ارتودنسی مخفی
ارتودنسی مخفی ندان
2018/08/02
دندانپزشکی زیبایی
دندانپزشکی زیبایی
2018/08/09
درمان دندان های فاصله دار

درمان دندان های فاصله دار

روش درمان دندان های فاصله دار بدون استفاده از ارتودنسی :

تابحال به این فکر کرده اید که شاید شما هم دندان های فاصله دار داشته باشید؟! شاید ظاهر زیبایی نداشته باشند، یا اینکه حتی شده باشد که غذا بین آن ها گیر کرده باشد، که خود همین مسئله منجر به بیماری های لثه می شود. حتی راه حل هایی با کمترین هزینه هم هست که به درمان دندان های فاصله دار کمک می کند. پس اگر واقعا چنین مشکلی دارید، دنبال این نباشید که از بندهای الاستیکی استفاده کنید، در ادامه توضیح خواهیم داد، چون راه های ایمن تر و تاثیرگذارتر می باشد.

علت مشکل دندان های فاصله دار چیست؟

همیشه دندان های فاصله دار به خاطر از دست دادن دندان به وجود نمی آید، بلکه می تواند دلایل مختلف دیگری داشته باشد :

  • یا یکسری دندان ها یا همه آن ها کوچکتر از اندازه معمول هستند.
  • فکتان بزرگتر از حد معمولش باشد، که در نتیجه منجر به فاصله بین دندان ها می شود.
  • ممکن است هر دو مورد بالا را شامل شود.

راه حل هایی که به درمان فاصله بین دندان ها کمک می کنند :

۱ : در صورتی که فاصله فقط بین دندان های کناری و جلویی است

دندان های جلویی و کناری

شایع ترین دندان های کوچک، دندان های جانبی (دندان های جلویی کناری) هستند که معمولا مستطیل شکل هم هستند، اما گاهی می توانند خیلی نازک و تیز شوند.

در چنین وضعیتی بهترین راه حل برای ترمیم این دندان ها تا به حالت عادی و مناسب خودشان برگردند، این است که نسبت لبخند را متعادل کرد. بهترین کار استفاده از باندینگ در دندانپزشکی زیبایی است (یک روش غیر تهاجمی) که می تواند در کمتر از ۳۰ دقیقه توسط دندانپزشک انجام شود. در برخی موقعیت ها هم بهتر است آن ها را ابتدا با الاینرها صاف و یکدست کرد و سپس باندینگ کرد، اما بسته به مشکل دندان، فرق می کند.

۲ : در صورتی که این فاصله در دندان های نیش باشد

دندان های نیش

بسیاری از مردم به طور دائم دندان های نیش شان را از دست می دهند، پس در نتیجه دندان های نیش شیری شان می ماند و فاصله ای بین آن ها می افتد. اگر دندان های نیش دائمی جای بدی هستند و باید به جای درست شان برگردند، بهترین راه حل مثل روش قبلی، باندینگ یا ترمیم دندان های شیری و بزرگتر کردن آن است. بقیه دندان ها هم که ممکن است اول نیاز به صاف و یکدست شدن داشته باشند، اما این نیازها باید با دقت تحت نظارت انجام شوند، به خاطر اینکه این خر امکان دارد وجود داشته باشد که همان دندان شیری ریشه کوچکی داشته باشد که احتمالا از دست هم رفته است.

۳ : در صورتی که فاصله بین دندان های جلویی افتاده باشد

دندان های جلویی

این مورد خیلی رایج است و به دلایل زیادی هم به وجود می آید. در صورتی که دودندان جلویی خیلی کوچک باشند، راه حل این است که آن ها را باندینگ کرد تا اندازه آن ها بهبود بخشید، سپس آن ها را به سمت همدیگر حرکت داد.

همچنین امکان دارد که شکاف کوچکی از قسمت لثه بین دندان ها دیده شود که فرنوم نامیده می شود. این مورد از حرکت دندان ها به سمت هم جلوگیری می کند و گاهی اوقات هم نیاز به حذف آن ها می باشد. اغلب اوقات، الاینرها می توانند دندان ها را با بستن فواصل شان به سمت هم حرکت دهند که بسته شدن آن با ریتینرها انجام می شود. الاینرهای شفاف فواصل را با فشار روی دندان ها می بندند تا به سمت هم حرکت کنند.

این ها جایگزین بسیار خوبی برای بهبود لبخند بیمار هستند، بدون اینکه از بندهای الاستیک و تریک ترین های نازیبا استفاده شود.

۴ : در صورتی که فاصله بین همه دندان ها باشد

فاصله بین همه دندان ها

این مورد به این دلیل است که دندان هایتان نسبت به فک تان خیلی کوچک هستند. در این جور مواقع اغلب ایده خوبی که توصیه می شود، استفاده از الاینرهاست یا دیگر انواع بریس ها که دندان ها خیلی به هم نزدیک تر می کنند. اما بنا به شرایطی فواصل بسیار بزرگتری بین دندان های بالایی نسبت به دندان های پایینی می باشد. به این معنا که برخی فواصلی که بالا سمت چپ هستند یا سمت عقب هستند، ثابت بمانند یا اینکه با باندینگ در دندانپزشکی زیبایی بسته شوند. در صورتی که فواصل بسته شوند و فواصل بیشتری در بالایی ها باشد، پایینی ها ممکن است پشت دندان های پایینی پنهان شوند، که باید از این عارضه جلوگیری شود.