مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

تفاوت بریج دندان با ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان با بریج دندان چه فرقی دارد؟
2017/11/06
مشاوره ایمپلنت تک دندان
مشاوره ایمپلنت دندان
2017/11/13
مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

مراقبت های دهانی لازم برای دندان های ارتودنسی شده

همه می دانید که ارتودنسی از جمله خدمات دندانپزشکی زیبایی می باشد. همانطور که در دسته خدمات زیبایی می باشد، باید از لحاظ بهداشتی به آن بسیار توجه داشت تا جنبه زیبایی آن حفظ شود.

بریس ها، سیم ها، اسپرینگ یا نوارهای پلاستیکی، و دیگر لوازمی که غذا و پلاک روی آن ها می ماند، می توانند بروی دندان ها لکه بیندازند. در صورتی که دندان ها به طور مرتب مسواک نشوند. بسیاری از متخصصان ارتودنسی توصیه به مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی می کنند که ممکن است لای دندان هایتان گیر کرده باشد. همچنین با خمیردندان های فلورایددار و شستشو، هرگونه ماده غذایی که ممکن است بروی دندان مانده باشد از بین می رود. برخی ارتودنتیست ها هم دهانشویه های فلورایددار را تجویز می کنند، برای قسمت هایی از دندان و دهان که مسواک به آن جاها نمی رسد.

نخ دندان کشیدن و مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده :

در صورتی که دندان های ارتودنسی شده دارید، نخ دندان بکشید، نخ دندان را بین قوس های اصلی دندان و قسمت های بالایی دندان که نزدیک به لثه می باشد را کاملا تمیز کنید. مراقب باشید که به سیم ها فشار نیاورید. مسواک زدن دندان ها را با مسواک های نرم شروع کنید. از بالا به سمت پایین مسواک بزنید و سپس از پایین به سمت بالا روی بریس ها را بکشید.

مراقبت از دندان های ارتودنسی شده

غذاهایی که در زمان دندان های ارتودنسی شده نباید مصرف کرد :

زمانی که ارتودنسی کرده اید، هنوز هم باید غذا را به تکه های کوچک تبدیل کنید و درست بجوید. غذاهایی هستند که می توانند بریس ها شل کنند. به همین دلیل باید از خوردنشان پرهیز کرد :

  • غذاهای سفت و سخت مثل سیب
  • غذاهای چسبنده مثل تافی
  • ذرت پخته
  • پاپ کورن، آجیل، هویج و …
  • همچنین یخ و یا تکه سفت از این قبیل را سعی کنید نخورید.

تا جایی که ممکن است چنین مواردی را رعایت کنید تا مشکل خاصی برایتان پیش نیاید. به همین دلیل بسیار توصیه می شود که مراقبت های بهداشتی دهان و دندان در این مدت بسیار رعایت شود. از جمله کارهای ساده ای مثل نخ دندان کشیدن و مسواک زدن که زمان زیادی هم نمی برد.