جدیدترین تکنولوژی ها در ارتودنسی

ضرورت روکش دندان
چرا روکش دندان لازم است؟
2018/07/23
مراقبت از اینویزلاین
ارتودنسی شفاف هم نیاز به مراقبت دارد؟
2018/07/30
پیشرفت های تکنولوژی در ارتودنسی

پیشرفت های تکنولوژی در ارتودنسی

پیشرفت های اخیر در ارتودنسی :

ارتودنسی به عنوان یک زمینه در سال های حدود ۱۷۰۰ به وجود آمد، به این معنا که ارتودنتیست های مدرن و امروز، نسل به نسل از گذشتگان این راه را پیش گرفته اند.

اینطور هم نیست که روش های ارتودنسی خیلی تغییر نکرده باشند، یا تکنیک های جدیدی وارد این رشته نشده باشد. طبیعیست که ارتودنسی هم همانند رشته های دیگر، در طی این سال ها پبشرفت ها، اختراعات جدیدی داشته است. در حال حاضر همین کشفیات و اختراعات می توانند به ارتودنتیست ها اجازه دهند تا تجریبات بیشتری به دست بیاورند. مثل هر رشته دیگری در قرن بیست و یکم، پیشرفت هایی در این روش دیده شده و آمده و ارتودنسی هم با آن ها غریبه نیست.

رادیولوژی دیجیتال و تصویربرداری دهانی به صورت سه بعدی :

در حالی که پیشرفت های جدید بسیاری شده است، یکی از بزرگترین این پیشرفت ها در تکنولوژی ارتودنسی، تجهیزات و قابلیت های بهتر رادیولوژی دهانی و دندانی بوده است. رادیولوژی دیجیتال در حال حاضر استاندارد می باشند، و به ارتودنتیست دسترسی سریعتری به عکس ها به جای انتظار کشیدن برای پردازش عکس و تولید آن ها، می دهند. در واقع رادیولوژی دیجیتال هم کیفیت بهتریدارند و هم کار حرفه ای های دندانپزشکی را در رابطه با معاینه ساختار دهانی بیماران راحت تر کرده اند. این پیشرفت می تواند تاثیر بسیار شگفت آوری در فرآیند درمان نیز داشته باشد.

علاوه بر رادیولوژی دیجیتال پیشرفت های دیگری در رادیولوژی شده است که روش ارتودنتیست ها را در مشاهده اسکن ها تغییر داده اند. سیستم تصویربرداری سه بعدی i-Cat Cone Beam محبوبیت بسیاری به عنوان یک جایگزین برای روش رادیولوژی دندان با کیفیت بالا به دست آورده است. این سیستم یک مجموعه کامل اسکن ۳۶۰درجه از تصاویر را از فرم دهان بیمار ارائه می دهد. نه تنها این پروسه راحت تر و کارآمدتر است، بلکه دارای اشعه های تابشی کمتری نسبت به روش رادیولوژی استاندارد می باشد. هم ارزان تر است، و نیز تصاویری را با کیفیت بالا و اطلاعات بیشتر تولید می کند.

قابلیت تصویربرداری سه بعدی به ارتودنتیست و متخصصین دندانپزشکی این اجازه را می دهد که مدل های سه بعدی باورنکردنی از سر و فک تولید کنند که برای تجزیه و تحلیل شان هم سودمندتر است. با داشتن این تصاویر گسترده کار برا یتشخیص و ارائه گزینه های درمانی آسان تر می شود. این سیستم همچنین به انواع تشخیص ارتودنسی و دندانپزشکان می کند، از جله اختلال TMJ، ارزیابی راه تنفسی، دندان های آسیب دیده و خیلی از موارد دیگر. یک تکنولوژی بی نظیر که واقعا راهی که ارتودنتیست ها برای نیاز بیماران در نظر گرفته اند، راحت تر کرده است.

پیشرفت های تکنولوژی در ارتودنسی

ارتودنسی شفاف یا ریتینرهای شفاف و قابل جابجایی :

گرچه تکنولوژی اشعه ایکس یکی از بزرگترین پیشرفت های اخیر در تاریخ ارتودنسی را داشته است، بقیه روش ها همین مسیر را طی کرده اند. یکی از مهمترین مواردی که به رفاه و آسایش بیماران خیلی کمک کرده است، ریتینرهای قابل جایجایی و تنظیم کننده ها می باشد. این وسایل شفاف (مثل اینویزیلان) کمتر از تجهیزات ارتودنسی استاندارد یا کلاسیک، قابل دید هستند و برای بیمارانی که مشکلاتشان خیلی حاد نیست، گزینه خوبی می باشند. این نوع ارتودنسی از یک پلاستیک شفاف، و قوی ساخته شده است که به درمان ارتودنسی بیمار می تواند کمک کند. این نوع ریتینرها کاملا قابل جابجایی می باشند، به بیماران آزادی بیشتری می دهند و مراقبت از دندان ها را راحت تر کرده اند. اما گران هستند، با این حال روشی مدرن در ارتودنسی به حساب می آیند که به بیماران با مشکلات دندانی خفیف تر توصیه می شوند.

بریس های سرامیکی :

درست همانند الاینرهایی که به بیماران با مشکلات خفیف تر توصیه می شوند، بریس های سرامیکی هم گزینه مناسبی می باشند. درست است که این ایده در ابتدای دهه ۱۹۸۰ معرفی شد، اما بریس های سرامیکی رفته رفته بهتر شدند و بین همه سنین محبوب تر هم شدند. قطعه های پلاستیکی هستند که براکت ها را تشکیل می دهند، و نسبت به لکه ها هم مقاوم تر از قبلی ها هستند. بریس های سرامیکی فوق العاده قوی هستند و گفته می شود که نسبت به پایه های استاندارد درد کمتری دارند و حساسیت لثه را کمتر می کنند. با این وجود، کمی گران تر از بریس های معمولی می باشند، هنوز هم به عنوان یک انتخاب عالی برای کسانی هستند که می خواهند از لحاظ زیبایی بهتر باشد و توجه زیادی را جلب نکند.

تکنولوژی اسکنرهای نمایشی دیجیتال iTero :

دیگر تکنولوژی نوآورانه ای که دنیای ارتودنسی را تغییر داده است، اسکنر iTero است. این وسیله به ارتودنتیست این اجازه را می دهد که تصاویری دیجیتالی با تنظیمات دستی تولید کند. این اسکنر کاملا مهندسی شده است و توسط کمپانی که اینویزیلان را تولید کرده، ساخته شده است. اسکنر iTero با هر نرم افزار و محصولی سازگار می باشد. ارتودنتیست ها می توانند به راحتی دهان بیمارشان را اسکن کنند و نمایی دیجیتالی از دهان بیمار را در کامپیوتر تنها در چند دقیقه ببینند. صرفه جویی زمانی آن بسیار کمتر می باشد. طوری که ساخت الاینر مورد نظر برای بیمار را سریعتر می کند. اسکنر iTero نتایج دقیق تری دارد و در زمان و انرژی هردوی بیمار و ارتودنتیست صرفه جویی بسیاری داشته است.