طراحی لبخند
اصلاح طراحی لبخند
2017/10/23
ارتودنسی دندان کودکان
ارتودنسی کودکان
2017/10/30
روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان برای داشتن دندان هایی زیباتر

روکش دندان :

در ابتدا ممکن است سوالاتی در رابطه با روکش دندان برایتان پیش آید. مثلا چرا روکش های دندانی نیاز است؟ چه نوع روکش هایی در حال حاضر موجود می باشد؟ چه مراحلی برای انجام روکش کردن دندان باید طی شود؟ چگونه از روکش های دندانی باید مراقبت کرد؟ همه این ها سوالاتی است که قبل روکش کردن به ذهن هر بیماری می آید. نگران نباشید! برای همه این سوال ها نیز جوابی داریم.

روکش های دندانی همانند یک کلاهی می ماند که روی دندان را می پوشاند. بسته به اندازه، شکل و حجم دندان پرشده دارد.

روکش ها، زمانی که در محل خود قرار می گیرند، کاملا به عنوان یک دندان در دهان دیده و پذیرفته می شوند. خصوصا برای آن هایی که لبخندهای لثه ای دارند.

یک روکش دندانی باید نیازمند چنین شرایطی هم باشد :

  • محافظت از یک دندان ضعیف مثلا دندان های توخالی، که یا شکسته اند یا اینکه ترک خورده اند.
  • برای بازگرداندن یک دندان شکسته شده یا دندانی که خراب شده.
  • پوشش و حمایت دندانی که پرکردگی زیادی دارد و هیچ چیزی از دندان نمانده است.
  • نگهداری بریج دندان.
  • دندان های بدشکل یا بدرنگ شده رار پوشش می دهد. پوشش ایمپلنت های دندانی.
  • یک تغییر زیبایی به صورت اساسی.
  • برای کودکان، روکش می تواند روی دندان شیری یا اولیه قرار گیرد، به جهت نجات دندانی که بخاطر پوسیدگی خراب شده، و نمی تواند مواد پرکننده را حمایت کند.
  • حفاظت از دندان های یک کودک که در معرض خطر پوسیدگی می باشد. خصوصا زمانی که کودک به درستی مراقب وضعیت دهان و دندان هایش نیست.
  • در چنین مواردی دندانپزشک کودکان ممکن است یک روکش فلزی ضد زنگ را برای دندان در نظر گیرد.
  • روکش های دائمی می توانند از جنس استیل، پرسلین، تمام رزین یا تمام سرامیک.

روکش دندان

استیل ضد زنگ : روکش های استیل ضد زنگ فابریک دندان های طبیعی ساخته شده اند. روکش دندان پرکرده از دندان ها حمایت می کند. معمولا برای کودکانی استیل استفاده می شود که هنوز دندان های شیری دارند. به طور کلی از این روکش ها برای کودکان استفاده می شود. چون نیاز به ملاقات های زیادی برای انجام کارهای دندانپزشکی ترمیمی دارند.

فلز برای روکش ها استفاده می شود : تاج هایی که از طلا یا پلانتیوم ساخته شده اند. این تاج ها روی جویدن متمرکزنند و هزینه خیلی پایینی دارند.

تاج های دندانی سفارشی (پرسلین) : به رنگ دندان می توانند انتخاب شوند، با هر نوع رزین و فلزی. حتی ممکن است بخش پرسلین تاج بشکند یا ترک بردارد. به دلیل ظریف بودن آن می باشد، و بسیار هم شبیه به دندان طبیعی می باشد.

تمام رزین : تمام رزین های دندانپزشکی ارزان تر از انواع دیگر تاج یا روکش می باشد.

تمام سرامیک یا تمام پرسلین : این ها خیلی به رنگ طبیعی دندان شباهت دارند. ممکن است برای آن هایی هم که آلرژی دارند مناسب تر باشد. همه تاج های سرامیکی می توانند برای دندان های عقب و جلو استفاده شوند.