خدمات دندانپزشکی زیبایی در بارداری
آیا انجام دندانپزشکی زیبایی در بارداری خطر دارد؟
2017/12/04
انواع پرکردن دندان
انواع پر کردن دندان چیست؟
2017/12/11
روکش دندان

روکش دندان

چرا و چه موقع نیاز به روکش دندان می باشد؟

یک دندان مرده در دهان مثل یک شاخه خشک و مرده یک درخت می باشد. این شاخه به نظر جامد می رسد، اما از داخل ذراتی ندارد و خالیست و می تواند هر لحظه شکسته شود و باعث آسیب های بیشتری شود. گذاشتن روکش دندان به روی یک دندان خراب مانند حفاظت از آن دندان می باشد. اما همچنین می تواند ساختار دندان را حفظ کند. یک دندان دویتالیزه شده ای که روکش ندارد، هر لحظه ممکن است بشکند و دندانپزشک مجبور شود آن را بکشد.

روکش های دندانی نیز یکسری مشکلات را محدود می کنند که می تواند به دیگر دندان های سالم آسیب برساند. در واقع، یک دندان بیمار، در صورتی که با روکش محافظت نشود، دیگر دندان ها را خراب می کند مثل یک بیماری سرماخوردگی در بدن.

هزینه یک تاج دندان یا روکش یک نگرانی اصلی برای بیماران به حساب می آید. چون در این بین ممکن است برخی دارای بیمه باشند، برخی نباشند. همچنین فیت بودن روکش برای دندان تان یک مساله ضروری و مهم برای سلامت دهانتان به حساب می آید. به عبارتی به هزینه های ترمیم و کشیدن و یا ایمپلنت دندان در آینده به شما کمک می کند. پس باید این مساله را جدی گرفت.

چه موقع روکش دندان باید کرد

چه زمانی باید دندان را روکش کرد؟

بسیار توصیه می شود که در سال ۲ بار باید دندانپزشک دندان ها را معاینه کند. به عبارتی یک اجبار است که سالیانه دوبار دندانپزشک را ببینید. در ملاقاتی که دارید، دندانپزشک تعیین می کند که دندان های خراب دارید یا خیر و آیا نیاز به روکش هست یا خیر.

هیچ رنج سنی خاصی برای روکش نیست؛ فقط کافیست که یک دندانی آسیب جدی دیده باشد، و شکسته باشد، آن موقع نیاز به روکش می شود.

زمانی که دندان می شکند، یا ساختار دندان می ریزد، دندانپزشک احتمالا به شما توصیه می کند که حتما روکش کنید. با روکشی که می شود، هم دندان حفظ می شود و هم پوششی به روی دندان می باشد.

عوارض روکش نو چه می باشد؟

ممکن است پس از قرارگیری تاج دندان، درد داشته باشید. گاهی اوقات، لثه در اطراف روکش رشد می کند و منجر به درد کمی می شود. مثلا حس فشردگی در دندان حس کنید. اما در کل یک پروسه بدون درد می باشد.

با مراقبت های دندانی که می شود، معمولا روکش می تواند تا ۱۰ سال عمر کند.