روکش دندان
روکش های زیبایی دندان
2017/10/26
بهترین خمیردندان برای دندان های لمینت شده
بهترین خمیردندان برای دندان های لمینت شده
2017/11/02
ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی کودکان به چه صورت انجام می شود؟

اگر فرزندتان دندان شکسته ای دارد، یا فکش جابجا شده یا بدفرم است، وقتش است که نزد یک ارتودنتیست برای یک مشاوره ارتودنسی مراجعه کنید.

یک متخصص ارتودنسی برای کامل کردن یک لبخند زیبا از ابزار ارتودنسی استفاده می کند، مثل :

 1. بند
 2. براکت
 3. سیم
 4. هد گر یا سربند
 5. بندهای پلاستیکی
 6. نگهدارنده یا ریتینر
 7. انواع بریس ها و دیگر ابزار

ابزارهای دندانپزشکی زیبایی بسیاری هستند که امروزه استفاده می شود. اما بریس ها هنوز هم به عنوان ابزار اصلی برای صاف و یکدست کردن دندان ها و اصلاح نیس دندان در کودکان می باشند. بریس ها با فشاری که به دندان ها و فک وارد می کنند، دندان ها را به جای اصلی خودشان بر می گردانند.

بریس ها به درخشانی گذشته نیستند. گزینه های دیگری هم این روزها اضافه شده و در دسترس می باشد. دندان ها به طور کامل بند می شدند. اما امروزه، براکت هایی هستند که مستقیما به سطح دندان وصل می شوند. در برخی هم این براکت ها به پشت دندان ها قرار می گیرند، و کمتر قابل توجه می باشند.

ارتودنسی دندان کودکان

بریس ها از موادی مثل موارد زیر ساخته شده اند :

 1. استیل ضد زنگ
 2. سرامیک
 3. پلاستیک
 4. ترکیبی از این مواد

با این وجود ظاهری شفاف و یا رنگ دندان به بریس ها داده می شود. در صورت تناسب، سیم ها نیز از موادی مثل نیکل ـ تیتانیوم یا مس ـ تیتانیوم می توانند ساخته شوند. این مواد ممکن است عمر طولانی داشته باشند و نیاز کمتری نسبت به سیم های استیل برای تنظیم شدن دارند. “تِری” های شفاف و نامرئی در حال حاضر موجود می باشند. این ها می توانند دندان ها را بدون نیاز به بریس ها و سیم های قدیمی حرکت داده و صاف و یکدست کنند.

تری های نامرئی ممکن است انتخابی برای هر کسی که نیاز به ارتودنسی ساده دارد، باشد. این متد از تری های سفارشی، متحرک و شفاف استفاده می کند که فشار روی دندان را نیز به همراه دارد. حتی جای دندان را به راحتی و آرام آرام تغییر می دهد. این روش درمانی اغلب هزینه اش بیشتر از بریس های سنتی می باشد.

چرا باید کودک تان را نزد یک ارتودنتیست ببرید؟

دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که چه زمانی دندان های کودک نیاز به ارتودنسی دارد. انجمن متخصصان ارتودنسی آمریکایی و انجمن دندانپزشکان آمریکایی به همه کودکان توصیه می کنند که حتما برای انجام ارتودنسی در سن ۷ سالگی نزد متخصص مراجعه کنند. در این سن، متخصص ارتودنسی می تواند مشکلات ریز و جزیی را با رشد فک و دندان های نوظهور تشخیص می دهد. معمولا روند درمانی آن ها به طور فعال از سن ۹ تا ۱۴ سالگی شروع می شود.

متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند کودکی که در حال رشد می باشد، باید برای اصلاح مشکلات دندانی نزد دندانپزشک مراجعه کند. زمانی که کودک در حال رشد می باشد، درمان ممکن است بیشتر طول بکشد و نیاز به کار بیشتری داشته باشد.