مزایای روکش کامپوزیت
آیا روکش کامپوزیت خوب است؟
2018/10/29
بهترین روکش دندان
بهترین نوع روکش دندان چیست؟
2018/11/05
دنتال این لی چیست

دنتال این لی چیست

چه زمانی بهترین گزینه دنتال این لی یا Dental Inlay می باشد؟!

دنتال این لی یا Dental Inlay چیست؟ درباره دنتال آن لی یا Dental Onlay چطور؟ چه موقع دندانپزشک یکی از آن ها را پیشنهاد می دهد؟ پرکردن و حفره های دندان بخشی از معادله می باشد که همگی با آن آشنا هستیم. در ادامه یکسری اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهیم و بسته به توصیه دندانپزشک، نوع درمان را می توانید انتخاب کنید.

منظور از این لی یا Inlay چیست؟

یک Inlay در واقع پرکردگی از پیش ساخته ای می باشد که به شیارهای دندان فیت می شود و روی کاپ دندان گسترش پیدا نمی کند. این یکی از روش های ترمیمی می باشد که برای تعمیر دندان پس از آسیب به دندان یا پوسیدگی استفاده می شود. دندانپزشک یک قالب از دندان را می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد، جایی که Inlay را می سازند. Inlayها از پرسلین یا کامپوزیت رزین ساخته می شوند که به رنگ دندان هستند، تقریبا هیچ کس نمی تواند تشخیص دهد که دندان خودتان نیست، حتی سطح جونده آن هم عین دندان طبیعی است. Dental Inlayها (دنتال این لی) معولا نسبت به پرکردگی های معمول از جمله کامپوزیت یا آمالگام دوام بیشتری دارند.

دنتال این لی یا Dental Inlay چه تفاوتی با آن لی یا پرکردن دارد؟

آن لی به عنوان یک روش برای ترمیم دندانیست که نوک آن آسیب دیده یا سطح بایت آن صدمه دیده است. دندانپزشک ابتدا بیمار را با بیحسی موضعی بی حس می کند، سپس دندان را سوراخ می کند تا پوسیدگی آن را تمیز کند. سپس دندان پوسیده را پاکسازی می کند، یک آن لی موقتی استفاده می کند، در عین حال یک مدل از دندان به آزمایشگاه می فرستد. یک هفته یا بیشتر بعد از آن لی موقتی، نوبت به ویزیت بعدی می رسد و دندانپزشک آن لی موقتی را برمی دارد و آن لی نهایی را در جای خودش قرار می دهد.

دنتال این لی چیست

چه موقع می توان دنتال این لی را انتخاب کرد؟

پیشگیری کلید مراقبت از دندان هاست، پس سعی کنید از محصولات بهداشتی مثل خمیردندان فلورایده استفاده کنید، این کمک می کند تا کلسیم طبیعی دوباره ساخته شود و با پوسیدگی ها مبارزه شود. اگر آسیب همچنان با وجود مراقبت های دندانی وجود داشت، با این لی می توان این مشکل را برطرف کرد. به خاطر همین دندانپزشک احتمالا این لی را بجای پرکردن معمولی پیشنهاد می کند، در صورتی که خرابی سطح بایتینگ با این معیارها یکی باشد :

  • دندان های شکسته، ترک برداشته یا پوسیده ای که روی کاسپ دندان تاثیری ندارند.
  • باید به اندازه کافی گسترده باشد که نیاز به پرکردن دندانی های بزرگ هم باشد، که ممکن است ساختار باقی مانده دندان را ضعیف کند.
  • سطح آسیب به از بین بردن بخش کافی از دندان اجازه نمی دهد تا روکش انجام شود.

این لی، آن لی و پرکردگی ها همه لبخند دلخواهتان را برمی گردانند، با مراقبت در برابر پوسیدگی های بعدی. دندانپزشک می تواند بهترین گزینه درمانی را برایتان در نظر بگیرد.