درباره انواع ارتودنسی چه می دانید؟

اسکرو های ارتودنسی چیست
ارتودنسی با TAD چیست؟
2018/01/11
انواع ارتودنسی متحرک
منظور از ارتودنسی متحرک چیست؟
2018/01/18
انواع ارتودنسی چیست

انواع ارتودنسی چیست

چه نوع ارتودنسی برای دندان های شما بهتر است؟

برخی افراد آنقدر خوش شانس هستند که با دندان های مرتب و زیبا متولد می شوند. اما درمان ارتودنسی می تواند یک تفاوت بزرگ و فوق العاده ای در کودک شما ایجاد کند. ممکن است ارتودنتیست هرنوع ارتودنسی که برای دندان هایتان مناسب باشد را پیشنهاد دهد.

بریس های قدیمی :

بریس های سنتی یا قدیمی از روزهای اولی که آمده اند، پیشرفت کرده اند و در حال حاضر از لحاظ وزن و ساختاری سبک تر شده اند. این بریس ها از یک فولاد ضد زنگ ساخه شدند و دارای براکت های فلزی می باشند که با استفاده از نوعی سمان به هم وصل شده اند. این براکت ها از طریق سیم های نازکی به هم دیگر وصل شده و با فشاری که به دندان می آورند، منجر به حرکت آهسته دندان به سمت جای درستش شوند.

بریس های سرامیکی :

این نوع بریس ها، به همان شیوه قدیمی کار می کنند، اما براکت ها در این نوع از ماده سرامیکی شفاف و روشنی ساخته شده اند. این نوع بریس ها قابل دیدن نیستند، و اکثر بزرگسالان برای ارتودنسی چنین نوعی را انتخاب می کنند. بیمارانی که از چنین ارتودنسی استفاده می کنند، بعد از مدتی به دلیل بی رنگ شدن الاستیک ها، متوجه می شوند علامت هایی از آن ها روی دندان به جا مانده است.

بریس های دیمون :

این نوع بریس های ارتودنسی در حال حاضر محبوبیت خاصی بین بیماران پیدا کرده است. زیرا درمان راحت تری دارد و نیاز به ملاقات کمتری با ارتودنتسیت می باشد. بریس های دیمون از مکانیزم اسلاید به جای الاستیک استفاده می کنند. در این روش از ارتودنسی نتیجه سریعتری می توان گرفت و دندان ها بدون نیاز به تنظیمات خاصی به جای خود حرکت می کنند. همچنین حرکت دندان ها همراه با کمی درد، فشار و اصطکاک می باشد. اما تمیز نگه داشتنن آن ها بسیار راحت است. اینکه گفته می شود نیاز به ملاقات های کمتری می باشد، منظور این است که هزینه و زمان کمتری صرف می شود.

انواع ارتودنسی چیست

یک نوع الاینر شفاف به نام Invisalign که می تواند به جای بریس های فلزی و یا دیمون استفاده شود. این نوع بریس شامل انواع گسترده ای از الاینرهای پلاستیکی می باشد که به محافظ دندان شباهت دارند و در اوایل اتصال، تنها هر دو هفته یک بار نیاز به تمیز شدن دارند. الاینرهای شفاف حتی برای بعد از انجام ارتودنسی به منظور کامل شدن این پروسه توصیه می شوند. این ابزار به شما کمک می کنند تا به دندان های دلخواه خود برسید.

Forsus :

انجمن آمریکایی ارتودنتیست ها توصیه می کند که کودکان حتما در سن ۷ سالگی نزد ارتودنتیست باید مراجعه کنند. زیرا بهترین زمان برای درمان دندان هایشان می باشد. برخی کودکان نیاز به استفاده از ابزار Forsus دارند تا مشکل اوربایت های حاد حل شود. این ابزار به جای سربندها استفاده می شوند. از این وسیله به منظور تنظیم فک بالا و پایین استفاده می شود.

اکسپندرهای پالاتال :

برای بیمارانی که دندان های به هم ریخته ای دارند، دو روش برای درمان این مشکل می باشد که عبارتند از کشیدن دندان و پالاتال اکسپنشن. کشیدن دندان در گذشته پیشنهاد می شد، اما در ارتودنسی مدرن اغلب توصیه می شود که از اکسپندرهای پالاتال در یک مدت خاصی استفاده شود. یک وسیله ای که متناسب با قالب دهانتان می باشد و به عقب مولارهای بالا فشار وارد می کند تا دندان های را به تدریج از هم دور کند. این وسیله قالب دندان هایتان را گسترش می دهد و برای انواع بریس ها این امکان را فراهم می کند تا دندان ها به جای صحیح خود برگردند.