بهترین راه جلوگیری از خرابی دندان ها

فرق مینی ایمپلنت و ایمپلنت
فرق مینی ایمپلنت و ایمپلنت در چیست؟
2018/08/31
ایمپلنت دندان نوجوانان
نوجوانان هم می توانند ایمپلنت کنند؟
2018/09/06
دنتال این لی

دنتال این لی

بهترین گزینه درمانی برای دندان ها، دنتال این لی یا Dental Inlay است!

دنتال این لی چیست؟ منظور دنتال این لی چیست؟ چه زمانی دندانپزشک یکی از آن ها را توصیه می کند؟ پرکردگی ها و پوسیدگی ها بخش هایی از این معادله هستند، هرکدام از آن ها شاید برایتان آشنا باشند. در ادامه به بررسی یکسری از آن ها پرداخته ایم و نوع درمان آن را که دندانپزشک توصیه می کند، بیان کرده ایم!

دنتال این لی چیست؟

دندانپزشک ترمیمی و زیبایی پرکردن شیارهای دندان را با این لی یا in lay انجام می دهد. طوری که به اطراف دندان ها نریزند. بیمار بعد از انجام بی حسی آماده انجام این پروسه می شود. سپس دندانپزشک ترمیمی و زیبایی دندان را می تراشد و آن را عاری از پوسیدگی می کند. این راه یکی از متدهای مورد استفاده برای ترمیم دندان می باشد که بعد از آسیب به دندان یا پوسیدگی آن استفاده می شود. دندانپزشک زیبایی و ترمیمی یک نمونه و قالب از دندان می گیرد، و به آزمایشگاه می فرستد؛ جایی که inlay ها ساخته می شوند. دنتال این لی ها از جنس پرسلین یا کامپوزیت ساخته می شوند و حتی ظاهری نامرئی پیدا می کنند که در عین حال سطح جونده را ترمیم کرده اند. دنتل این لی ها معمولا نسبت به پرکردگی های معمول که از جنس کامپوزیت یا آمالگام می باشند، سخت تر هستند. این لی های طلا هم باز مقاوم ترند و از مواد موجود گران تر هم هستند.

دنتال این لی چیست

چه فرقی بین این لی (Inlay) و آن لی (Onlay)ها می باشد؟

آن لی ها روشی برای ترمیم دندان هستند که بیشتر برای خرابی های خیلی زیاد دندان استفاده می شوند یا سطوح جونده را خیلی تحت تاثیر قرار می دهند. دندانپزشک دندان بیمار را بی حس می کند و می تراشد تا از پوسیدگی پاک شود. هرگونه ماده ای که برای پرکردگی استفاده شده بود پاک می کند و دنتال آن لی را به طور موقت قرار می دهد. سپس قالبی از دندان گرفته می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود. یک هفته بعد که بیمار نزد دندانپزشک ترمیمی و زیبایی مراجعه کرد، آن لی های دائمی روی دندان قرار داده می شوند. در واقع دندانپزشک آن لی موقتی را برمی دارد و دنتال آن لی نهایی را در جایش قرار می دهد.

فرق دنتال این لی و آن لی

چه موقع باید سراغ inlay رفت؟

پیشگیری همیشه کلیدی ترین گزینه است. اگر آسیب دندانی به حال خود رها شود و توجهی هم به آن نشود، بدون هیچ مراقبت دهانی، مطمئنا بدترین ها سراغ دندان می آید. پس بهتر است در چنین مواقعی دنتال این لی را انتخاب کنید و انجام دهید. حتی دندانپزشک هم برای اینکه از پیشرفت این پروسه جلوگیری شود، دنتال این لی را توصیه می کند؛ البته در صورتی که آسیب سطحی باشد. مثلا :

  • سطح جونده ای که شکسته باشد، یا ترک برداشته باشد یا پوسیده باشد، و نخ دندان روی آن تاثیری ندارد.
  • می تواند برای دندان هایی که پرکردگی های بزرگ دارند و دارند ضعیف می شوند استفاده شوند.
  • سطح آسیب دندان آنقدر است که حتی نمی توان بخشی از آن را حذف کرد یا روکش روی آن قرار داد.

این لی و آن لی ها همیشه لبخند را به شما هدیه می کنند، همچنین  از پوسیدگی های آینده جلوگیری می کنند. دندانپزشک هم می تواند در این مواقع می تواند کمک کند و بهترین گزینه درمان را به شما توصیه کند.