جراحی لثه چه موقع لازم است؟

ارتودنسی شفاف یا ونیر دندان
آیا می توان به جای ارتودنسی، لمینت کرد؟
2018/10/22
مزایای روکش کامپوزیت
آیا روکش کامپوزیت خوب است؟
2018/10/29
جراحی لثه یا پریودنتال

جراحی لثه یا پریودنتال

جراحی لثه چیست؟

گاهی اوقات، جراحی لثه یا پریودنتال ممکن است به خاطر بیماری های لثه اتفاق بیفتد، یا به خاطر شرایطی مثل ژنژویت یا پریودنتیت. این نوع از جراحی معمولا به عنوان جراحی لثه شناخته می شود.

این پروسه به هدف درمان بیماری لثه و هر گونه آسیبی که ممکن است باعث این بیماری ها شود، انجام می شوند :

  • رشد دوباره استخوان ها و بافت های آسیب دیده
  • جلوگیری از تحلیل دندان
  • کاهش فاصله افتادن بین دندان ها که به عنوان مثلث سیاه شناخته شده است
  • تغییر شکل استخوان فک به جهت کاهش خطر رشد باکتری در استخوان ها
  • از بین بردن باکتری ها و عفونت

در ادامه نگاهی به جراحی لثه یا پریودنتال می اندازیم، به نوع درمان و اینکه چطور می توان بهبود یافت.

چه بیماری هایی نیاز به جراحی لثه پیدا می کنند؟

بیماری های لثه مثل ژنژویت و پریودنتیت ممکن است نیاز به جراحی پریودنتال داشته باشند.

ژنژویت یک شکل خفیف از بیماری لثه می باشد که منجر به قرمزی، تورم و خونریزی لثه می شود. اغلب اوقات ژنژویت به خاطر بهداشت ضعیف دهانی، پلاک و تارتار به وجود می آید. درمان حرفه ای می تواند این شرایط را درست کند.

پریودنتیت یک شکل شدیدتری از بیماری لثه می باشد که در آن ژنژویت بدتر می شود و در حالت پیشرفته آن، منجر به تورم می شود که بافت ها و استخوان را خراب می کند.

در طی به وجود آمدن این التهاب، لثه از دندان ها جدا می شود. همین منجر به فواصلی می شود که پاکت نامیده می شود و می تواند پیشرفت کند، به خاطر اینکه باکتری ها در آن گیر می کنند و منجر به عفونت می شود.

در آخر هم از دست دادن دندان و آسیب استخوان به همراه خواهد داشت.

انواع روش های جراحی لثه

هر نوع از جراحی که جراح لثه انجام می دهد، بستگی به نوع و شدت بیماری لثه دارد.

قبل از جراحی، یک جراح دندان ممکن است لثه ها را پاکسازی عمیقی کند. یکی از این پروسه ها جرمگیری نامیده می شود که تارتار و باکتری ها را از دندان ها و لثه ها از بین می برد.

روش دیگر درمان ریشه می باشد که سطوح ریشه دندان ها را نرم می کند، به این معنا که جاهای کمتری برای ایجاد تارتار یا باکتری می باشد. این پروسه همچنین هر گونه تارتاری که در ریشه باشد را از بین می برد.

جرمگیری عمیق و درمان ریشه معمولا همزمان انجام می شوند.

راه های درمان بیماری پریودنتال

جراحی فلپ :

این جراحی خصوصا برای آن هایی که به خاطر پاکت های عمیق، تارتار روی دندان هایشان ایجاد شده، انجام می شود. این جراحی شامل کشیدن لثه برخلاف دندان ها می باشد تا تارتارها از بین بروند.

بعد از اینکه جراحی نواحی که تارتار دارند را پاکسازی کرد، سپس لثه را بخیه می زند. گاهی اوقات، استخوان ممکن است نیاز به تغییر شکل با این روش دارد.

پیوند استخوان :

 زمانی که استخوان اطراف ریشه دندان آسیب دیده باشد، احتمالا نیاز به پیوند استخوان می باشد. این روش شامل جایگزینی استخوان آسیب دیده با استخوان جدید می باشد. این استخوان ممکن است از استخوان خود شخص باشد، یا استخوان های اهدایی باشد.

هدف از پیوند استخوان نگه داشتن دندان در جای خودش است و اینکه به آن کمک کرد تا دوباره رشد کند.

بازسازی بافت :

در طی انجام این پروسه، جراح دندان یک تکه از مواد مش مانند را بین استخوان فرد بیمار و بافت لثه قرار می دهد. این مواد از رشد داخل فضایی که استخوان باید باشد، جلوگیری می کند و به استخوان و بافت متصل اجازه رشد دوباره می دهد.

پیوند بافت :

کم شدن خط لثه که با نام تحلیل خط لثه شناخته شده است، منجر به از دست دادن بافت لثه می شود و ممکن است نیاز به پیوند بافت نرم داشته باشد. در این صورت خطر آسیب های بعدی کمتر می شود.

در طی انجام این پروسه، یک جراح دهان معمولا بافتی را از یک بخش از بدن برمی دارد و دوباره به جایی که لثه تحلیل پیدا کرده، متصل می شود. این بافت اغلب از سقف دهان برداشته می شود.

پیوند بافت نه تنها خطر آسیب های بعدی را کاهش می دهد، بلکه ریشه دندان را پوشش می دهد.

درمان های دیگری که می توان برای این بیماری ها به کار گرفت عبارتند از :

لیزر درمانی : برخی دندانپزشکان از لیزر درمانی برای کاهش اندازه پاکت ها استفاده می کنند و بافت متصلی که آسیب دیده است، بر می گرداند.

پروتئین های تحریک کننده بافت : این پروسه شامل استفاده از ژل های شامل پروتئین می باشد که رشد استخوان و بافت را تحریک می کنند.