حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری
حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری
2018/04/09
لیزر درمانی لثه
آیا با لیزر می توان بیماری لثه را درمان کرد؟
2018/04/16
محافظ دندان برای دندان قروچه

محافظ دندان برای دندان قروچه

استفاده از محافظ های دهان و دندان برای افرادی که دندان قروچه دارند!

تقریبا هر کسی یک بار یا بیشتر سابقه ساییدگی دندان یا دندان قروچه داشته است. اما عارضه ساییدگی دندان اکثرا به خاطر فعالیت هایی نیست که منجر به آسیب های دندانی شان شده باشد. معمولا چنین اتفاقی کم است و برای آن هایی رخ می دهد که دندان قروچه دارند. حتی دیده می شود که این افراد دندان هایشان ترک خورده، یا درد فک و صورت دارند، گوشش درد و سردردهای شدید صبحگاهی امانشان را بریده است.

گرچه ساییدگی دندان یک عادت خیلی بد می باشد، اما راه هایی برای درمان دارد. شایع ترین درمانی که توصیه می شود، استفاده از محافظ دندان در شب می باشد. این محافظ به فشردگی فک ها و ساییدگی دندان و نیز هرگونه آسیب جدی دندانی دیگری کمک می کند و آن را متوقف می کند.

ساییدگی دندان چیست؟

ساییدگی دندان یا Teeth grinding نوعی عادت می باشد که بیمار دندان ها را محکم بروی هم می فشارد و یا اینکه روی هم می کشد. در حالی که چنین اتفاقی می تواند در طول روز هم رخ دهد، اما بدتر از همه موقع خواب است که بیمار چیزی متوجه نمی شود و کنترل آن برایش سخت می باشد.

ممکن است دچار بروکسیسم یا دندان قروچه باشید، اما از وجود آن آگاه نیستید. اولین کسی که معمولا متوجه چنین اتفاقی می شود، همسرتان است، چون نه اجازه خوابیدن به او می دهد و به عبارتی مزاحم او می شود. اگر همسرتان خواب سنگینی داشته باشد، اولین شخصی متوجه چنین چیزی می شود، دندانپزشک است. زیرا عوارض ناشی از آن را بروی دندان هایتان می بیند و اینجاست که توصیه می کند از محافظ دندان استفاده کنید.

محافظ دندان برای دندان قروچه

آیا کودکان هم از بروکسیسم یا دندان قروچه رنج می برند؟

کودکان ممکن است ساییدگی دندان داشته باشند، خصوصا آن هایی که زیر ۵ سال دارند. اکثر کودکانی که چنین مشکلی دارند، دندان هایشان بدون هیچ مداخله ای دچار آسیب می شوند، اما دندانپزشک بسته به شدت بروکسیسم درمان تجویز می کند.

محافظ دندان یا Mouth Guard برای مشکل بروکسیسم یا دندان قروچه :

محافط های دندانی مثل محافظان شبانه هستند. ظاهری باریک و پلاستیکی دارند که دندان های بالا و پایین را پوشش می دهند. این محافظ دندان بسته به نوع فشاری که به دندان وارد می شود استفاده می شود و از ساییدگی مولرها به روی همدیگر جلوگیری می کند. نه تنها محافظ دندان ها می باشد، بلکه به عزیزانتان اجازه خوابیدن می دهد.

ممکن است دندانپزشک بسته به نوع و فرم دندان هایتان، محافظ سفارشی تحویلتان دهد. چون در انتخاب اینکه محافظ دندان چقدر با دندان هایتان فیت است باید دقت کنید؛ این گونه همسرتان خواب راحت تری خواهد داشت.