن چنانی روی رشد آینده آن ها ندارد.

چه جایگزین های برای ایمپلنت دندان کودکان توصیه می شود؟

بسیاری از نوجوانان و آن هایی که قبل از سنین نوجوانی هستند، نمی خواهند در طول زندگی شان دندان شان را از دست بدهند. به جای اینکه جای خالی آن دندان در دهانشان بماند، می توان جایگزین هایی به جای ایمپلنت دندان استفاده کرد. یکسری از این جایگزین ها عبارتند ا ز:

دندان مصنوعی های جزیی : این دندان مصنوعی ها هم یکی می توان استفاده کرد و هم به صورت سری.

بریج دندان : می توانید بریج های فیکس شده مثل پروتز استفاده کنید یا بریج های از جنس رزین.

ارتودنسی : اگر قبلا به ارتودنسی فرزندتان برای دندان از دست رفته اش فکر کرده اید، می توانید به همان صورت ادامه دهید. با قرار گیری یک دندان مصنوعی به همراه ارتودنسی می توان فاصله جا افتاده بین دندان ها را پر کرد.

فضا نگهدارنده ها : اگر فرزندتان زمانی که کوچک بوده دچار حادثه ای شده، و دندانش افتاده، می توان از فضا نگهدارنده ها برای جبران این حادثه استفاده کرد.