پریودنتال دشمن زیبایی دندان های شما

دندانپزشکی زیبایی کودکان
آیا دندانپزشکی زیبایی برای کودکان مناسب است؟
2017/11/27
خدمات دندانپزشکی زیبایی در بارداری
آیا انجام دندانپزشکی زیبایی در بارداری خطر دارد؟
2017/12/04
بیماری های لثه یا پریودنتال

بیماری های لثه یا پریودنتال

بیماری پریودنتال و یا لثه

در صورتی که نزد دندانپزشک مراجعه کردید و تشخیص بیماری لثه داده شده است، نگران نباشید؛ تنها نیستید. بسیاری از بزرگسالان می باشند که در حال حاضر مبتلا به پریودنتال یا بیماری های لثه می باشند. بیماری پریودنتال از یک التهاب لثه ساده شروع می شود تا به سطحی جدی می رسد که می تواند به بافت نرم و استخوان های حمایت کننده دهان و دندان آسیب برساند. در موارد شدیدتر هم که دندان ها می افتند.

چه چیزی منجر به بیماری لثه یا پریودنتال می شود؟

بیماری لثه که به عنوان دشمن زیبایی دندان های شما می باشد، زمانی رخ می دهد که دهان پر از باکتری باشد. این باکتریها همراه با ذرات و مخاط به صورت پلاک در می آیند. پلاک بی رنگ و چسبنده است که به روی دندان ها پدید می آید. تا زمانی هم که از روی دندان ها پاک نشود، سخت تر می شود و تبدیل به تارتار می شود. تنها یک دندانپزشک خبره می تواند تارتار را از بین ببرد.

هر چه این پلاک ها و تارتار بروی دندان بیشتر بمانند، آسیب بیشتری وارد می کنند. این باکتری ها منجر به التهاب لثه می شوند که نیز gingivitis هم نامیده می شوند. در gingivitis لثه قرمز می شود، متورم می شود به راحتی خونریزی می کند. در این بیماری لثه ای هیچ تحلیل استخوان و یا بافتی نمی باشد.

بیماری های لثه یا پریودنتال

پریودنتیت چیست؟

زمانی که gingivitis درمان نشود، منجر به بیماری پیشرفته تری به نام پریودنتیت می شود. در پریودنتیت، لثه ها تحلیل می روند و فضاهایی به نام پاکت را تشکیل می دهند که می توانند عفونی شوند. سیستم ایمنی بدن با این باکتری ها می جنگد در عین حال پلاک ها در خط لثه رشد می کنند. توکسین های باکتریایی و عملکرد طبیعی بدن شروع به عفونت کردن می کند طوری که استخوان و بافتی که به دندان متصل است را از بین می برد. اگر درمان نشود، استخوان ها، لثه ها، و بافت های حمایت کننده دندان را از بین می برد.

چه عواملی این بیماری را بدتر می کند؟

  • سیگار کشیدن
  • تغییرات هورمونی در زنان یا دختران
  • دیابت
  • دیگری بیماری هایی مثل ایدز که می توانند روی سلامت دهان تاثیر مستقیم بگذارند.
  • داروهایی که میزان بزاق دهان را کاهش می دهند.
  • ژنتیک که ممکن است در برخی افرادی که بیماری لثه شدید دارند دیده شود.