مراقبت از اینویزلاین
ارتودنسی شفاف هم نیاز به مراقبت دارد؟
2018/07/30
درمان دندان های فاصله دار
دندان های فاصله دار درمان دارند؟
2018/08/06
ارتودنسی مخفی

ارتودنسی مخفی

منظور از ارتودنسی مخفی دندان یا ارتودنسی زبانی چیست؟

ارتودنسی لینگوال یا بریس های لینگوال در واقع همان ارتودنسی مخفی یا زبانی می باشند.

راه های بسیاری برای آن هایی که می خواهند دندان هایشان را صاف و یکدست کنند، می باشد. اما یکی ممکن است فکر بریس های لینگوال یا ارتودنسی لینگوال هم به ذهنش نرسد. حال این بریس های لینگوال چه هستند و چه تفاوتی با دیگر انواع ارتودنسی یا بریس ها دارند؟ حدود ۴٫۵ میلیون از جمعیت ایالات متحده امریکا در حال حاضر ارتودنسی کردند یا روش های دیگری برای صاف کردن دندان هایشان به کار گرفتند. فقط هم برای بچه ها نیست، از این جمعیت، ۲۵درصدشان را بزرگترها تشکیل می دهد.

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی :

بریس های لینگوال پشت دندان ها قرار می گیرند و کاملا پنهان می شوند (با زبان و پلت)، بجای اینکه جلوی دندان ها قرار بگیرند، به لحاظ زیبایی پشت دندان ها هستند و اصلا قابل دیدن نیستند.

این پروسه بریس های لینگوال با دندان ها مقایسه می شوند، بعد به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شوند و سپس براکت های سفارشی ساخته م یشوند. تقریبا ۶ هفته زمان می برد که کامل شود. بعد که انجام شد، ارتودنتیست از یک روش مخصوصی برای سمان کردن بریس ها استفده می کند تا به پشت دندان ها وصل شوند. س

مثل ارتودنسی سنتی و قدیمی، این محصول فشار آرام آرامی به دندان ها می آورد و به شیفت کردن آن ها به جای مناسب شان کمک می کند. این روش درمانی از ۱۸ تا ۳۶ ماه می تواند طول بکشد، بسته به شدت شلوغی دندان های بیمار یا مدل جویدنش می باشد.

بریس ها ارزش هزینه کردن دارند، ولی بریس های لینگوال یا ارتودنسی مخفی نیازهای خاص خودش را دارد. بخاطر اینکه حالت سفارشی دارد، هزینه اش کمی بیشتر است و درمانش هم بیشتر طول می کشد. یکی از بزرگترین عواملی که در این باره اهمیت داده می شود، هزینه موادیست که به کار برده می شود. هر دندان وسایل خاص خودش از جمله براکت ها و سیم های آرک خودش را دارد.

همه ارتودنتیست ها ارتودنسی لینگوال را پیشنهاد نمی دهند، به دلیل اینکه آموزش و تکنیک خاصی می طلبد که باید ارتودنتیست آن ها را دارا باشد.

ارتودنسی مخفی

انواع ارتودنسی لینگوال :

انتخاب برند بریس لینگوال برمی گردد به توصیه ارتودنتیست و خودتان. صرف نظر از توسعه دهنده و یا developer، ابزار دهانی همه به یک مدل کار می کنند. تفاوت شان در طراحی و چگونگی بسته شدنشان پشت دندان ها می باشد و امینت آن ها در پشت دندان ها. مشهورترین برندهای لینگوال عبارتند از :

  • Incognito
  • iBraces
  • In-Ovation
  • STb Light Lingual System
  • Suresmile Lingual QT

مراقبت از بریس های لینگوال :

هر مدل ارتودنسی که کرده باشید، باید بهداشت دهانی را رعایت کنید که مطمئن شوید مشکلاتی مثل ژنژویت یا پوسیدگی دندان برایتان پیش نمی آید و این پوسیدگی عمیق تر نمی شود. از جمله :

  • مسواک زدن دوبار در روز حداقل به مدت دو دقیقه
  • استفاده از مسواک های با موهای نرم برای مسواک زدن خط لثه و دندان ها
  • نخ دندان کشیدن به صورت روزانه برای برداشتن پلاک های بجا مانده از غذاها بین دندان ها
  • استفاده از ابزاری مخصصو برای بیرون کشیدن دبری یا غذاها از لای براکت های دندان
  • شستشوی دهان و دندان ها با فلوراید به جهت استحکام دندان ها