دندانپزشکی زیبایی
دندانپزشکی زیبایی دقیقا چیست؟
2017/10/02
بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان
لبخندی هالیوودی با بلیچینگ دندان
2017/10/09
انواع ونیر دندان چیست

انواع ونیر دندان چیست

ونیر دندان ؛ محبوب ترین روش درمانی در دندانپزشکی زیبایی

ونیر دندان امروزه یکی از محبوب ترین روش های درمانی برای طراحی لبخندی زیبا در صنعت دندانپزشکی زیبایی شده است. علتش هم تاثیر فوق العاده شگفت انگیز آن می باشد. بسیاری فکر می کنند که ونیر دندان تنها یک روش درمانی منحصر است، اما ونیر دندان هم انواع مختلفی دارد. در واقع به یک نوع محدود نمی شود، بلکه شامل پرسلاین ونیر، و نیز روش های زیبایی موقتی هم می باشد.

کامپوزیت ونیر :

یکی از محبوب ترین روش های درمانی که توسط بیمار در ملاقات با دندانپزشک انتخاب می شود، کامپوزیت ونیر است. معمولا از این روش برای مشکلات دندانی کوچک استفاده می شود، مثل دندان های شکسته، یا ترک خورده، اما می توانند برای رفع فواصل بین دندان های  جلویی هم استفاده شوند.

کامپوزیت ونیر ارزان تر از پرسلین ونیر می باشد، و دوره درمانی کوتاه تری هم دارد. این روش درمانی در یک جلسه کامل می شود، و ممکن است ویزیت تان طولانی تر از حد معمول شود. نکته جالب هم این است که به خوبی پرسلین ونیر در نمی آید، و مقاومت پرسلاین ونیر در مقابل لکه و تغییر رنگ را ندارند.

انواع ونیر دندان

پرسلین ونیر :

پرسلین ونیر معمولا گرانترین گزینه می باشد، اما بخاطر تاثیر گذاری بالایی که روی چهره و لبخند فرد دارد، ارزش هزینه کردن دارد. پرسلین ونیر چندین جلسه درمانی زمان می برد، اولین جلسه معمولا به نوع ونیری که قرار است روی دندان قرار گیرد پرداخته می شود. طوری ساخته می شوند که به شکل و رنگ دندان های دیگرتان باشند. در برابر لکه و رنگ های مواد غذایی مقاوم هستند و معمولا هم عمر بیشتری به نسبت دیگر انواع ونیر دارند.

تنها عیب آن هزینه آن می باشد، که از دیگر ونیر های دیگر بیشتر است. پرسلین ونیر نیاز به تراشیدن و آمادگی بیشتر دندان دارد. در صورتی که پرسلین ونیر آسیب دیده باشد، ترمیم و جایگزینی آن هزینه بیشتری می برد و وقت گیرتر از دیگر انواع ونیر می باشد.

ونیر فوری یا Instant Veneers :

ونیر های فوری تقریبا بین پرسلین و کامپوزیت ونیر هستند. دندانپزشک یک ونیر از پیش آماده روی دندان تان قرار می دهد، به عبارتی دیگر از ونیر سفارشی خبری نیست و استفاده نمی شود. انواع مختلفی از ونیرهای پیش آماده شده می باشد، دندانپزشک ونیری که به دندان نزدیک تر باشد و شباهت داشته باشد را انتخاب می کند و روی دندان قرار می دهد.

این روش کمی گران تر از پرسلین ونیر می باشد و معمولا در یک جلسه کامل می شود.تنها عیبی که دارد، دیگر مانند روش های دیگر سفارشی نیست و به صورت از پیش ساخته شده می باشد. ونیر های فوری نسبتا در برابر کله مقاومند، و نتیجه طولانی مدتی که از پرسلین می گیرید، در این روش به این صورت نیست.

ونیر های متحرک :

آخرین گزینه ونیر متحرک می باشد. این روش راه حلی نسبتا جدید است و گاها به نام snap on smile شناخته می شوند. این ونیرها از رزین دندانی سختی ساخته شده اند، اما نازکند و در عین حال بسیار مقاوم. می توانید به راحتی هرچیزی که به طور معمول می خورید و می نوشید را میل کنید. به راحتی درآورده می شوند و می توان آن ها را تمیز کرد و سرجایشان قرار داد.

شکل و رنگ ونیر را خودتان می توانید انتخاب کنید. یک لبخند عالی که به صورت سفارشی با ونیر پدید می آید. همچنین جایگزینی عالی برای آن هاییست که قادر به پرداخت هزینه زیاد درمان های زیبایی نیستند یا کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت و دیگر ونیرها نیستند.