درمان اوربایت با لمینت دنداندرمان اوربایت با لمینت دندان
درمان اوربایت با لمینت دندان
2017/12/21
پروتز کامل دندان
پروتز دندان چیست؟
2017/12/28
سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر به چه صورت انجام می گیرد؟

تا همین اواخر، رایج ترین روش برای سفید کردن دندان ها این بود که دندان را با محلول پروکساید هیدروژن شستشو می دادند. این رویه در خانه (با فرمول ضعیف تر) یا در مطب دندانپزشک (با فرمول قوی تر) انجام می شد. در هر صورت، سفید کردن دندان با چنین رویه ای، در طول چندین روز یا چند هفته کامل می شد.

از آنجایی که سفید کردن دندان بین همه محبوب تر شد، برخی دندانپزشکان زیبایی شروع به استفاده از لیزر یا نورهای مشابه استفاده کردند که به واکنش های شیمیایی سرعت می بخشید. این روش از سفید کردن دندان خیلی سریعتر انجام می شود و جلسات کمتری هم نیاز دارد. برخلاف پروکساید، دیگر از لیزر نمی توان در خانه استفاده کرد و باید تحت نظارت و توسط یک دندانپزشک مجرب انجام شود.

سفید کردن دندان به همه شکل از جمله آزاد کردن یون اکسیژن از طریق ژل سفید کننده دندان، که به آرامی لکه های دندان را از بین می برد. دیگر مزایای لیزر این است که به راحتی برای سفید کردن یک دندان به صورت همزمان استفاده می شود. مثلا ممکن است یک دندان از لحاظ رنگ با بقیه دندان ها فرق دارد.

سفید کردن دندان با لیزر

مراحل اولیه برای سفید کردن دندان با لیزر :

اگر تصمیم به سفید کردن دندان با لیزر دارید، دندانپزشک ممکن است چند مرحله را برایتان مشخص کند که باید انجام دهید :

اول : تصویربرداری

توصیه می شود زنان باردار و نوجوانان تا جایی که ممکن است برای سفیدکردن دندان با لیزر کمی صبر کنند. در صورتی که تغییر رنگ دندان نگرانی خاصی به شمار بیاید، نوجوانان می توانند پروسه سفیدکردن را با نظارت دقیق دندانپزشک انجام دهند. در حین تصویربرداری اولیه، دندانپزشک همچنین چک می کند که لثه ها به مقدار قابل توجهی از ریشه دندان رسیده باشند. اگر به این صورت می باشد، دندان ها تا حدودی می توانند ناهموار به نظر برسند، به خاطر اینکه ریشه دندان در برابر سفید شدن مقاوم است. دندانپزشک باید قادر به ارائه گزینه هایی جایگزین برای بلیچینگ باشد.

دوم : پیش از درمان

مرحله بعدی تمیز کردن دندان هاست. دندانپزشک باید مطمئن شود که هرگونه پوسیدگی درمان شده و یا حفره ای پر شده است. به خاطر اینکه در غیر این صورت پروسه بلیچینگ به مشکل برمی خورد و می تواند از طریق حفره دندان به ریشه دندان نفوذ کند.

سوم : دارو

هر شکلی از سفید کردن دندان می تواند حساسیت موقتی را به وجود آورد، خصوصا آن هایی که حساسیت دندانی از قبل داشته اند. به خاطر همین، دندانپزشک ممکن است قبل از اولین جلسه سفید کردن دندان، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز کند.

چهارم : سفید کردن

زمانی که نوبت به سفید کردن دندان می رسد، روی صندلی دندانپزشک دراز می کشید، و دندانپزشک با یک نگهدارنده پلاستیکی دهان تان را باز نگه می دارد. سپس مانعی برای محافظت از لثه ها در برابر مواد سفید کننده قرار می گیرد. این مانع معمولا به عنوان یک ژل کاربرد دارد و لایه ای محافظ مانند می باشد. زمانی که کل لثه در برابر مواد سفیدکننده محافظت شد، سفیدکردن شروع می شود. دندانپزشک از یک لیزر قلمی شکل استفاده می کند تا آن را فعال کند.

تمام دندان ها که سفید شد، دندانپزشک برای ادامه با یک ترکیب چند دقیقه ای ادامه می دهد و سپس با ابزار کوچکی ترکیبات اضافه را پاک می کند.

در آخر دندانپزشک دهان را به دقت شستشو می دهد، و به این معناست که به پایان رسیده است، سپس محافظ لثه به آرامی از دهان در آورده می شود.