پروتز کامل دندان
پروتز دندان چیست؟
2017/12/28
ممنوعیت امور دندانپزشکی برای زنان باردار
آیا زنان باردار مجاز به دنتال باندینگ هستند؟
2018/01/04
راه های طبیعی سفید کردن دندان

راه های طبیعی سفید کردن دندان

چه راه هایی برای سفید کردن دندان به طور طبیعی وجود دارد؟

مساله ای که در دندانپزشکی زیبایی در کنار ایمپلنت دندان و یا لمینت دندان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان می باشد. آیا برای سفید کردن دندان راه حل های طبیعی نیز در کنار راه حل های کلینیکی می باشد؟

تقریبا ۱۸درصد از مردم گزارش شده که معمولا در عکس ها دندان هایشان را پنهان می کنند. اکثرا هم به خاطر رنگ زرد دندان هیاشان بوده است. داشتن دندان های سفید و زیبا هم امروزه به یک دغدغه تبدیل شده است. به خاطر همین تعداد بسیاری از مردم به دنبال راه های برای سفیدکردن دندان هایشان در مطب یا در خانه هستند. دندان ها اولین چیزی هستند که در صورت یک شخص به چشم می آیند. در واقع نشانی از سلامت و اعتماد به نفس شخص می باشند. با اولین برخورد و نگاه به دندان های فرد مقابل ، به طور مثال اگر دارای دندان هایی شکسته، زرد و غیره باشد، اینجاست که به نظر می رسد او اصلا به سلامت و بهداشت دهانش توجهی نمی کند. حال بهترین راه برای سفید کردن دندان چیست؟ آیا روش های طبیعی خانگی هم هستند که به این پروسه کمک کنند؟

چه عواملی باعث زرد شدن دندان می شوند ؟

  • نوشیدن قهوه یا چای
  • سیگار کشیدن
  • از بین رفتن مینای دندان به خاطر پیری
  • نداشتن رژیم غذایی درست. این رژیم می تواند شامل مواد مضر فراوانی باشد که شامل اسید می باشند؛ مثل نوشیدنی های گازدار، نوشابه، آب نبات یا گاها برخی میوه های خاص.
  • دهان های خشک. منظور بزاق دهان می باشد که برای محافظت از مینای دندان ضروری می باشد.
  • استفاده از آنتی بیوتیک
  • مصرف بیش از اندازه فلوراید، به ویژه اگر از زمان کودکی شروع شود.
  • عوامل ژنتیکی

سفید کردن دندان به روش خانگی

حال چه راه هایی به سفید کردن دندان به طور طبیعی کمک می کند؟

۱ : مسواک زدن بعد از خوردن و یا نوشیدن

بهترین راه برای سفید نگه داشتن دندان ها به طور طبیعی، گرچه خیلی هم راحت نیست، مسواک زدن بعد از خوردن یا نوشیدن چیزی می باشد. این روش مقدار زیادی از موادی که روی دندان مانده اند را از بین می برد و سختی آن هم به خاطر موقعیت تان می باشد، ممکن است محل کار یا مدرسه باشید. خیلی از غذاها دندان را لکه دار نمی کنند، اما اگر خیلی قهوه می نوشید یا سیگار می کشید، بدانید که دندان هایتان رنگ طبیعی خودشان را از دست می دهند و این مساله به خاطر نازک شدن مینای دندان نیز می باشد.

۲ : جوش شیرین و هیدروژن پروکساید

هیدروژن پروکاسید یک عامل آنتی باکتریال است که به کل دهان و پاکسازی لثه بسیار کمک می کند و دهان را عاری از جرم نگه می دارد. مراقبت های دهانی خوب می توانند با استفاده از هیدروژن پروکساید کامل شوند. نیمی آب و نیمی هیدروژن پروکساید بردارید، دهانتان را به مدت یک دقیقه با آن شستشو دهید. سپس دهانتان را خالی کنید. تحقیقات نشان داده است که هیدروژن پروکساید بوی دهان را هم از بین می برد و باکتری های بد را به بخاطر عملکرد طبیعی آنتی باکتریالی که دارد، می کشد.

۳ : روغن نارگیل

آیا واقعا چنین چیزی ممکن است؟ روغن نارگیل دندان ها را تمیز کند؟ اما جالب تر از همه این است که کسانی که برای سفید کردن دندان از روغن نارگیل استفاده کردند، نتایج خیلی خوبی گرفتند. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان تان بریزید و به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه در دهان تان بچرخانید. سپس دهانتان را بشویید. روغن نارگیل به دلیل خواص ضد میکروبی که دارد، برای تمیز کردن و حفظ لثه ای سالم بسیار مفید است.

۴ : استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب به طرو موثری یک آنتی بیوتیک طبیعی و پاک کننده دندان و لثه به حساب می آید. طوریکه هر لکه ای روی دندان باشد را از بین می برد. حتی قادر است لکه های ایجاد شده به خاطر قهوه یا سیگار کشیدن را از بین ببرد. حتی مطالعات نشان داده که سرکه سیب بهتر از محصولات تجاری سفید کننده عمل کرده است.

۵ : آب لیمو یا پرتقال

مثل سرکه سیب، برخی بر این عقیده هستند که استفاده از مرکبات مثل پوست لیمو یا پرتقال، یا اسانس لیمو، به دلیل دارا بودن اسید های مفید به سفید کردن دندان کمک می کنند. این مواد به طور کلی سالم هستند، همچنین به هضم غذا بسیار کمک می کنند. اما با این حال باید در مصرف آن دقت کرد، زیرا به دلیل اسیدی که دارند ممکن است به مینای دندان آسیب بزنند.

۶ : توت فرنگی و دیگر مواد غذایی سالم

برخی شایعات می گویند که بعضی از افراد مشهور برای سفید کردن دندان هایشان از توت فرنگی استفاده می کنند. توت ها شامل آنتی اکسیدان های مفید و ترکیبات دیگری می باشند که به سلامت دندان ها کمک می کنند. اما تنها این ها به داشتن دندان هایی سفید کمک نمی کنند، بلکه داشتن یک رژیم غذایی سالم در کنار همه این ها به سلامت دندان ها کمک می کند. غذاهایی که لثه ها و دندان ها را محکم تر و مقاوم تر می کنند، به علاوه از بروز بیماری های دندانی نیز جلوگیری می کنند.