باندینگ دندان
بجای باندینگ دندان می توان کار دیگری کرد؟
2018/08/20
ایمپلنت دندان
مزایای ایمپلنت دندان
2018/08/27
روکش موقت چیست

روکش موقت چیست

چرا باید روکش موقت کرد؟

حتی اگر یک دندان روکش شده باشد، دندانپزشک باید برای محافظت از آن یک روکش دائمی بسازد و در عرض ۲ تا سه هفته آماده شود. با وجود اینکه روکش موقتی ممکن است رنگش با بقیه دندان های طبیعی یکی نباشد، بیماران می توانند به خوردن و صحبت کردن عادی ادامه دهند.

سمنت موقت برای فیکس کردن این روکش ها استفاده می شود که راحت هم بعدا درآورده می شوند. سوالی که پیش می آید اینکه چرا نیاز به روکش موقت است؟!

روکش دندان :

روکش نیاز به یک پوشش موقتی هم برای دندان های طبیعی و هم برای ایمپلنت های دندان دارد. گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، زمانی که دندان بی رنگ و رو می شود، یا بدشکل می شود و یا به خاطر زیاد بودن حجم پرکردگی دندان مشکل پیدا می کند، روکش ها می توانند ظاهر آن ها را جذاب تر کنند. دندانپزشکان هم ممکن است زمانی توصیه روکش کنند که هیچ مقداری از دندان یا مقدار کمی از آن مانده باشد.  همچنین امکان دارد که برای آنکور بریج ها استفاده شوند، به این صورت که جایگزین دندان از دست رفته یا آن هایی می شوند که نیاز به کشیدن دارند.

روکش دندان چطور ساخته می شود؟

دندانپزشک زیبایی روکش های دندان را در اولین یا دومین جلسه دندانپزشکی فیت می کند. در طی این ویزیت ها، دندانپزشک زیبایی و ترمیمی یک رادیولوژی از مشکلات اطراف آن می گیرد و به درمان هرگونه پوسیدگی نیز می پردازد.

یک اتاقکی هم برای روکش های دائمی ایجاد می شود و دندان طبیعی بالا و اطراف آن پر می شود. دندانپزشک بعد از آن قالبی از دندان پرشده می گیرد، مثل همان پروسه بالا، و سپس این قالب را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا روکش دائمی ساخته شود. به خاطر اینکه همین خودش سه هفته طول می کشد، پس باید بیمار روکش موقت را روی دندان داشته باشد تا جلسه بعد، مشکلی برای دندان پیش نیاید.

در دومین و آخرین ویزیت نزد دندانپزشک زیبایی و ترمیمی، روکش دائم دندان آماده است و دندانپزشک روکش موقت را بر می دارد و دائمی را جایگزین آن می کند.

روکش موقت چیست

چه چیزی برای دائمی شدن روکش استفاده می شود؟

تفاوت های بسیاری بین روکش های موقت و دائمی می باشد، اما بسته به سمنتی است که دندانپزشک برای فیکس آن ها استفاده می کند. با اینکه روکش های دائمی ۱۰ الی ۱۵ سال با مراقبت های خوب، عمر می کنند. مدل قبلی از فلز یا پلاستیک می باشد، اما می تواند از رویه پرسلین یا باندینگ پرسلین و طلا ساخته شود.

مراقبت از روکش های موقت :

مسواک زدن به طور مرتب با خمیردندان فلورایده که واقعا به مراقبت از روکش های موقتی مانند دندان های طبیعی کمک می کند. خمیردندانی که می تواند به استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کمک کند. سریعا بعد از اینکه روکش قرار می گیرد، به اندازه ۳۰ دقیقه بعدش نباید غذا بخورید. غذاهای چسبناک ممکن است روکش را از جا بکند، به خاطر همین باید از خوردنشان پرهیز کرد. اگر روکش درآمد، بیمار می تواند آن را سمنت دندان مصنوعی های شخصی به جای خودش بچسباند.

اینکه روکش موقت را خارج از دهان مدتی نگه دارید، خیلی کمک می کند. چون می توانند حرکت کنند، که جای فیت شدنشان روکش دائمی را سخت می کند.

انجام روکش موقت خیلی ترسناک نیست. در واقع، بدون محافظت پوسیدگی به سراغ جای آن ها خواهد رفت. پس باید با یک روکش موقت هم همانند روکش دائمی یا دندان های دائمی مراقبت کرد و منتظر آماده شدن روکس موقت بود.