بیماری هایی که مینای دندان دچار آن ها می شود!

مزایای پروتزهای دندانی
دندان مصنوعی چه فرقی با بریج دندان دارد؟
2018/01/29
درمان بیماری لثه با لیزر
درمان بیماری پریودنتال با لیزر
2018/02/05
بیماری های مینای دندان

بیماری های مینای دندان

در صورتی که علائمی از لکه های سفید یا نقطه های سفید بروی دندان هایتان دیدید، در واقع مینای دندان دارد علائمی از هایپوکلسیفیکیشن را نشان می دهد.

هایپوکلسیفیکیشن چیست؟

این عارضه زمانی رخ می دهد که شرایط اسیدی دهان، کلسیم را در مینای دندانی حل کرده و منجر به به وجود آمدن این لکه ها شوند. دیگر دلیل هایپوکلسیفیکیشن، سطح پایین کلسیم در مینای دندان می باشد که معمولا با عنوان بیماری ژنتیکی amelogenesis imperfect مرتبط است. در این بیماری مینای دندان ضعیف می شود.

شرایط ژنتیکی و ارثی بیماری های مینای دندان :

بیماری amelogenesis imperfecta یک بیماری ارثی می باشد که روی دندان ها تاثیر می گذارد و منجر به ضعف مینای دندان می شود.

کمبود کلسیم :

اسیدهایی که حاصل از اسیدهای دهان یا غذاهای اسیدی یا نوشیدنی های اسیدی می باشند، کلسیم در مینای دندانی را از بین می برند. کمبود مواد معدنی دمینرالیزاسیون نامیده می شوند و اولین مرحله پوسیدگی دندان می باشند.

کلسیم به تقویت مینای دندان کمک می کند و هر جا که کلسیم نباشد، آن قسمت از دندان ضعیف تر می شود. اولین علائم کمبود کلسیم هم پیدایش لکه ها یا نقطه های سفید به روی دندان ها می باشد. به خاطر اینکه ساختار مینای دندانی تغییر می کند. مینای دندانی که دچار چنین عارضه ای شده است، نسبت به مینای دندان سالم، توخالی تر یا به عبارتی گچی تر می باشد. اگر بدون درمان رها شود، کمبود کلسیم ادامه پیدا می کند، و مینای دندان از داخل می شکند، و پوسیدگی دندان رخ می دهد.

بیماری های مینای دندان

مراقبت های بهداشتی ضعیف هم دمینرالیزاسیون مینای دندانی را به وجود می آورند. بیمارانی که بریس هایشان را بعد از درمان ارتودنسی در می آورند ممکن است لکه هایی را بروی دندان شان ببینند که از جای بریس ها بروی دندان هایشان مانده است. اثر سفیدی روی دندان می باشد که بعد از سفیدکردن دندان دیده می شود، اما در واقع این روند درمانی شرایط را بدتر می کند.

درمان Hypocalcification مینای دندان :

یافتن علت Hypocalcification نیاز به بهترین راهنما برای درمان صحیح دارد. زمانی که کمبود کلسیم به خاطر حملات اسیدی رخ می دهد، مینای دندان به رمینرالیزاسیون با خمیردندان، کرم ها یا فلورایددرمانی واکنش نشان می دهد و از کمبود کلسیم در آینده و پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می کند. بیماران می توانند قدرت مینای دندان شان را با مسواک زدن و خمیردندان بهبود بخشند. این عمل به تقویت دندان با کلسیم طبیعی کمک می کند و از پیشرفت دمینرالیزاسیون جلوگیری می کند.

در بیماران دچار amelogenesis imperfecta، هایپوکلسیفیکیشن نمی تواند درمان شود، اما دندانپزشکان می توانند جایگزین های مصنوعی برای مینای دندان های سالم فراهم کنند. ترمیم کامل تاج دندان یا پروتزهای تخصصی برای پوشش دندان آسیب دیده می تواند استفاده شود و از بروز پوسیدگی های بعدی جلوگیری می کند و به محافظت از دندان های حساس بیمار در این شرایط کمک می کند.

مینای دندان بهترین محافظ برای دندان ها می باشد، و با از دست دادن کلسیم، سیگنالی را می فرستد که مینای دندانی ضعیف تر شده است. اگر دندانپزشک به موقع به داد دندان برسد، می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. اگر چنین لکه های سفیدی بروی دندان هایتان دیدید، حتما نزد دندانپزشک مراجعه کرده و اجازه دهید دندان هایتان چک شوند و مورد درمان قرار گیرند.