کامپوزیت یا آمالگام
چرا مردم کامپوزیت را به آمالگام ترجیح می دهند؟
2018/04/05
محافظ دندان برای دندان قروچه
بهترین راه حل برای دندان قروچه پیدا شد!
2018/04/12
حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری

حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری

چرا بعد از جرمگیری دندان ، دندان ها حساس می شوند؟

بعد از انجام یکسری درمان های دندانپزشکی مثل جرمگیری دندان ، خصوصا که دندان عمیقا تمیز می شود، دندان ها کمی حساس می شوند. البته با گذر زمان، این حساسیت از بین می رود و دندان ها و لثه ها سالم تر از قبل می شوند. اما اگر دیدید که دندان ها بعد از پاکسازی یا جرمگیری خیلی حساسیت پیدا کردند، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

پاکسازی عمیق :

زمانی که تارتار و دیگر باکتری های خشن بروی دندان شکل می گیرند، پاکسازی عمیق دندان یا همان جرمگیری ضروری می باشد. تارتار که نزدیکی خط لثه دیده می شود و دندانپزشک با ابزار خاصی در طی انجام جرمگیری آن ها را پاکسازی می کند. همچنین برنامه ای برای درمان ریشه نیز در نظر می گیرد تا بین لثه ها و ریشه دندان را از وجود هرگونه پلاک و تارتار پاکسازی کند.

قبل از انجام پاکسازی عمیق، لثه ها به نظر متورم و ملتهب می رسند، که ممکن است پاکت ها به خاطر وجود باکتری ها عفونت کرده باشند. هم جرمگیری و هم درمان ریشه به حل این مشکلات کمک می کنند، اما این درمان باعث ناراحتی و خونریزی می شود که طبیعی هم هست. احتمالا دندانپزشک چنین کاری را تحت بیحسی موضعی انجام دهد.

حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری دندان

بعد از پاکسازی و جرمگیری چه اتفاقی می افتد؟

درد، خونریزی و حساسیت لثه ها بعد از انجام جرمگیری دندان طبیعی می باشد. برخی از تاثیرات پاکسازی هم بخاطر پاکسازی ریشه می باشد که با لثه ملتهب در تماس می باشد؛ طوری که سریع هم خونریزی می کند. دیگر تاثیری روی دندان ها دارد، دندان هایی که تارتار دارند را کاملا پاکسازی عمیقی می کند. جایی که لثه ها تحلیل پیدا کردند، تارتار به ریشه دندان می رسد، و در طی زمان آسیب پذیری دندان را بالا می برد. این مناطق دندان با مینای دندان پوشانده نشده اند، به خاطر همین حساس تر از جاهای دیگر دندان هستند.

حساسیت دندان ها :

خونریزی، ناراحتی و حساسیت دندان ها بعد از جرمگیری آنقدری طول نمی کشد؛ تنها یک هقته چنین علائمی خواهید داشت. تورم و ناراحتی و خونریزی لثه خیلی آرام آرام پیشرفت می کند و نیاز به مسواک زدن و مراقبت دقیق و مرتب دارد. این ناراحتی های عمومی پس از پاکسازی دندان به مدت یکی دوروز بعد ناپدید می شوند. حساسیت دندان هم معمولا نوشیدن، غذاهای سرد و گرم خوردن، گاز زدن یا مسواک زدن بیشتر حس می شود، اما چنین مشکلی را نباید بیشتر از یک هفته داشت. در غیر این صورت باید نزد دندانپزشک مراجعه کرد.