ورزش هایی که منجر به آسیب های دندان می شوند!

ارتودنسی دندان با دندان های پرکرده
ارتودنسی دندان های پر کرده!
2018/03/15
دندانپزشکی دیجیتال چیست؟
2018/03/29
آسیب های دندانی در ورزش

آسیب های دندانی در ورزش

رایج ترین آسیب های دندانی در ورزش :

آسیب های ورزشی یک ورزشکار به عنوان بخشی از مسیر زندگی شان شده است، طوری که جای زخم های آن ها برایشان افتخار می باشد. خوشبختانه این اصل قضیه در بهداشت و سلامت دهانی نیست. دندانپزشکی مدرن هر گونه آسیب های دندانی در ورزش را می تواند درمان کند.

به عبارتی یک تجربه برای ورزشکارانی می باشد که تجربه آسیب های دندانی دارند. هر ساله، ۵ میلیون آمریکایی دندان هایشان براثر آسیب های وارده در ورزش، ضربه می خورند. انواع این آسیب های دندانی در ورزش عبارتند از :

۱ : ترک خوردگی دندان

شکستگی یا آسیب های دندان به طور وحشتناکی آسیب زا و شدید می باشد، طوری که اغلب اوقات در طی  ورزش صورت می گیرد. بنیاد ملی ورزش جوانان خمین زده است که بازیکنانی که محافظ دندان ندارند، بیشتر از ۶۰بار در طی یک مسابقه آسیب می بینند و همین آسیب های دهان و دندان باعث مشکلات متفاوتی در دهان و دندان می شود.

این گونه آسیب های دندانی خطر زیادی برای سلامت دندان به همراه ندارند، زیرا فقط روی مینای دندان تاثیرگذارند. معمولا ترک دندان از تاج دندان شروع می شود، و به سمت پایین دندان می رود.

علائمی که ممکن است بخاطر دندان های شکسته تجربه کنید :

دردهای ناگهانی دندان که در طی جویدن ممکن است پیش بیاید، که البته بعد از آن از بین می رود.

درد دندان که بگیر نگیر دارد، اما به طور دائم رخ نمی دهد.

از دست دادن بخشی از سطح خارجی دندان، مینای دندان، که دندان و پالپ را در برمی گیرد و گاهی اوقات سطح ریشه دندان را هم در بردارد.

ممکن است در همه موارد درد دندان را تجربه نکنید، بخاطر اینکه چشم مسلح نمی تواند این آسیب دندان را ببیند، به همین دلیل نیاز به بررسی دندان توسط دندانپزشک می باشد.

اگر شکاف یا ترک دندان به صورت عمودی باشد، معمولا باعث از دست دادن بخشی از دندان نمی شود و پالپ دندان در معرض دید قرار نمی گیرد. اما اگر ترک دندان در سرتاسر دندان گسترش پیدا کند، روی بخش اصلی دندان تاثیر گذاشته و آن را در معرض خطر قرار می دهد. در این موارد، دندانپزشک شکستگی را تشخیص می دهد که ممکن است نیاز به کشیدن یا ترمیم ریشه دندان به جهت جلوگیری از عفونت باکتریایی داشته باشد.

آسیب های دندانی در ورزش

۲ : شکستگی ریشه دندان

آسیب های دندانی در ورزش همیشه محدود به تاج دندان نمی شود. ممکن است یک ضربه در زاویه اشتباه منجر به شکستگی ریشه دندان شود. زمانی چنین چیزی رخ می دهد که ترک دندان از ریشه دندان شروع شود و به سمت سطح جونده دندان برسد. به خاطر همین شکستگی ها اغلب قابل دید می باشند، و ممکن است مشکلات دندانی زمانی که عفونت بیشتر شود، دیده شود. بیمار هرچه زودتر درمان ریشه دندان را برای شکستگی ریشه انجام دهد، (درمان اندودنتیک) از رسیدن عفونت به پالپ جلوگیری می شود و احتمال تجربه نکروز که منجر به از دست دادن دندان می شود، کمتر می شود.

۳ : نفوذ به دندان

آسیب های ورزشی معمولا همراه با شکستن دندان می باشند، اما ممکن است دندان نشست کند و به سمت استخوان فک برود. این نوع آسیب اینتروژن نامیده می شود. معمولا درصد پایینی از این آسیب ها در دندان های دائمی دیده می شود. معمولا در دندان های شیری رابطح می باشد، زیرا استخوان آلوئولار کودک تحت تاثیر می باشد؛ این استخوان سوکت دندان را نگه می دارد. معمولا به سختی استخوان بزرگسالان نیستند.